Nauji mokslo metai dažnai šeimai atneša ne tik džiaugsmus, bet ir daugybę išlaidų. Suruošti vaiką į mokyklą tampa vis brangiau. V. Bulaičio nuotr.

Mokinukų tėvams – piniginių tuštėjimo metas

Mokinukų tėvams – piniginių tuštėjimo metas

Daugelis dar gyvena atostogų ritmu, tačiau prekybos centruose prasidėjusi mokyklinių prekių mugė moksleivius auginančius tėvus privertė pradėti ruoštis Rugsėjo 1-ajai.

Naujieji mokslo metai daugeliui šeimų – ne tik nauji džiaugsmai ir iššūkiai, bet ir kišenių purtymo metas. Skaičiuojama, kad šiemet būtiniausioms mokyklinėms prekėms supirkti reikės gerokai daugiau patuštinti šeimos biudžetą.

„Sekundės“ kalbinti mokyklinio amžiaus vaikus auginantys tėveliai atviravo, kad sumos, kurias teks skirti kanceliarinėms prekėms bei uniformai, sportinei aprangai ir kitoms mokykloje reikalingoms prekėms, sieks net kelis šimtus eurų. Tad dalis šeimų Rugsėjo 1-ajai pradėjo ruoštis dar nuo pavasario, kad vasaros pabaigoje nebūtų šoko piniginei. Tačiau patį pirkimo procesą atidėjo rugpjūčio pabaigai, kai prekybininkai siūlo didžiausias nuolaidas.

Į antrąją klasę sūnų išleisianti Renata Juzėnienė teigė, kad pasiruošimo mokyklai etapas ką tik prasidėjo, tad dar labai sunku apskaičiuoti, kiek viskas kainuos. Tačiau akivaizdu, kad be šimto eurų išsisukti niekaip nepavyks.

Palyginti su praėjusiais metais, šiek tiek ūgtelėjo mokyklinių prekių kainos, be to, ir mokykloje atsirado daugiau reikalavimų. Visa laimė, kad sūnus nėra išrankus ir leidžia mamai išrinkti reikalingas prekes, nes antraip suma būtų gerokai didesnė. Mat jeigu sąsiuvinis, rašymo priemonės, kuprinės ar penalai su ryškiais paveiksliukais ar vaikų pamėgtų herojų atvaizdais – jų kainos vos ne dvigubai didesnės, o mokėti už sąsiuvinį vos ne eurą – jau prabanga.

„Matau, kad be šimto eurų niekaip nepavyks išsisukti. Mūsų šeimai tai nemaža suma, tad apie pasirengimą mokyklai pradėjome galvoti iš anksto, sekame ir akcijas, nuolaidas. Visada žiūriu į kainą, nors svarbi ir kokybė, bet kai nėra pasirinkimo, perki tai, kas yra. Ačiū Dievui, kad bent vaikas leidžia mamai supirkti viską savo nuožiūra“, – „Sekundei“ pasakojo R. Juzėnienė.

Į antrąją klasę sūnų išleisianti Renata Juzėnienė teigė, kad pasiruošimo mokyklai etapas ką tik prasidėjo, tad dar labai sunku apskaičiuoti, kiek viskas kainuos. Tačiau akivaizdu, kad be šimto eurų išsisukti niekaip nepavyks. A. Bulaičio nuotr.

Į antrąją klasę sūnų išleisianti Renata Juzėnienė teigė, kad pasiruošimo mokyklai etapas ką tik prasidėjo, tad dar labai sunku apskaičiuoti, kiek viskas kainuos. Tačiau akivaizdu, kad be šimto eurų išsisukti niekaip nepavyks. A. Bulaičio nuotr.

Vaikai – prabanga

Rugsėjį dukrelę į pirmąją klasę išleisianti Sandra Šiaulė atviravo, kad tai bus pirmieji mergaitės mokslo metai, tad dar nelabai įsivaizduojanti, kiek teks patuštinti šeimos biudžetą. Mokyklos duotas būtiniausių prekių sąrašas atrodo gana kukliai, bet pradėjus pirkti susidaro ne tokia ir maža suma. Kadangi namuose tik vienas mokinukas, šeimai tai neturėtų būti finansiškai sunku.

„Už uniformą – megztuką ir sijonuką – sumokėjome 60 eurų, o kur dar kiti drabužiai. Kadangi tik pirmą kartą žygiuosime į mokyklą, net nesiorientuoju, kiek reikės išleisti visoms priemonėms, bet kiek skaičiavau, turėtume tilpti į 150 eurų. Tačiau jeigu skaičiuosime ne tik kanceliarines prekes, bet ir drabužius, rašomąjį stalą bei kitas mokymuisi reikalingas priemones, suma bus dar didesnė. Todėl kaip ir kiekvienas tėvas gaudome akcijas“, – prisipažino S. Šiaulė.

Panevėžietė Milda Jotkienė „Sekundei“ pasakojo, kad vaikai šiais laikais yra savotiška prabanga. Šeima suskaičiavo, kad į aštuntą klasę išleisti savo atžalą reikės apie 500 eurų – tiek kainuos ne tik mokyklinės prekės, uniforma, sportinė apranga, bet ir atnaujinti drabužių spintą. Juk mažam vaikui tinka viskas, ką nuperka tėvai, o paauglio norai gerokai didesni. Ne veltui sakoma, kad kuo didesni vaikai, tuo didesni ir vargai.

„Dirbam, stengiamės, ieškom akcijų, daug ką pigiau galima rasti ir internete, tačiau suruošti vaiką į mokyklą išties kainuoja nemažai. Mažoji rudenį taip pat pradės eiti į darželį, nors išlaidų bus mažiau, bet vis tiek teks nemažai paišlaidauti“, – atviravo M. Jotkienė.

Rugsėjį dukrelę į pirmąją klasę išleisianti Sandra Šiaulė atviravo, kad tai bus pirmieji mokslo metai, tad dar nelabai įsivaizduojanti, kiek teks patuštinti šeimos biudžetą. A. Bulaičio nuotr.

Rugsėjį dukrelę į pirmąją klasę išleisianti Sandra Šiaulė atviravo, kad tai bus pirmieji mokslo metai, tad dar nelabai įsivaizduojanti, kiek teks patuštinti šeimos biudžetą. A. Bulaičio nuotr.

Norų ir galimybių ribos

Prekybos centro „Maxima“ Korporacinių reikalų departamento direktorius Jaunius Špakauskas teigė, kad pats mokyklinių prekių pirkimo pikas būna rugpjūčio pabaigoje bei rugsėjo pradžioje. Daugumai tėvų tai finansiškai nelengvas metas, kai vienu metu po atostogų laikotarpio nemažą sumą pinigų reikia skirti mokykliniam krepšeliui.

Gera žinia vaikus į mokyklas ruošiantiems tėveliams, kad šiemet mokyklinių prekių krepšelis nebrangs. Priklausomai nuo akcijų ar nuolaidų, bendro krepšelio kaina gali svyruoti keliasdešimt euro centų į vieną ar kitą pusę. Tačiau kaip ir pernai metais, dažniausiai perkamų mokyklos prekių krepšelį pirkėjai galės įsigyti už 28 eurus.

Tiesa, už šią sumą bus galima įpirkti tik pigiausias prekes: pavyzdžiui, aplankai sąsiuviniams kainuoja nuo 0,38 euro centų, spalvoti pieštukai – nuo 0,98 euro centų, penalą galima įsigyti nuo 1,49 euro, kuprinę – nuo 9,99 euro, 10-ies sąsiuvinių rinkinys kainuos apie eurą. Tačiau pastebima, kad pirkėjai retai kada perka tik pačias pigiausias prekes. Populiariausių prekių sąraše – mokyklinės prekės (kuprinės, penalai, sąsiuviniai) su linksmaisiais pakalikais, troliais, mažaisiais poniais, Ledo šalies herojais ir kitais mėgstamais veikėjais. Jau daugybę metų populiarios prekės su transformerių, Betmeno ir Žmogaus-voro atvaizdais.

„Asortimentą formuojame taip, kad visas mokyklai reikalingas priemones galėtų įsigyti ir jautresnis kainai pirkėjas, ir tas, kuris gali leisti sau daugiau ir renkasi pagal prekės ženklus ar norus. Mūsų patarimas mokslo metų pradžiai besiruošiantiems tėveliams – nepulti pirkti visko iš eilės. Dar prieš keliaujant į parduotuves pasižiūrėti, kas liko nuo pernai ar iš vyresnių vaikų mokyklinio krepšelio. Taip pat pasikalbėti su mokytojais, kokių papildomų mokymo priemonių ar drabužių, tarkim, sportui ar šokiams, gali prireikti“, – teigė J. Špakauskas.

Prekybos centro „Norfa“ atstovas spaudai Darius Ryliškis taip pat sakė, kad mokyklinių prekių kainos liko panašios kaip ir praėjusiais metais. Be to, visą rugpjūčio mėnesį ir didžiąją dalį rugsėjo vyks akcijos, per kurias bus taikomos ženklios nuolaidos. Kiek kainuos mokyklinis krepšelis, priklauso tik nuo poreikių ir galimybių, nes pasirinkimo tikrai yra. Pavyzdžiui, kuprinės kainuoja nuo 13,59 Eur iki 59,99 Eur, sąsiuviniai – nuo 11 ct, plunksnakočiai – nuo 99 ct, spalvoti pieštukai – nuo 95 ct.

„Vadinamasis „mokinio krepšelis“ gali kainuoti nuo kelių dešimčių iki šimto ir daugiau eurų. Tai priklauso nuo mokinių poreikių ir tėvelių galimybių“, – pastebi D. Ryliškis.

Prekybos centruose prasidėjusi mokyklinių prekių mugė moksleivius auginančius tėvus privertė pradėti ruoštis Rugsėjo 1-ajai. A. Bulaičio nuotr.

Prekybos centruose prasidėjusi mokyklinių prekių mugė moksleivius auginančius tėvus privertė pradėti ruoštis Rugsėjo 1-ajai. A. Bulaičio nuotr.

Ieško kokybės

Panevėžio centre esančios kanceliarinių prekių parduotuvės „Sąvaržėlė“ vyriausioji pardavėja Alma Breivienė teigė, kad labai sunku suskaičiuoti, kiek kainuoja suruošti moksleivį mokyklai, nes paprastai tėveliai mokyklines prekes įsigyja ne vienoje prekybos vietoje. Tačiau patirtis rodo, kad daugiausia tenka išlaidauti pirmokėlių tėvams, nes jiems tenka pirkti viską, o kitų klasių mokiniai kai kuriuos mokyklinius reikmenis turi nuo ankstesnių metų, ypač jeigu buvo pirktos brangesnės, bet kokybiškos prekės.

„Nebedaug turime tokių pirkėjų, kurie susiperka viską tik pas mus, nes prekybos vietų, kur prekiaujama mokyklai skirtomis prekėmis, yra gana daug, tad žmonės ieško akcijų, lygina kainas. Tad pas mus daugiausia perka sąsiuvinius ir parkerius. Bet, pavyzdžiui, šeštadienį būsimojo penktoko tėvai pas mus supirko beveik viską, ko gali prireikti, tad jiems mokyklinis krepšelis kainavo 85 eurus“, – pasakojo A. Breivienė.

Be abejo, mokinio krepšelis labai priklauso ir nuo to, kiek kainuoja svarbiausias pirkinys – kuprinė. Ją galima įsigyti ir už 20, ir už 50 eurų. Bet jeigu kuprinė buvo pirkta kokybiška, paprastai ji tarnauja ne vienerius metus. Tad ir mokinio krepšelio suma gali svyruoti nuo 50 iki 100 eurų. Tiesa, vyresniųjų moksleivių krepšelis būna dar mažesnis, nes jiems paprastai pakanka tik rašiklių ir sąsiuvinių, tad šie dažniausiai užsuka jau rugsėjo pradžioje.

„Pas mus mokinio krepšelis kainuos šiek tiek daugiau nei prekybos centre, nes mes nesivežame tų pigių kiniškų prekių. Tiesiog nesinori, kad po kurio laiko žmogus grįžtų pas mus, nes įsigijo nekokybišką prekę. Aišku, turime ir mes parkerių po eurą, bet jie nepaklausūs. Žmonės perka brangesnius, nes žino, kad jie tarnaus gerokai ilgiau“, – sakė A. Breivienė.

Palyginti su praėjusių metų tuo pačiu metu, mokyklinių prekių kainos šiek tiek pakilo. Kai kas pabrango 10 proc., kai kas – 5 proc., bet didesnioji prekių dalis kainuoja tiek pat, kiek ir pernai metais. Nors daugelis tiekėjų kainas pabrangino, prekybininkai stengiasi jas palikti tokias pat arba pakelti tik simboliškai.

„Mūsų klientams svarbiau nei kaina yra kokybė, nes kokybiškas daiktas ir tarnaus ilgiau. Be to, dalis klientų užsuka ir norėdami tiesiog pasikonsultuoti ar prašo, kad padėtume sukomplektuoti mokinio krepšelį, nes patiems pagal duotą sąrašą gana sunkiai sekasi. O prekybos centre jau tenka ieškoti ir rinktis viską patiems“, – sakė kanceliarinių prekių parduotuvės pardavėja.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų