Konservatorių klausimų griūties sulaukęs R. Račkauskas dešiniuosius kaltina savo munduro plovimu juodinant kitus. T. Šiaudinio nuotr.

Merui – opozicijos dūris

Merui – opozicijos dūris

Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai Panevėžio merą Rytį Račkauską pripažinus supainiojusį viešuosius ir privačius interesus, miesto Tarybos opozicija sukruto judėjimui „Kartu“ priminti rinkėjams duotą pažadą atsistatydinti, jei politines galias panaudos asmeniniams interesams tenkinti.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Panevėžio skyrius miesto vadovui pateikė sąrašą klausimų dėl Senvagės ir Skaistakalnio parko sutvarkymo konkurso, prie kurio laimėtojos projekto prisidėjęs ir jo paties sūnus.

Meras tvirtina pasiruošęs atsakyti į konservatorių viešai užduotus klausimus, nors jų sukeltą triukšmą vertina kaip bandymą išsiskalbti savo pačių mundurus. R. Račkauskas nesutinka su įstatymų pažeidimą įžvelgusios VTEK išvadomis ir teigia pats nesirengiantis dėti taško šioje jam šešėlį metusioje istorijoje. Savo garbę Panevėžio meras sieks apginti VTEK sprendimą apskųsdamas teismui.

Prabilo apie atstatydinimą

Panevėžio tarybos posėdyje opozicijoje esantys konservatoriai-krikščionys demokratai bando merui surengti dar vieną šaltą dušą. Jie reikalauja viešai pasiaiškinti dėl, kaip konstatavo etikos sargai, supainiotų viešųjų ir privačių interesų,

R. Račkausko reikalaujama atsakyti, kodėl nusprendęs dalyvauti Senvagės ir Skaistakalnio parko sutvarkymo projektų konkurso vertinimo komisijos darbe ir kodėl po kurio laiko iš jos buvo atšauktas, nuo kada jo sūnus dalyvauja konkursą laimėjusios mažosios bendrijos „Pupa – strateginė urbanistika“ veikloje, kaip seniai pažįstantis sūnaus bendražygius iš šios bendrijos, kodėl Tarybai balsuojant dėl Senvagės ir Skaistakalnio parko sprendinių nedeklaravęs, jog konkursinio projekto komandoje esąs sūnus?

Tačiau esminis dešiniųjų klausimas – ar R. Račkauskas atsistatydinsiantis iš mero posto?

„Ne taip dažnai būna, kad VTEK nustatytų merus pažeidus viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymą. Mums, kaip opozicijai, kaip demokratijos garantui valstybėje, būtų nusikalstama nereaguoti“, – „Sekundei“ tvirtino TS-LKD Panevėžio skyriaus pirmininkė, Seimo narė Rasa Juknevičienė.

Panevėžio dešiniųjų lyderė pripažįsta opoziciją jau dėliojant ir tolesnius žingsnius.

„Dabar svarbiausia išgirsti Tarybos narių požiūrį. Opozicija Panevėžyje nėra labai vieninga, nors šiuo klausimu turbūt rasis tos vienybės. Trečdalis Tarybos narių gali kreiptis į Tarybą, kad būtų pradėta nepasitikėjimo meru procedūra, bet be valdančiosios daugumos balsų neįmanoma, kad šis klausimas pasiektų teismą“, – teigė R. Juknevičienė.

Atsigriebs rinkimuose

Pagal Vietos savivaldos įstatymą, mero atstatydinimo procedūrą galima pradėti, jeigu jis sulaužė priesaiką arba nevykdo įstatymuose nustatytų įgaliojimų. Iniciatyvą turi pareikšti ne mažiau kaip trečdalis savivaldybės tarybos narių. Įteisinus tiesioginius merų rinkimus, buvo apsunkinta ir jų pašalinimo procedūra – nebeužtenka tarybos narių balsavimo, būtina Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo išvada. Jeigu teismas nusprendžia, kad priesaika nebuvo sulaužyta, įstatymai nepažeisti, mero atstatydinimo procedūra nutraukiama. Jeigu padaroma priešinga išvada, savivaldybės taryba trijų penktadalių tarybos narių balsų dauguma gali priimti sprendimą, kad meras neteko savo įgaliojimų. Pritrūkus balsų, meras lieka poste.

„Jei dauguma užsimerks, vis tiek 2019 m. ateis savivaldos rinkimai ir tie dalykai nepasimirš“, – numato R. Juknevičienė.

Radikalūs pokyčiai

Politinio skaidrumo reikalaujantys Panevėžio konservatoriai-krikščionys demokratai ir patys tebemina teismų slenksčius. Praėjusioje kadencijoje mero pareigas ėjusiam dabartiniam Tarybos nariui krikščioniui-demokratui Vitalijui Satkevičiui pateikti kaltinimai Vilniaus apygardos teisme nagrinėjamoje baudžiamojoje byloje, susijusioje su galima korupcija rengiantis Lietuvoje 2011 m. vykusiam Europos vyrų krepšinio čempionatui.

Visgi, R. Juknevičienės nuomone, STT ir prokurorų surinkti įrodymai, atvedę V. Satkevičių iki teismo, nėra politiškai adekvatūs etikos sargų išvadoms, dėl kurių Panevėžio meras nusiteikęs bylinėtis.

„Iš to, ką dabar matau, V. Satkevičiaus ir R. Račkausko labai skirtingos situacijos. V. Satkevičius nėra kaltinamas interesų supainiojimais. Nėra taip, kad jei teismo procesai vyksta mūsų partijoje, mes turėtume bijoti kelti skaidrumo klausimų kitiems. Jokiu būdu. Pas mus skyriuje įvykę radikalūs pokyčiai, skaidrumas mums be galo svarbus“, – aiškino TS-LKD Panevėžio skyriaus lyderė.

Mato varlę baloj

Konservatorių užuominas net apie galimą interpeliaciją merui griauna valdančioji dauguma. Kad nuverstų merą, 12 balsų dabar turinčiai opozicijai reikia iš daugumos persivilioti bent 7-is politikus.

Kad tokia vizija įmanoma, valdantiesiems priklausančios Darbo partijos atstovas Alfonsas Petrauskas netiki. Anot jo, VTEK išvados nėra tokios reikšmingos, kad jomis mojuojant vertėtų kelti klausimą dėl nepasitikėjimo meru.

„Būtų galima kalbėti apie mero didesnę atsakomybę, jei iš viešųjų ir privačių interesų pažeidimo būtų gavęs finansinės naudos. Dabar jo kaltė – tik giminystės ryšys, bet ne pelnas, kurio nei pats, nei sūnus negavo“, – teigė „darbietis“.

Konservatorių keliamą mero atsakomybės klausimą A. Petrauskas vertina kaip sumaištį dėl neesminių klausimų.

„Politikoje visada yra žmonių, kurie ištisai ieško baloj ne tokios varlės. Tas geras politikas, kuris teikia konstruktyvius siūlymus, kaip atnešti naudos miestui. O įkąsti kitam ir pasijuokti solidiems politikams netinka. Solidi partija, o elgesys šioje vietoje neapgalvotas ir nesolidus“, – konservatorių užmojus įvertino Tarybos narys.

Lauks teismo

Nepartinis daugumos atstovas Kęstutis Lukoševičius irgi nelinkęs palaikyti apie mero atstatydinimą prakalbusių konservatorių. Jis neįžvelgia mero piktos valios Tarybos posėdyje priimant sprendimus dėl Senvagės ir Skaistakalnio parko sutvarkymo ir nedeklaravus, kad su tuo gali būti susijęs jo sūnus.

„Jei sprendimas būtų buvęs priimtas vieno balso persvara, galbūt sakyčiau, kad meras nenusišalino sąmoningai ir aiškiai pasvėręs situaciją. Bet dabar balsų netrūko, tas sprendimas vis tiek būtų buvęs priimtas, net jei meras būtų nebalsavęs. Kito paaiškinimo kaip neapsižiūrėjimas ir politinis nepatyrimas nematau. Meras rinktas ne politinės partijos, o tiesiogiai žmonių. Ne partijoms inicijuoti jo atstatydinimą“, – mano K. Lukoševičius.

Panevėžio valdančiosios daugumos branduolį sudarančio judėjimo „Kartu“ lyderis, Seimo narys Povilas Urbšys teigia konservatorių ėjimą vertinantis kaip opozicinės politinės jėgos iniciatyvą užaštrinti klausimus, turinčius skatinti suabejoti mero veiksmų skaidrumu.

„R. Juknevičienė nepasisakė prieš, kai buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas ir sulaikyta Vito Matuzo žmona, o netrukus V. Matuzas buvo perrinktas partijos Panevėžio skyriaus vadovu. Kažkodėl tada R. Juknevičienė nekėlė klausimų dėl skaidrumo. Dvigubų standartų taikymas sukelia abejonių, ar tikrai nuoširdžiai konservatoriai siekia skaidrumo“, – pareiškė P. Urbšys.

V. Matuzui ir jo žmonai pareikšti kaltinimai baudžiamojoje byloje dėl galimai neskaidrių viešųjų pirkimų įmonėje „Panevėžio energija“.

P. Urbbšys sutinka, kad nepalankių VTEK išvadų sulaukusio mero situacija sudėtinga. Visgi „Kartu“ lyderis mano, jog R. Račkausko politinį likimą turėtų nusverti teismas.

„Jei nebus duoti aiškūs atsakymai ir jei dar teismas pripažins, kad vis dėlto VTEK sprendimas pagrįstas, žmonėms gali susidaryti įspūdis, kad ir mes taikome dvigubus standartus. Teismo sprendimas padėtų apsispręsti, ar judėjimas pasitiki meru, ar ne“, – „Sekundei“ tvirtino P. Urbšys.

Meras gins garbę

R. Račkauskas teigia į konservatorių klausimus pasiruošęs atsakyti jau šią savaitę Tarybos posėdyje. Meras teigia esąs nustebintas VTEK išvadų. Kad nesupainiojo viešųjų ir privačių interesų, nesiekė ir negavo asmeninės naudos, jis nusiteikęs įrodyti teisme.

Anot R. Račkausko, jis niekada neišreiškęs sutikimo būti komisijos, vertinusios Senvagės ir Skaistakalnio parko sutvarkymo konkursui pateiktus projektus, nariu. Į ją meras tvirtina buvęs įtrauktas administracijos iniciatyva su juo net nesitarus.

„Nė viename posėdyje ar jokia kita forma komisijos darbe nedalyvavau. Sužinojęs, kad esu įrašytas į komisijos narius, pareikalavau mane iš komisijos sudėties išbraukti“, – tvirtina R. Račkauskas.

Anot jo, sūnus nėra konkurso Senvagės ir Skaistakalnio parko sutvarkymo projektui parengti laimėtojos mažosios bendrijos „Pupa – strateginė urbanistika“ narys, nedalyvauja jos veikloje, neturėjo ir neturi jokių darbo santykių, nebuvo ir nėra susietas turtiniais ar kokiais kitais santykiais su šia įmone.

„Mano sūnus visuomeniniais pagrindais, nepretenduodamas į jokį atlygį dalyvavo tik kūrybinėje projekto stadijoje. Tai, kad ši bendrija dalyvaus Savivaldybės paskelbtuose konkursuose, sužinojau tik paskelbus rezultatus. Pažintimis su kažkokiais minimais „bendražygiais“ pasigirti negaliu, o su bendrijos vadovais bendrauju tik per oficialius susitikimus“, – tikino R. Račkauskas.

Meras nesutinka siekęs ir gavęs asmeninės naudos. Jos, pasak miesto vadovo, neturėjo ir sūnus, konkurse dalyvavusiai bendrijai „Pupa-strateginė urbanistika“ pasiūlęs idėjas, kaip sutvarkyti Panevėžio žaliąsias erdves, bet už tai negavęs jokio finansinio atlygio.

„Suprantu didesnį konservatorių budrumą dėl galimų nusižengimų, ypač turint minty besitęsiančias paskutinių šios partijos merų patirtis su teisėsaugos institucijomis. Todėl tokį akivaizdžiai dirbtinai kuriamą ažiotažą vertinu kaip bandymą plauti savo mundurą juodinant kitus“, – TS-LKD atgal kirto R. Račkauskas.

Komentarai

 • Visa širdimi palaikau MERĄ.
  Revanšistinės nuotaikos opozicijos flange naujiena? Apmaudas drąsko? Kike metų gyveno pagal lozungą, jog iki švento Jono sniegas ir pats nutirps?
  Baikite dirbantiems trukdyti. Rinkėjai sabotažnykų tikrai nepamirš.

  • Atsakyti
  • rinkimus laimėjo stipriausias. Išsirinko patys žmonės. Būtina tai pripažinti ir nebefantazuoti.

 • Pagal kalbą ir mintis matau kad žmogus yra išsilavinęs, galvojantis. Pritariu p. Lukoševičiui.

  • Atsakyti
 • Matosi, kad R. Juknevičienė laukia nesulaukia kada galės miestą valdyti. Kadangi seime būti opozicijoje pabodo, tai tiesioginiai mero rinkimai šansas imti valdžią. Ji net ir rajoną nori prijungti prie miesto, kad valdžios būtų kuo daugiau. Bet realių darbų tai nėra, ko nesėsti su meru ir kartu visiems išrinktiems galvoti, kaip gerinti miesto padėti. Bet ne. Dalyvaujam tik mitinguose. Konkrečių sprendimų, siūlymų, projektų nėra. Niekada mes nieko neturėsime su šitokiais metodais. Dirbti visiems reikia, o ne rėkauti- tai jie nieko nepadarėm mes nekalti. Kolektyvinė atsakomybė turi būti- visas seimas, visa miesto taryba atsakingi už savo valdymo metus. Ir merui reikia ryžto- kaip Matjošaičiui, giežtai.

  • Atsakyti
  • Vargas miestui dėl tokios opozicijos, kuri pati nežino prie ko kabinėjasi. Laimės Meras teismą – duodu galvą, jeigu tik sąžiningai bylą tirs – ir liks ta opozicija ant ledo. Gėda bambeklių gvardijai.

   • Atsakyti
 • ką reiškia ,,sabotažnikas“, paaiškinkite lietuviškai. O gal esate iš ,,penktos kolonos“?

 • Merui stiprybės linkiu. Puolimai artėjant rinkimams vis stiprės. Jokio juknevičienės šiame mieste šansų neturi, bet skinsis kelią taip kaip jie tesugeba. Koktu.

 • O kaip meras pats elgėsi. Paziurėkit muzikos mokyklos dirėktorių išmetė už kažkokias smulkmenas. Tvarkoj tegu dirba. Bet jeigų davė žodį kad bus ypatingai skaidrus tegul laikos. Ir standartai buna vienodi viesiems!

  • Atsakyti
 • Juknevičienei iki mero kaip du kartus iki mėnulio. Turėjo Panevėžys konservatorius valdžioj, dar dabar springsta. Pagaliau, po daugybės konservatorių marinuoto laiko, miestas atsitiesia ir tvarkosi. Ir tikrai ne be mero indėlio

  • miestas ir meras galingi pinigų srautais. Konservatoriai ruošė projektus, lėšoms pagal Urban programą gauti. dabar gauti pinigai bus įgyvendinami prohjektais. teisybes dėlei reiktų sakyti, darbai tęsiami. Bet pasipūtėliai rėkia : aš aš padariau

   • ”Konservatoriai” ir ”dirbo”, kai kalbam apie vitaliuką ir co, nelabai ką bendro turi

 • meras rinktas miesto žmonių, jo pergalė rinkimuose įspūdinga. Dera tai prisiminti, o ne pagalius kaišioti į ratus dirbančiam Merui. Pagaliau miestui negėda dėl mero.
  P. Ryti, stiprybės Jums.

 • dauguma čia rašančių iš serijos „leiskit dirbti“ 🙂
  ar miestelėnams nesvarbūs skaidrumo standartai, kuriuos šaukdami atsinešė judejimo Kartu lyderiai, meras Račkauskas. Ar nekelia įtarimų, kad 3 konkursus, kurių vertė apie 400 tūkst eur , laimi nežymi mažoji bendrija, su kuria susijęs mero sūnus? Ar manote, kad VTEK skaldo malkas?

 • keistai tyli Urbšys. Ar neatrodo korumpuotai, kai“Viena įmonė laimi iš eilės keletą Savivaldybės užsakymų,.. ar nekilo abejonių dėl šios mažosios bendrijos gebėjimo imtis tokių didelių projektų bei konkurso skaidrumo? Juk jis iškėlė labai aukštus standartus savo judėjimui

 • miestelėnams yra norma, kad jei kažką darai, ne nuodėmė sau pasidaryti arba artimam. Gėdinga.
  Ginasi kaltindami, tą pačią melodiją suka.
  Matuzas išteisintas, o Satkevičių nežinia už ką tampo. turbūt ant to žirgo ir atjojo Urbšys, kitus juodindamas, save keldamas. pykčio angelas.

  • Kur tau Matuzas išteisintas? Gal atsibusk iš Juknevičienės sapno, nes minčių kyla įvairių 😉

 • Bliamba kaip bjauriai atrodo tie, kas svetimo aky šapą pastebi, kai savojoj rąsto nemato. Gerb. Juknevičienei – jūs padėjote apsispręsti už svetimo šapo pamatytojus nebalsuoti.

 • Kad žmonės atsirenka ir konservų paistalų neima už tikrą. Juknevičienė turėtų suprast, kad taip lengvai panevėžiečių neišdurs. O dėl šitos partijos veikimo stiliaus abejonių nebelieka

 • nu opozicija savam stiliuje, pirmasis meras mieste po daugelio metu, kuris pradejo judinti miesta is stagnacijos, yra kazkokiu ambiciju su skaistakalnio parku, meno centru ,autobusu stotimi, tai 30 metu buvo mire projektai, tai kai valdzia pagaliau pajudino savo uzpakalius va tada didieji darbynykai pradejo ieskoti slieku ant asfalto, ka per savo meravomo kadencijas padare koncervu meras vitalijus, ogi realiai nieko, ar vadopalas buvo stebuklingas meras ,matyt ir ne, dabar mieste prasideda judesys kad visiem miestieciam butu geriau tai islindo is krumu profai su rasyte priesaky, gal kaip sakoma opozicija siuo klausimu patylekit ir nemaisykit dyrbt)))))

Rodyti visus komentarus (19)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų