Moterų nupinta verba siekia net trečiąjį Pataisos namų aukštą. V. Bulaičio nuotr.

Nuteistųjų verba – kaip triaukštis namas

Nuteistųjų verba – kaip triaukštis namas

Panevėžio pataisos namuose bausmę atliekančios moterys artėjančias Velykas pasitinka įspūdingai: surišusios ilgiausią Lietuvoje verbą.

Pagrindinės iniciatyvos organizatorės – keturios kalinčios bičiulės ieškojo būdų, kaip smagiai ir išskirtinai paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Mintis gaminti verbą rekordininkę šovė Rimai, įkalinimo įstaigoje kalinčiai jau 16 metų. Moteris tvirtina susitaikiusi su tuo, ko negali pakeisti. Nors jai liko kalėti dar 10 mėnesių ir kelios dienos, Rima sakė, jog per tiek metų taip ir neapsiprato su laisvės apribojimu – dienos slenka lėtai ir nuobodžiai.

„Pabandykite užsidaryti virtuvėje savaitei ir suprasite, kaip jaučiuosi. Todėl reikia susikoncentruoti į kitus, smagius dalykus“, – sakė ji.

Kad nukreiptų negatyvias mintis, Rima sugalvojo praskaidrinti tiek savo, tiek kitų kalinčių moterų kasdienybę.

„Tegul verba būna aukščiausia Lietuvoje, visame pasaulyje, bet darom ir viskas!“ – su užsidegimu kalbėjo nuteistoji.

Įsitraukė ir pareigūnai

Iš pirmo žvilgsnio net sunku suprasti, jog didžioji dalis verbos – jos spalvingos, trisluoksnės gėlės pagamintos iš kiaušinių dėžučių. Jų prireikė nei daug, nei mažai – 200. Kartonines dėžutes moterys sukaupė pačios. Gavusios valgykloje ar nusipirkusios kiaušinių parduotuvėje, dėžučių lauk nemesdavo, o kaupė idėjai įgyvendinti. Iniciatorės pripažįsta, jog trūko ir medsraigčių, ir kiaušinių dėžučių, bet bėgant laikui surinkusios reikiamą skaičių.

Prie rekordo siekimo prisidėjo kas tik galėjo. Tujų šakelės, meldai, nendrės, pamiškės smilgos – Panevėžio pataisos namų pareigūnų nuopelnas. Juos pareigūnai į Pataisos namus mielai tempė pilnais krepšiais.

Gaminant verbą rekordininkę panaudota ne tik kartonas, įvairūs žolynai. Ryškioms spalvoms išgauti ir pagyvinti neįprastą rankdarbį naudoti akriliniai dažai, guašas, emulsija. Verbos pagrindui – stilizuotiems Gediminaičių stulpams – kartoniniai, skirti vynioti medžiagai, ritiniai.

Pritrūko sėkmės

Panevėžio pataisos namų direktoriaus pavaduotojo pareigas laikinai einanti Loreta Skrickienė surinko informaciją iš rekordus tiriančios ir registruojančios agentūros „Factum“. Paaiškėjo, jog norint užregistruoti rekordą, verba privalo bent penkias minutes išstovėti neprilaikoma, neramstoma, be jokios pašalinių pagalbos.

Deja, Pataisos namų gyventojų nupinta verba nebuvo ganėtinai tvirta: dalis jos išlūžo, neatlaikė kotas. Įsiamžinti rekordų knygoje pritrūko sėkmės: nepadėjo nei skaičiavimai, nei schemų brėžiniai.

Visgi tai nesutrukdė moterims džiaugtis gamybos procesu ir galimybe kartu gerai praleisti laiką.

Kitais metais moterys pažadėjo ruoštis dar kruopščiau.

„Nesudėjome plokštelių per verbos koto sujungimus, būtų stovėję 100 metų. Kitais metais dėsime iki 4-o aukšto“, – juokavo Rima, jau kurianti grandiozinius planus.

Provokacijoms šiek tiek pasukčiauti moterys nepasidavė. Pasak jų, rekordas turi būti pasiektas sąžiningai, be melagysčių. Visą laiką, kol buvo fiksuojamas rekordas verbos iš rankų nepaleidusi Marina juokavo, jog jai teko labai atsakingas darbas: persisvėrusi per langą ji prilaikė verbą rekordininkę. Po oficialių matavimų moterys pritvirtino verbą prie skalbinių virvės, nutįsusios po gyvenamojo kambario langu.

Sumušė aukščio rekordą

Nors į rekordų knygą su ilgiausia nupinta verba nuteistosios nepateko, bet lemtingus skaičius pagerino. Ankstesnis ilgiausios pasaulyje verbos rekordas fiksuotas 2016-ais metais Juodaičių kaime, Jurbarko rajone. Tąsyk verba siekė 11,4 m. Penktadienio rytą Panevėžio pataisos namuose užfiksuoti nauji rekordiniai skaičiai: verbos aukštis – 11,77 m. Iš jų 2,27 m. sudaro kotas, 9,50 m. – verbos pagrindas.

L. Skrickienė džiaugėsi, jog Pataisos namuose gyvenančios moterys iniciatyvios ir kūrybingos, ne tik turi idėjų, bet ir pasiryžta jas įgyvendinti.

Pasidomėjus, koks likimas laukia įspūdingo dydžio kūrinio, Panevėžio pataisos namų atstovė ėmė apgailestauti, jog tinkamų patalpų įstaiga neturi.

„Greičiausiai išardysime dalimis ir eksponuosime“, – svarstė pavaduotoja.

Galerija

 

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų