Norite padėkoti medikui? Darykite tai tinkamai

Norite padėkoti medikui? Darykite tai tinkamai

Dažnas po operacijos sveikstantis pacientas su maišeliu rankose ar vokeliu kišenėje, norėdamas padėkoti, užsuka į jį operavusio gydytojo kabinetą. Retas žino, kad tokia padėkos forma yra kyšis, ir net nepagalvoja apie kitus padėkos būdus, kurie neverstų jaustis nejaukiai, nežeistų ir nežemintų mediko, kai jam svarbiausia – gerai pavykusi operacija ir sveikstantis pacientas. Tad ar tikrai vis dar reikia nešti gydytojams dovanas, o galbūt galima atsidėkoti oficialiu būdu?

Dėl kyšio negydys geriau

Brukamas kyšis – tai nemaloni situacija abiem pusėms. „Dažnas gydytojas šioje situacijoje galvoja, kad pacientas juo nepasitiki, abejoja jo noru padėti pacientui. Kai medikas atsisako paimti, dažnas pacientas lieka pasimetęs ir nesupratęs, kodėl medikas nepaėmė dovanos, galvoja, kad gal ji per maža, ar per prasta. Nerimauja, kad dabar jo turbūt negydys ar gydys netinkamai. Daug kas tikina, kad duodami kyšį tiesiog nori padėkoti medikui, tačiau visuomet galima paieškoti ir rasti kitokių būdų“, – įsitikinusi Eglė Tamošiūnienė, Sveikatos apsaugos ministerijos Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėja.

Medikai vieningai teigia, kad joks kyšis negali pakeisti gydymo eigos, kurią gydytojui numato įvairūs teisės aktai, oficialiai patvirtintos ligų gydymo schemos. Be to, svarbu žinoti, kad ne tik vokeliai su pinigais, bet ir mažos dovanėlės – saldainiai ar kava – yra kyšis, už kurį ir duodančiam kyšį, ir jį imančiam gresia baudžiamoji atsakomybė.

Geriausia – vieša padėka

Jei bet kokia dovanėlė gydytojui yra kyšis ir nusikaltimas, tai kaip gi pacientai gali išreikšti savo dėkingumą? Ir kokia forma išreikšta padėka būtų maloniausia pačiam medikui?

E. Tamošiūnienė įsitikinusi, kad geriausia yra padėkoti viešai, pavyzdžiui, parašyti padėką, gražų atsiliepimą socialiniuose tinkluose, specializuotose portaluose ar tiesiog parašius perduoti įstaigos administracijai, kuri pasirūpins, kad ne tik medikas sužinotų apie padėką, bet ir ją paviešins. Gydytojui bus malonu skaityti parašytą atsiliepimą apie jo gerą darbą, galbūt tas geras atsiliepimas paskatins ir kitus pacientus pas jį apsilankyti. Be to, vieša padėka sustiprins gydytojo gerą reputaciją jo kolegų ir vadovybės akyse.

Pacientai nori atsidėkoti medikams

Panevėžio miesto poliklinikos korupcijos prevencijos komisijos pirmininkė gydytoja Nijolė Marčiulionienė pasakoja, jog po apsilankymo ligoninėje ar poliklinikoje dažnas pacientas išreiškia norą atsidėkoti gydytojui ar slaugytojui už rūpestingumą gydymo metu. Tokiu atveju pacientai nevengia dėkoti medikams rašydami padėkas vietinėje spaudoje, pagirdami šeimos gydytojus jų vadovams ar tiesiog palieka teigiamus atsiliepimus „Atsiliepimų ir pageidavimų dėžutėje“.

Šiemet mūsų pacientai rinko poliklinikos geriausią, mylimiausią, profesionaliausią metų šeimos gydytoją ir slaugytoją. Rezultatai buvo paskelbti įstaigos gamybiniame susirinkime, minint Medicinos darbuotojo dieną. Daugiausiai balsų surinko gydytoja Daiva Mečenskienė ir slaugytoja Audrutė Valodkienė, kurios buvo apdovanotos prizais“, – pasakoja medikė.

Visiems pacientams ji primena, kad atsidūrus situacijoje, kai nori atsidėkoti gydytojui už suteiktą pagalbą, bet tiesiog nežinant ar dvejojant, koks būdas yra tinkamiausias, visada galima parašyti padėką ir gražų žodį, rekomendaciją pasiūlymų ir atsiliepimų knygoje.

Organizuoja specialią akciją

Sveikatos apsaugos ministerija, skatindama pacientus atsisakyti kyšininkavimo ir dėkoti medikams viešai, inicijuoja akciją šalies ligoninėse ir poliklinikose. Pacientai sveikatos priežiūros įstaigų skelbimų lentoje galės rasti informaciją apie padėkos akciją: ligoninėse ir poliklinikose bus iškabinti plakatai su vokais, o šalia jų bus – atvirukai. Kiekvienas pacientas ant jo galės parašyti padėką jį gydančiam gydytojui ar slaugytojui ir įmesti atviruką į greta esantį specialų voką.

Informacija parengta bendradarbiaujant su LR sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“.

Komentarai

  • Super ideja su atvirukais vokeliuose!!!

  • Bet atvirukus siuskite registruotais laiskais 🙂

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų