Organizatoriai žada, kad 515-asis miesto gimtadienis pažers malonių staigmenų, netikėtumų, o galbūt ir pirmųjų kartų keliaujant laiko mašina.

Miesto gimtadienyje – kelionė laiku

Miesto gimtadienyje – kelionė laiku

 

Liko vos pora savaičių, kai Aukštaitijos sostinė triukšmingai ir netradiciškai visus pakvies į 515-ąjį savo gimtadienį. Organizatoriai žada, kad visas tris gimtadienio dienas nei pramogų, nei atrakcijų netrūks.

Šiemet Lietuva švenčia valstybės šimtmetį, todėl ir miesto gimtadienyje bus bandoma pažvelgti, kuo ir kaip šį laikotarpį gyveno Panevėžys, pro rakto skylutę pamatyti, kokia laukia miesto prie Nevėžio ateitis.

Kaip pasakojo gimtadienio šventės organizatorė, Bendruomenių rūmų direktorė Sandra Myškienė, kiekvienas miesto gimtadienis išskirtinis savo programa, dalyviais, nuotaika, o šis bent akies krašteliu pakvies žvilgtelėti į savo miesto istoriją, padėjusią pagrindus tam, kuo dabar yra Panevėžys. Imtis temos „Praeities ir ateities sandūroje“ buvo nelengvas iššūkis – rasti žmonių, kurie galėtų papasakoti, kuo Aukštaitijos sostinė kvėpavo visą šį šimtmetį, buvo neįmanoma. Teko remtis tik istoriniais šaltiniais, nuotraukomis, kino kronika.

„Kaip pavyks atskleisti temą, patys nežinome, gyvename savotiškame strese ir kūrybiniame džiaugsme. Atkurti praeities visiškai nepavyks, bet kad bus autentiškų to šimtmečio atspindžių, tikrai pažadame“, – intriguoja šventės organizatorė.

Pagrindiniu šių metų miesto gimtadienio akcentu taps laiko labirintas, kurį skirs improvizuoti laiko vartai, sujungsiantys praeitį ir ateitį. Šventės dalyviai, klaidžiodami po Laisvės aikštėje įrengtą stilizuotą labirintą, galės aplankyti svarbiausius miesto dešimtmečius. Vienoje vartų pusėje – praeities miestas su savo interaktyviomis programomis, teatralizuotais pasirodymais, edukacinėmis programomis, parodomis. Praeities labirinte veiks senoji turgaus aikštė, kurioje prekybininkai, atvykę net iš tolimiausių kampelių, siūlys medaus, miltų, nusipirkti bus galima net ką tik pamelžto pieno. Mažųjų laukia pažintis su čia pat, turgaus aikštėje, parduodamais triušiukais, ožkomis, avimis ar kitais gyvūnais.

„Atvažiuos karietomis ir ponai apsipirkti. O panevėžiečiai galės ir bulvių maišą, ir svogūno kasą parsitempti namo, o gal ir kai ko stipriau“, – šypsosi S. Myškienė.

Tarp praeities ir ateities

Kitapus besisukančio laikrodžio – savotiškų vartų tarp praeities ir ateities – jau lauks miesto dabartis ir ateities vizijos. Kasmet į gimtadienio šventę būdavo kviečiama daug svečių iš kitų miestų, tačiau šįkart nuspręsta parodyti tai, ką geriausio turi Panevėžys. O kad Aukštaitijos sostinė išties turi daug kūrybingų žmonių, bus galima pamatyti šeštadienio popietę Laisvės aikštėje – čia vyks panevėžiečių menininkų performansai, kūrybiniai pasirodymai. Atvyks net dešimt menininkų iš visos Lietuvos, kurie kurs grafičius su ateities miesto vizijomis. Prie kūrybos proceso galės prisiliesti kiekvienas norintysis. Šie darbai vėliau liks padovanoti miestui. Dabarties laiko labirinte bus galima važinėtis riedžiais, vyks virtualios pramogos, robotų lenktynės, suksis NASA simuliatorius bei laukia daugybė kitų įdomių pramogų.

Perėjusius laiko vartus keliautojus pasitiks transformeris – savotiškas ateities simbolis – juk Panevėžys užsibrėžęs tapti robotikos centru. Šis transformeris palydės iki Savivaldybės stendo, kuriame bus pristatoma ateities vizija, panevėžiečiai su miesto vadovais galės padiskutuoti apie projektus, laukiančius miesto atsinaujinimo darbus.

Gerą nuotaiką dovanos ir dienraščio „Sekundė“ organizuojamos netradicinių inovatyvių plaukimo priemonių varžybos „Laivas-improvizacija 2018“. Panevėžiečiai kviečiami nesnausti ir jau dabar registruotis, burti komandą ir parodyti savo išmonę bei sumanumą gaminant netradicines plaukimo priemones. Ir dalyvių, ir žiūrovų laukia ne tik vertingi prizai, bet nepamirštami įspūdžiai.

Kelionė laiku bus svarbiausias miesto gimtadienio akcentas, kuris tęsis ir vakarinėje programos dalyje. Kaip ir kasmet, pagrindinėmis miesto arterijomis žygiuos šventinė eisena – kas pėsti, o kas ratuoti. Po eisenos Laisvės aikštėje bus keliaujama muzikos ritmu. Pirmą kartą viešojoje erdvėje skambės Štrauso valsai su solistais Laima Česlauskaite-Zamkauskiene ir Tomu Pavilioniu bei Panevėžio muzikiniu teatru. Toliau – rokenrolo siautulys. Anot S. Myškienės, daugelis dar prisimena tą gražų laikotarpį su rokenrolo karaliaus Elvio Preslio dainomis – sugrįžti į tuos laikus padės Martynas Kavaliauskas su lindihopo grupe. O vakarą vainikuos Manto Jankavičiaus koncertas „Quen show“ ir fejerverkai.

Tūkstančio balsai

Ne ką mažiau įspūdingas koncertas lauks ir pirmąją šventės dieną. Penktadienis, kaip jau tapo tradicija, skiriamas miesto jaunimui, tad jų lauks pačios geriausios grupės ir atlikėjai – tie, kurie susišlavė geriausius muzikos apdovanojimus. Penktadienio koncertas prasidės nuo kiek kitokios klasikos – pirmasis pasirodys naujų idėjų kamerinis orkestras NICO. Vėliau koncertuos BEATRICH, grupės „Lilas ir Innomine“ bei „Beissoul & Einius“.

„Panevėžiečių lauks ir dar viena staigmena – koncerte bus ne tik pristatyta naujoji krepšinio klubo „Lietkabelis“ sudėtis, bet ir pirmą kartą nuskambės krepšininkų ir grupės „Lilas ir Innomine“ atliekama daina“, – intriguoja S. Myškienė.

Po koncerto naktinėtojai bus kviečiami į filmą po atviru dangumi.

Linksmybių siautulys nenutrūks ir sekmadienį. Tradiciškai vyks ir galiūnų, ir automobilių slalomo varžybos. Visas tris dienas veiks ir mugė. Bendruomenių rūmams pavyko laimėti projektą regioninei dainų ir šokių šventei „Šimtmečio skrynia“. Pasak organizatorės, šio koncerto tikslas – parodyti, ką turime vertingiausio – tautinį meną, liaudies šokius ir dainas. Tad pasirodys ne tik geriausi Aukštaitijos krašto orkestrai, šokių ir dainų kolektyvai, chorai, bet ir tokie žinomi veidai kaip Povilas Meškėla, folkloro grupė „Jaunimo Ramuva“, instrumentalistas Saulius Petreikis.

„Finalinę dainą „Vardan tos“, kuri vainikuos miesto gimtadienio šventę, dainuos visi tūkstantis „Šimtmečio skrynios“ dalyvių, bet viliamės, kad prisijungs ir panevėžiečiai. Tikimės, kad visi sau atras mėgstamos veiklos ir tikrai nebus kada nuobodžiauti. Norisi, kad panevėžiečiai būtų ne tik žiūrovai, bet ir aktyvūs miesto gimtadienio šventės dalyviai“, – sakė S. Myškienė.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų