Miesto pakrašty – tiksinti ekologinė bomba

Miesto pakrašty – tiksinti ekologinė bomba

 

Krūvos padangų, tepaluotų skudurų, automobilių detalių, drabužių, įvairių buities rakandų – toks vaizdas pasitinka nuklydusiuosius į Panevėžio pramoninėje dalyje esančios Tiekimo gatvės galą. Dirbantieji netoli nelegalaus sąvartyno baiminasi, jog pakaktų vos žiežirbos, kad supleškėtų ne tik dalis miškingos vietovės, bet ir pelenais būtų paleistas miesto pasididžiavimas – greta veikiančios pramonės įmonės.

Nors akivaizdu, kad Panevėžys gyvena tarsi ant tiksinčios minos, gyventojai piktinasi kovoje su šiukšlintojais palikti vieni – net aplinkos apsaugos pareigūnai nesusidomėjo pranešimais apie baisųjį sąvartyną. Juo pradėjus domėtis žurnalistams, aplinkosaugininkai puolė teisintis, esą apie tokį girdintys pirmą kartą.

Pavardės viešinti nepanorusio panevėžiečio Vytauto sandėliai – Tiekimo gatvės gale, tad pro šiukšlyną tenka važiuoti kasdien. Jis pasakoja niekada nesantis įsitikinęs, ar pasieks savo sandėlius, mat po savaitgalio čia net ant važiuojamosios kelio dalies būna priverstos didžiulės krūvos atliekų. Jo teigimu, bene prieš trejetą metų vieno automobilių klubo Panevėžyje nariai teritoriją buvo sutvarkę, mat jiems buvo leista naudotis iki tol apleista aikštele, panevėžiečių pakrikštyta „Driftlandu“ ir žinoma visiems šonaslydžio gerbėjams. Neilgai trukus atliekų kalnai vėl pradėjo augti.

„Mano žiniomis, visa ši teritorija priklauso buvusiam muilo fabrikui, bet čia važiuojama tikrai ne muilo, o atsikratyti atliekomis, kurių negalima atiduoti į sąvartyną nemokamai“, – sakė Vytautas.

Iš suverstų krūvų matyti, kad nelegaliu sąvartynu naudojasi visgi ne pavieniai panevėžiečiai, o pogrindiniuose garažuose dirbantys meistrai – daugiausia priversta padangų, automobilių detalių, tepaluotų skudurų. Kai kurios detalės ir net padangos – dar gana geros kokybės ir gali būti naudojamos, bet tikriausiai taip ir neradusios savo pirkėjo, mat tinkamos tik senesnių markių automobiliams, o padangos – be savo poros.

Kaltas be kaltės

Savotišką ekskursiją po nelegalų sąvartyną „Sekundės“ žurnalistams suorganizavusio Vytauto teigimu, iš pradžių jis dar bandė auklėti pažeidėjus, kol pats liko kaltas. Kaip pasakojo pašnekovas, kartą pamatė, kaip iš atvažiavusios lengvosios mašinos išlipę du vyrai jau ruošėsi išversti atsivežtas į maišus sukrautas atliekas. Vytautas nieko nelaukęs savo automobiliu užtvėrė pažeidėjams kelią ir iškvietė policijos pareigūnus.

Nelegalus sąvartynas Tiekimo gatvės gale – tvinksintis pūlinys, tačiau aplinkosaugininkai tikina apie jį girdintys pirmą kartą. M. Garucko nuotr.

„Išėjo taip, kad pats buvau apkaltintas, jog trukdau eismą. Vyriškiai teisinosi užsukę tik gamtinių reikalų prispirti, o aš jiems užtvėriau kelią“, – neseną įvykį prisimena panevėžietis.

Kartą po nakties tarp naujai suverstos šiukšlių krūvos jis radęs net valstybinius automobilio numerius, kuriuos nunešė į policiją. Jau kitą dieną taip pat netikėtai tos šiukšlės dingo – vyras svarsto, kad galbūt policijai pavyko nustatyti pažeidėjus.

O pavasarį besidarbuodamas lauke išgirdo įtartiną triukšmą. Nuėjęs pasižiūrėti, kas vyksta, nustėro – savivartis pylė daugybę kelmų ir medžio pjovimo atliekų. Telefonu dar spėjo nufotografuoti šiukšles išpylusio sunkiasvorio automobilio valstybinius numerius ir nieko nelaukęs nuvyko į bendrovę „Panevėžio specialus autotransportas“.

„Iš pradžių net nenorėjo priimti, neva reikia į susitikimą su direktoriumi užsirašyti iš anksto, tik kai pareiškiau, kad kils didelis skandalas, priėmė, bet buvau siuntinėjamas pas įvairius specialistus. Mano įtarimai pasitvirtino – įmonė neneigė, kad tai jų automobilis, o kitą rytą išpiltų krūvų jau nebebuvo“, – skandalingą istoriją, kaip pačios Savivaldybės įmonė nelegaliai atsikrato atliekų, pasakojo Vytautas.

Pasiūlė tapti sekliu

Apie nelegalų sąvartyną Vytautas sako pranešęs ir Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamentui, tačiau aplinkosaugininkų požiūris į savo darbą panevėžietį šokiravo.

„Parodžiau jiems nuotraukas, nupasakojau, kur yra tas sąvartynas, o sulaukiau priekaištų, kodėl nefilmuoju šiukšles pilančių pažeidėjų. Pasiūliau vykti kartu, tačiau važiuoti jie atsisakė“, – kalbėjo Vytautas.

Nors sąvartynu tapusi gana nemaža teritorija priklauso ne jam, Vytautas sako kaip pilietis negalintis abejingai žiūrėti, kaip nesąžiningi žmonės teršia savo miestą. Pavasarį netoliese buvo organizuojama „Darom“ talka, tačiau savanoriai neišdrįso imtis tokio didelio darbo – aptvarkė tik pakraščius, o didysis šiukšlynas taip ir riogso iki šiol.

„Laiku nenusipjauk žolės, iškart gausi baudą, o čia gali daryti ką nori – niekam nerūpi. Iš policijos išgirdau pasiūlymą filmuoti ir fotografuoti pažeidėjus ir atsiųsti nuotraukas, bet juk aš ne seklys Morka, neturiu laiko stebėti, kas ką daro“, – piktinosi Vytautas.

Į privatų sklypą nelindo

Savivaldybei priklausančios įmonės „Panevėžio specialus autotransportas“ direktorius Rolandas Ramūnas neneigė, kad Vytauto užfiksuotas automobilis priklauso jų įmonei, tačiau tikino, kad balandžio pabaigoje net dvi dienas šioje teritorijoje šiukšlės buvo ne verčiamos, o surenkamos po visuotinės švarinimosi talkos „Darom“.

„Visų aplinkybių nežinau, bet paprastai žaliosios atliekos vežamos atskirai nuo kitų. Galbūt tie kelmai buvo palikti kuriam laikui ir tik vėliau surinkti? Savivaldybės pavedimu net dvi dienas šioje vietoje dirbome“, – sakė R. Ramūnas.

Kodėl bendrovės „Panevėžio specialus autotransportas“ darbuotojai, matydami supiltas krūvas pavojingų atliekų, apie tai nepranešė pačiai Savivaldybei, R. Ramūnas atsakyti negalėjo.

Apie apleistą ir pavojinga teritoriją Savivaldybės tvarkdariai visgi žino. Jie teisinasi negalintys kištis į privatų sklypą.

„Ta vieta probleminė jau labai seniai, kažkada buvau nuvykusi net su aplinkosaugininkais, bet nieko daryti negalėjome – tai privati teritorija“, – „Sekundei“ kalbėjo Miesto infrastruktūros skyriaus specialistė Vilija Gylienė.

Nematė ir negirdėjo

Tuo metu patys aplinkosaugininkai, paklausti apie pastangas suvaldyti nelegalaus sąvartyno naudotojus, buvo nekalbūs ir siūlė bendrauti su jų atstove spaudai. Aplinkos apsaugos departamento Administravimo departamento Bendrųjų reikalų ir informacinių technologijų skyriaus specialistė Ieva Krikštopaitytė tikino, esą apie tokią problemą miesto pakrašty Panevėžio aplinkosaugininkai girdintys pirmą kartą.

Pažvelgus į atliekų krūvas matyti, kad didžioji jų dalis čia atkeliavo iš pogrindinių garažų ar statybviečių. M. Garucko nuotr.

„Pranešimas bus patikrintas per šią savaitę arba kitos savaitės pradžioje, nes šiuo metu yra kitų pranešimų, kurie priskiriami prie skubaus reagavimo pranešimų ir į kuriuos pareigūnai privalo reaguoti kaip įmanoma greičiau“, – teigė atstovė spaudai.

Buvęs Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento vadovas, o dabar Panevėžio vicemeras Valdemaras Jakštas taip pat tvirtino nieko nežinantis, koks pavojus tūno Tiekimo gatvės gale.

„Pats asmeniškai pirmą kartą girdžiu, bet prižadu pasidomėti. Dažnai būna taip, kad tokie šiukšlynai sutvarkomi, bet po kiek laiko, ypač atokesnėse vietovėse, vėl išdygsta. Už tvarką atsakingas tas, kieno teritorija. Jeigu tai miesto teritorija – Savivaldybė, jeigu įmonės – atsako ši, nepriklausomai nuo to, kas į teritoriją tas šiukšles atvežė. Jeigu nebus nustatytas pažeidėjas, vadinasi, šiukšlių sutvarkymu turės pasirūpinti teritorijos savininkas. O gal jis pats ten sandėliuoja tuos daiktus? Vienam tai gali būti šiukšlė, kitam – reikalingas daiktas“, – kalbėjo V. Jakštas.

Deja, susisiekti su bendrove „Naujoji Ringuva“, kurios teritorijoje įrengtas neoficialus sąvartynas, nepavyko – administratorė informavo, kad vadovai išvykę ir geriausiu atveju situaciją galės pakomentuoti penktadienį.

Galerija

Komentarai

  • Taigi Jakštas aplinkosaugininkas – ir ką, nematė?!

  • Žalieji visu balsu rėkia, kai Laisvės a. senus 25 medžius nukirto, o ko dabar tyli, kur žala gamtai šimtąkart didesnė? Ei, Umbrasiene, Leliuk, kur jūsų žalumas?

  • Priimtų įstatymą, kad perkant padangas sumoki 5 eurus depozito, visos pamiškės būtų švarios. Bambaliai jau nesimėto

    • jei PRAC-o aikštelės priimtų po 50 ct, dar būtų greičiau tvarka…

  • Aš sugebėjau su savo vyru pasitelkti rašybos gydytoją dr. Ajayi, kai sužinojau, kad jį žavi kita moteris, aš buvau labai laiminga, kad susisiekiau su rašybos atstovu, nes jis yra priežastis, dėl kurios galėjau laimėti savo vyrą. ir dabar gyvename ramybėje. Kreipkitės į dr. Ajayi už visą jūsų rašybos darbą, jis padėjo man susigrąžinti savo vyrą. Manau, kad jis padės jums tai, kas jus vargina. Paštas: drajayi1990@gmail.com arba „whatsapp“: +2347084887094.

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (5)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų