Metų ataskaita – akimirkose

Metų ataskaita – akimirkose

Trečiadienio pavakarę plačiajai auditorijai Panevėžio fotografų draugija pristatė metų ataskaitinę parodą. Ji suvienijo tiek fotografus mėgėjus, tiek profesionalius fotomenininkus.

Panevėžio fotografų draugijos pirmininkas Tadas Povilonis džiaugėsi, jog norą dalyvauti parodoje išreiškė net keturiasdešimt draugijai priklausančių kūrėjų iš šešiasdešimties. Be to, darbus eksponavo ir profesionalūs fotografai, ir mėgėjai, kūrybiniu keliu žengiantis dar ne visai tvirtu žingsniu.

Vos prieš kelis mėnesius draugijos vadovo vairą perėmusio T. Povilonio tvirtinimu, paroda neturi kito tokio atitikmens ir yra unikali šalyje. Dėl to ypač gaila, kad pristatyti savo darbus joje pavyko ne visiems.

„Visuomet skatiname vieni kitus dalyvauti. Deja, buvo tokių, kurie dar nesijautė tvirtai stovintys ant kojų, kad galėtų pristatyti savo darbus plačiajai auditorijai. Dauguma jų liko prie telefoninės fotografijos – mobilografijos. Bet esu įsitikinęs, jog kitąmet dalyvaus visi“, – optimistiškai nusiteikęs T. Povilonis.

O šiųmetė paroda, jo pastebėjimu, patraukli vientisumo nebuvimu: darbai išskirtiniai, individualūs. Vieni jų – nusistovėjusių kūrybinių linijų tęsinys, kiti – nauji ieškojimai ir sprendimai. Miesto Dailės galerijos II aukšto erdvėje iki balandžio 21 dienos įkurdintoje ekspozicijoje galima išvysti skirtinga stilistika, siužetinėmis linijomis ir manieromis išsiskiriančių paveikslų: juodai baltos fotografijos, rėkiančių, kontrastingų spalvų, apdorotų specialiomis programomis ar visiškai neapdorotų darbų.

„Švara, minimali pasirinkta technika gali įkvėpti. Šioje parodoje pasisemti idėjų gali kiekvienas. Lankytojams bus nesunku pastebėti, kokia įvairi gali būti fotografija, kiek mūsų mieste skirtingų kūrėjų, mylinčių tai, ką daro“, – kalbėjo T. Povilonis, neslepiantis pasididžiavimo, jog galėjo prisidėti prie tokios parodos atsiradimo.

„Noriu, kad susivienytų visi Panevėžio fotografai, ne vien tik menininkai ar mėgėjai, – sakė jis. – Tegul fotografija vienija – pamirškime asmeniškumus. Kiekvieno kūrėjo tikslas – kas kartą pranokti patį save, o ne ką nors kitą.“

Vos prieš kelis mėnesius draugijos vadovo vairą perėmęs T. Povilonis parodos metu nusiteikęs optimistiškai. V. Bulaičio nuotr.

Atradę ir įprasminę

Parodos debiutą pagerbė ne vienas žinomas menininkas, panoręs pasidžiaugti savo kolegų kūryba. Sveikinimo žodį tarė Dailės galerijos direktorius Egidijus Žukauskas, Panevėžio fotografijos galerijos vedėjas Sigitas Laurinavičius. Pastarasis tvirtino jaučiantis pagarbą parodos dalyviams, drįsusiems stoti į viešumą ir nepabūgusiems visuomenės reakcijos, kad ir kokia toji būtų. Jis kūrėjus skatino drąsiai nešti savo idėjas pasauliui.

Fotografų draugijos garbės narys Saulius Saladūnas džiaugėsi: draugija savo veiklą vykdo vos aštuonerius metus, o jos nariai jau gali pasigirti tokiais didžiais darbais. Žinomas fotomenininkas nepraleido progos pašmaikštauti, jog, pasižiūrėjus į juos, net ir įvertintiems kūrėjams yra kur pasitempti.

„Taip jau yra, jog, atrodo, viską žinai, tačiau kuo tolyn, tuo labiau suvoki, kad yra kitaip. O ir sužinoti visko tikriausiai nebespėsi“, – filosofiškai svarstė S. Saladūnas, skatinęs kolegas ir ypač jaunąją kartą nesustoti vietoje ir nuolat ieškoti naujovių.

Ilgus metus fotografijai atsidavęs menininkas neabejoja: tik darbštumas, judėjimas į priekį, amžinas tikslo siekimas išjudina kūrybą. „Impulsą kurti pirmiausia duoda ne mokslai, bet žmogaus asmenybė. Neretai profesionalai ima ir užgęsta. Džiaugiuosi, jog parodoje yra mėgėjų, kuriems lengvai pavyko atrasti ir įprasminti save“, – gyrė jis.

S. Saladūnas atviravo šioje parodoje pamatęs tiek tradiciniu mąstymu pasižyminčių fotografijos mylėtojų, tiek drąsiai improvizuojančių kūrėjų darbų. Ir kvietė nepamiršti, jog svarbiausia kūrėjo užduotis – sudominti ne savo technika, bet specifinėmis žiniomis, šviesos, formos pajautimu, mąstymo išraiška. O siužetas kis priklausomai nuo amžiaus ir gyvenimiškos patirties.

Jauna kūrėja A. Pranculienė prisipažino, jog dalyvauti bendroje parodoje baisoka, bet vis dėlto smagu.

Puiki terpė jauniesiems

Jau penktus metus profesionaliai fotografuojanti Simona Andrulienė neslėpė – dalyvauti draugijos rengtoje parodoje pasiryžusi ne iš karto.

„Kurį laiką stebėjau iš šalies, kaip dirba kiti nariai, o savo jėgomis nepasitikėjau. Ilgainiui supratau, jog nebenoriu kurti tik sau pačiai – norisi savo darbais dalytis su kitais“, – fotografė atskleidė, jog fotografuodama kaip tik labiausiai ir mėgstanti palikti erdvės žiūrovų interpretacijoms.

Fotografė Aistė Pranculienė savo darbus publikai pristato irgi jau nebe pirmą kartą. Tačiau jaudulį prieš šios, ataskaitinės, parodos atidarymą neslėpė jautusi.

„Visi fotografai – labai talentingi. Svarsčiau, kaip atrodys mano darbas tokių didžių menininkų gretose“, – kalbėjo jauna kūrėja, prisipažinusi, jog dalyvauti bendroje parodoje vis dėlto smagu. Ypač tuo, kad jos suteikia progą išgirsti ne tik lankytojų, bet ir greta savo darbus eksponuojančių kolegų įvertinimą. Taip, pasak A. Pranculienės, ir gimsta svajonės apie gilesnius kūrybos vandenis.

„Norisi dalyvauti dar ne vienoje parodoje, o galbūt ir atidaryti savo personalinę“, – ateities planais dalijosi fotomenininkė.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų