Teismas svarstys kardomąją priemonę – nušalinimą nuo pareigų prašančių panaikinti Panevėžio mero Ryčio Račkausko bei jo patarėjos Gintarės Maskoliūnienės skundus. V. Bulaičio nuotr.

Meras R. M. Račkauskas: „Svarbiausia – ne mano asmens klausimas“

Meras R. M. Račkauskas: „Svarbiausia – ne mano asmens klausimas“

Specialiųjų tyrimų ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyboms paskelbus vykdant plataus masto tyrimą dėl galimos korupcijos Panevėžio savivaldybėje, miestas užgniaužęs amą laukia šios istorijos esminės figūros – įtariamojo mero Ryčio Račkausko žingsnių.

Teismo nuo pareigų nušalintąjį merą atsistatydinti ragina opozicinės miesto Tarybos frakcijos. Palaikymo į pareigūnų akiratį patekusiam R. Račkauskui nebedemonstruoja ir prieš trejetą metų jį į merus iškėlusio judėjimo „Kartu“ lyderis Seimo narys Povilas Urbšys.

Ką antros mero kadencijos ketinęs siekti R. Račkauskas mano apie tolesnę politinę karjerą, jam pareikštus įtarimus, ar jo nušalinimas trims mėnesiams nuo pareigų gali Panevėžyje perstumdyti politinę dėlionę – atsakymai mero interviu „Sekundei“.

Buvote sulaikytas dviem paroms, atsidūrėte areštinėje, šiuo metu esate nušalintas nuo mero pareigų. Žmogiškas klausimas – kaip jaučiatės?

Laikotarpis nelengvas. Tokie įvykiai – didelis smūgis. Kas dabar vyksta, yra absoliučiai netikėta ir pribloškia. Ir svarbiausia – netgi ne asmeniniu aspektu. Žinant, kad strateginiai miesto projektai šiuo metu išeina į finišo tiesiąją, sportiniais terminais kalbant, jautiesi kaip varžybose, kai bėgi maratoną ir lieka paskutiniai 100 metrų, tačiau netikėtai gauni lazda per kojas. Ir kažkas stebi: prišliauši pamuštomis kojomis iki finišo ar ne. Neramu dėl vieno – ar atsinaujinančio miesto vizija taps realybe, ar ja galės naudotis panevėžiečiai.

Šioje situacijoje labai padeda ir stiprina artimųjų, bendražygių, tiesiog žmonių, netgi esančių gana toli nuo politikos, palaikymas. Ir jų daug.

Jums pareikšti įtarimai prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu tarnyba. Pareigūnai praneša turintys duomenų, kad galėjo būti duodami neteisėti nurodymai Savivaldybės administracijos darbuotojams, siekiant sudaryti palankias sąlygas kai kurioms įmonėms laimėti viešųjų pirkimų konkursus. Dėl kokių konkursų buvote apklaustas?

Esu pasirašęs pasižadėjimą neviešinti ikiteisminio tyrimo aplinkybių. Todėl prašau tai suprasti ir manęs neklausinėti su tyrimu susijusių dalykų. Galiu pasakyti, kad man pareikštus įtarimus atmetu. Mano požiūriu, tai, kuo esu įtariamas, yra absurdiška ir nesuprantama.

Jei įtarimus atmetate, turite atsakymą, kodėl patekote į tokią istoriją? Teisėsaugos paviešintos detalės šykščios.

Šios istorijos pretekstą matau politinį. Tai, kas vyko pastaruosius metus, gal net ilgiau, pavadinčiau savotiškomis išgyvenimo pratybomis. Užuot koncentravęsi į miestui gyvybiškai svarbias problemas, nuolat turėjome gintis, atsimušinėti nuo įvairiausių atakų. Buvo puolama ir per Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK). Pasinaudodama jos išvadomis, opozicija bandė surengti interpeliaciją, kuri nepavyko. Teko apsiginti teisme. Jis panaikino pagal opozicijos skundą tyrimą atlikusios VTEK sprendimą mane pripažinti supainiojusį viešuosius ir privačius interesus. Skaudina, kad esminiai, Panevėžiui svarbūs Savivaldybės projektai nuolatos skundžiami įvairiausioms tarnyboms. Bandoma kurti opiniją, kad Panevėžyje vyksta kažkas neskaidraus. Esame tiesiog demonizuojami.

Jei, kaip sakote, jūs ir komanda esate tendecingai politiškai puolami, turite įžvalgų, dėl ko būtent jūs šitaip kliūnate?

Tendencingame puolime regiu akivaizdų motyvą – vienos politinės partijos mestas dideles pastangas susigrąžinti valdžią Panevėžyje.

Šie, priešrinkiminiai, metai labai svarbūs politiškai. Galime parodyti per kadenciją pasiektus rezultatus. Todėl aiškiai matomas suinteresuotumas tam sutrukdyti. Matyt, tai ir yra daroma. Be jokios abejonės, pašalinus vairininką, atsiranda tikimybė, kad laivas nenuplauks ten, kur reikia.

Dabar kritinis laikas visiems kulminacinę stadiją pasiekusiems Savivaldybės projektams. „Urban“ projektai jau perėję sudėtingiausias ir laikui imliausias, visuomenei nematomas stadijas: parengti investiciniai, techniniai dokumentai, atliktos ekspertizės. Projektai, kurie iš esmės atnaujins Panevėžį, priartėjo prie visiems matomų rangos darbų, kai mieste viena po kitos jau atsiras statybų aikštelės.

Savivaldybės komanda įtemptai prie to dirba. Esu dėkingas nei laiko, nei pastangų neskaičiuojantiems specialistams, visiems administracijos darbuotojams, atsilaikantiems prieš bandymus įvelti ir juos į procesus, nukreipiančius nuo pagrindinių tikslų.

Panevėžiečiai mato, kokiais mastais atnaujinamos miesto gatvės. To iki šiol nebūdavo. Kaunas jau kuris laikas gatves atnaujina „Remix“ technologija ir kauniečiai tuo džiaugiasi, o Panevėžys iki šiol kažkodėl orientavosi į gerokai brangesnį remonto būdą, matyt, kažkam naudingesnį.

Dirbama dėl Panevėžiui labai svarbaus 50 m olimpinių standartų baseino ,,Aukštaitijos“ sporto komplekse, taip pat kitų projektų, kurių įgyvendinimo panevėžiečiai nekantriai laukia. Tačiau ar sulauks?

Žinodamas, kaip sunkiai miesto atnaujinimo projektai iki šiol skynėsi kelią ir su kokiais trukdžiais teko susidurti, turiu būgštavimų, kad jie bus strigdomi dar stipriau. Kas vyksta, tegul kiekvienas pats įvertina, nors, mano nuomone, akivaizdu, kad strategiškai svarbius projektus bandoma kompromituoti. Svarbiausia būtent tai, o ne mano asmens klausimas.

Ar sutinkate, kad jūsų kadencija – aukso amžius valdančiajai daugumai, nes finansines miesto galimybes gerokai padidino lėšos iš penkis didžiuosius miestus pasiekiamos Europos Sąjungos paramos „Urban“ projektams bei savivaldybėms tenkanti didesnė GPM dalis?

Tuo, kad mums bepigu dirbti, nes Savivaldybė gauna daugiau pinigų, dažnai bandoma spekuliuoti. Vis dėlto šitai tvirtinantieji turėtų būti sąžiningesni. Kad į Panevėžį būtų pritrauktos lėšos, visai Savivaldybei reikėjo labai daug dirbti, patiems ieškoti galimybių gauti finansavimą. Teko ne kartą kreiptis į dabartinį ir buvusį premjerą, ministrus. Mes nelaukėme, kol kas nors pinigų atneš ant lėkštelės, kaip, deja, būta iki tol. Kad Panevėžį būtų galima kilstelėti į didmiesčių lygą, galimybes susikurti turėjome patys, o ne laukti, kol kažkas ateis ir duos.

Panevėžio Tarybos opozicinės partijos – Tėvynės sąjunga-krikščionys demokratai, socialdemokratai – išplatino pareiškimus, raginančius Jus atsistatydinti jau vien dėl to, kad turite įtariamojo statusą. Ką ketinate daryti?

Tikrai nematau, kodėl turėčiau atsistatydinti. Nesijaučiu niekuo nusikaltęs nei miestui, nei miestiečiams. Atmetu man pareikštus įtarimus. Mane stebina opozicijos tonas ir tarsi tyčia pamirštama nekaltumo prezumpcija. Kita vertus, nebe pirmą kartą siekiama mane politiškai nuteisti anksčiau laiko.

Šiame partijų chore konservatorių aktyvumas atrodo itin keistai. Jų pačių buvęs meras Vitalijus Satkevičius, praėjusioje kadencijoje irgi tapęs įtariamuoju, kaip visi puikiai prisimename, neatsistatydino. Maža to, jis ir dabar, jau būdamas nebe įtariamasis, o teisiamasis, kone kiekviename Tarybos posėdyje prisiima teisuolio vaidmenį, aršiai kritikuoja valdančiąją daugumą, nuolatos skaito pareiškimus nuo savo partijos Panevėžio skyriaus, vadovaujamo Seimo narės Rasos Juknevičienės. Kodėl konservatoriai taiko dvigubus standartus bei taip skirtingai vertina „savus“ ir „svetimus“?

Prokuratūra žiniasklaidai patvirtino, kad jums uždrausta lankytis Panevėžio savivaldybės pastate. Ar dalyvausite šią savaitę vyksiančiame miesto Tarybos posėdyje?

Man uždrausta lankytis Savivaldybės administracijoje. Reikalas tas, kad tame pačiame pastate yra ir Taryba, ir administracija. Tarybos posėdžių salė nėra administracijos patalpa, o laiptinė iki jos bendra. Taigi, kažin ar galima įžiūrėti net formalias kliūtis dalyvauti posėdyje. Juk iš manęs neatimtas Tarybos nario mandatas. Maža to, prieš rinkėją netgi turiu pareigą dalyvauti Tarybos posėdžiuose.

Neseniai prabilote apie ketinimus kitąmet dalyvauti tiesioginiuose mero rinkimuose ir siekti antros kadencijos. Ar esant dabartinei situacijai jūsų planai išlieka tie patys?

Ketinimų neatsisakau. Tikslas – pradėtus darbus baigti. Matydamas esamą situaciją, turiu pagrįstų abejonių, kad svarbūs darbai gali likti neįgyvendinti.

Tikiu, kad valdančioji dauguma išliks vieninga. Tai susitelkusi komanda – dirbanti konstruktyviai ir atsakingai. Nepaprastai ją vertinu ir ja didžiuojuosi.

Taip pat turiu pasakyti, kad neatmestina, jog pareikšti įtarimai yra nukreipti ne vien prieš mane asmeniškai, o apskritai prieš rinkimų judėjimus. Pradėtas tyrimas gali tapti pretekstu keisti įstatymus ir iš rinkimų apskritai pašalinti partijoms grėsmingais konkurentais tapusius judėjimus. Atrodo, kad toks procesas jau vykdomas.

Partijos akcentuoja, kad judėjimai vis dėlto yra trumpalaikis politinis produktas, greitai suyrantis ir tarsi neprisiimantis atsakomybės už savo atstovus bei jų darbo rezultatus.

O kokią jau kitokią atsakomybę prisiima partijos? Visų – ir partijų, ir judėjimų –atsakomybė viena ir ta pati – tai atsakomybė prieš rinkėją. Jo pasitikėjimas yra vienintelis politikų vertinimo kriterijus. Kas šiandieną yra partijos? Koks jų veidas? Kodėl rinkėjams jos nepatrauklios? Gal vis dėlto reikia kaltinti ne veidrodį, jeigu veidas nepatrauklus?

Komentarai

 • Reikia tik džiaugtis, kad savivaldybėje lieka vis mažiau vietos korupcijai. Panevėžys atsinaujina.

  • Atsakyti
  • #PALAIKAU MERĄ!
   Viskas tik tam, kad stotų miesto atnaujinimo darbai. Tokių teigiamų pokyčių dar nėra buvę. Matau vien tiktai šakališką susidorojimą su pažangia miesto vizija. Kažkam skersai gerklę miestą atnaujinimo darbai.

   • Palaikau merą Račkauską.

    • Tada nupirk jam džiuvesėlių…

     • Gyvenu demokratiška besivadinančioje šalyje ir sakau, kad palaikau merą Račkauską, matau jo pastangas ir darbus. Palaikau merą kaip ir dauguma mano pažystamų.
      Ižspausdinkite visą interviu, Sekundės nusipirkti visam mieste neįmanoma.

    • Merą Račkauską palaikau, juo tikiu.

     • Atsakyti
   • Nuosirdziai palaikau mera .

    • už kurios vietos?

   • # MERU RAČKAUSKU PASITIKIU.

    • Atsakyti
   • Pritariu ir palaikau MERĄ.

  • reiškiu paramą merui Račkauskui.

  • Šiandien supratau kad taikinio cenntre yra autobusų stotis ir miesto cėntras kuris toks negrazus ir kuri mero komanda sumanę pakiesti i geresnio stantdarto, tik, kad, mero priešai negalvoja apie miesta

  • Palaikau merą. Man ta oponentų isterija atgrasi.

  • Griovėjai šėlsta. Reklaminė medžiaga prie sankryžos – tai jau aiškus parodymas, kad eina griauti o ne kurti.
   Mere palaikau. Tadas

   • Sutinku, matau, remiu ir sveikatos linkiu merui Račkauskui.
    Situacija be žodžių. Vasarą, kai visi statybos darbai turi vykti. Gėda siaurakakčiam politikieriam.

    • Atsakyti
  • Meru pasitikiu.

   • Pasitikiu ir linkiu stiprybės merui.

  • Meras malačius! Vyrai už Panevėžį!

 • Aiškiai užsakytas tendencingas puolimas. Kas valdo Panevėžį? Dešimtmečiais miestas murkdomas pelkėje.
  Mere, Jus palaikome!

  • Aš už Račkauską. Daug gyvenime mačiau ir suprantu merą, pasimeldžiau už jus. Gal kunigams reikia pašventinti tą mūsų miestą ar kokius egzortus atskaityti užpuolikam?

 • Kol kas STT nieko konkretaus nepasakė. Visi kaltinimai – šakėmis ant vandens. O žala jau padaryta didžiulė. Vitaliuks atjoja ant balto žirgo.

  • Ne atjoja, o nujodina baltu žirgu miestą. Dar gerai būtų, kad į baltas pievas tuo baltu žirgu. Tačiau į stagnaciją.
   Merui stiprybės. Dėkoju už viltį kad Panevėžy gali būti geriau. Tikiu Jumis.
   Urbšys politinis lavonas.

   • Gal jie abu politiniai lavonai?

    • teip, urbsis ir statkeucius, kyre eleison:)

     • Atsakyti
     • ,,Jedinaja rusj“?

  • Reikia pastebėti,kad Vitaliukas neatjoja,nes ir pats yra teisiamas….(nors ,beje, ir pats nesupranta už ką?) Bet visvien konservatoriai labai stengiasi savus „prastumti“ įvairiais būdais….pasitelkdami bet kokius veiksmus.Labai negražu…

  • UŽ MERĄ!

   • Merą Račkauską palaikau. Esu sukrėsta.

  • Palaikau merą, kadangi aiškiai matau laiko atžvilgiu su autobusų stotimi sinchronizuotą susidorojimą.

 • Palaikom merą.

  • #PALAIKOME MERĄ!

   • Visa širdimi palaikau merą nemoku sielvarto apsakyti.

 • Rasa Juknevičienė pajungė visas pajėgas , kad tik atsikovotų Panevėžį, vykstantis darbai mieste labai nepatinka koncervatoriams, tai reikštų jų garantuotą pralaimėjimą, reikia viskam trukdyti.

 • Judėjimui „Kartu“ ir visiems kitiems fanatikuojantiems asmenims: davę“vergams“ nurodymą rašyti komentarus tai ir rašo . Išsiblaivykite jei dar nesuvokiate situacijos rimtumo. Tokie ,kaip meras ir Urbšys su visa šutve turi lėkti lauk ,ir dar pasedėti netrumpai . Stotis jau stovėtu , jei tokie ,kaip Meras savo draugeliams mažiau galimai darbu duotu pastoviai…

  • Atsakyti
  • alio alio marsas zeme marsas zeme pranesu, kad stotis tikrai ne guli o stovi patikrintas faktas

  • Leliuk, čia tu?

   • tą patį pagalvojau, braižas panašus 😀

    • Tiems, kam vaidenasi Leliukas, siūlau sukalbėti poterius. Dar geriau-užpirkti mišias. Nes normalios psichikos žmogui nei leliukai, nei lelytės nesivaidena.

 • Pirmą kartą gyvenime patikėjau, kad miestas gali prisikelti. Tai ne, lenda visokie atmatos, pavyduoliai … pergyvena, kad ne jų dėka. Politika – juodas reikalas. Ponai, darykit gerus darbus ir jūs. Suprantu, kad ne to trokštat. Siekiat tik savo asmeninių interesų, garbės, be jokio sąžinės graužimo…
  Gaila, kad Sekundė neišspausdino pilno straipsnio. Nusipirkau, perskaičiau, nusiraminau. Išmintingo, atsakingo Mero žodis.
  Aš tikiu.

  • Atsakyti
  • Ir aš tikiu.Šimtu procentų pritariu Algimantui

  • Pritariu ir palaikau MERĄ.

  • Tikiu meru Račkausku. Mere stiprybės.

   • Atsakyti
  • Žinoma kad tiktai taip. Solidarizuojuosi su meru.

   • Atsakyti
 • Pirmas meras, kuriam rūpi miestas ir kuriam reikia toliau leisti dirbti. Akivaizdžiai kažkam baisu, kad įgyvendinus visus projektus, meras ir kitus rinkimus laimės. Įtarimai NĖRA LYGU kaltas. Visiems rėkiantiems, kad meras turi atsistatydinti – teisinėje valstybėje egzistuoja nekaltumo prezumpcija. Dar net teismas neįvykęs, o čia jau kala prie kryžiaus. Kodėl Satkevičiaus ar Matuzo taip garsiai nebandėt atstatydint? Viskas aišku – rinkimai prasideda… Merą rinko žmonės, žmonės palaiko.

  • Rinkau Račkauską būtent dėl pasikeitimų ir juo labai pasitikiu. O ausys vieno veikėjo išlindo tai ilgos.

   • Už Račkauską mero rinkimuose balsavo 20 % rinkimų teisę turinčių panevėžiečių…

 • #PALAIKAU MERĄ!

 • Jei Merui tikrai rūpėtų Panevėžys, jis didesnę savo darbo dalį praleistų Vilniuje, kur yra skirstomi pinigai.Dabar tai tik praeitos kadencijos paskirstytų pinigų įsisavinimas. Daugelis to paprastai nesupranta :)))

  • Tikrai žinau,kad meras ar kiti savivaldybės atsakingi darbuotojai daugiau laiko praleidžia Vilniuje, nei kad buvusios kadencijos….Bet yra žmonių,kuriems visada viskas tik blogai?

   • Atsakyti
   • Kvailiau jau parašyti nebegalėjai :)))

    • Atsakyti
 • Remiu merą. Stiprybės.

 • Nu tuos palaikytojus visus kartu su meru. Kai STT pabuvos kaip liudytojai,nebenores reikštis.

  • Alio, čia ne Rusija, čia už žodžio laisvę kovoti nereikia. Kaip galvoju, taip ir sakau. Negązdink.

 • Kiek girdėjau, tai meras buvo pasikėlęs ir arogantiškas, kerštingas. Vien kiek buvo puolama opozicija, skundžiama etikos komisijai. Ir negirkite čia to mero. Kiek dabar surenkama lėšų į miesto biudžetą, tai iki šiol buvę merai galėjo tik svajot. Bet miestas neturi traukos zonų, nėra ką svetimiems parodyti, kuo pasigirti (nebent asfaltuojamomis gatvėmis)

  • Myliu savo miestą ir merą Račkauską rinkau dėl to kad jis gali pakiesti į gerąją pusę miesto vaizdą. Puolimą matau perdėtai didelį ir surežisuotą kuris tikrai iš esmės naudingas praėjusiai valdžiai. Merui dėkoju, gerbiu.

  • Aš ne firdėjau, aš matau, kad miestas aiškiai keičiasi ir noriu, kad Račkausko pradėti pasikeitimai tik didėtų. Prisidedu prie palaikančių merą.

 • Mere, saugokite sveikata ir laikykitės. Būtinai kandidatuokite į Merus. O visokie Vitaliukai, Raselytės ir kiti oponentėliai tegul svajoja apie dangiškus migdolus, gal aname pasaulyje ir sulauks.

 • Ryškiai kažkas norėjo gardaus kąsnio, bet negavo, tad ir keršija merui.
  p.s. URBŠY, VON IŠ PANEVĖŽIO!!!

 • Pažiūrėkite kaip išpuoselėti Kupiškis, Rokiškis, Anykščiai. Kiek pas juos muziejų, traukos centrų. O kuo gali pasigirt Panevėžys? Kur nuvest žmogų, atvykusį iš kito miesto? Į Senvagę ir į RYO. O pinigų biudžete daugybė, kuri kokiam Satkevičiui net nesisapnavo. Kaltas ar ne Račkauskas, turi pasakyti teismas. Bet, jei bus kaltas, tada kaltas ir Urbšys, kad įkišo mums tokį merą

  • Tai rajonų centrams jau paskirtos tos atnaujinimo lėšos ir ten įgyvendinti projketai. Rajonuose tokių politinių karų nekilo, žmonės susitvarkė ramiai net grazu paziurėti, o Panevėžyje kaip kokioje užkeiktoje vietoje vis ėda pjauna vieni ktus, vis teisia ir teisia jeigu tik ką pastato padaro. Argi Satkevičius vertas teismo dėl Cido arenos? Gerai kad ji yra. Atėjo finansų eilė į panevėžį pagaliau, tai visi kaip išdurnėjo. Bjauru matyti politinisu antausius. Palauk rinmimų, laimėk o tada daryk pagal save. Šutvė susivienijo be jokių partinių skirtumų, be ideologinio nuoseklumo. Rasa apsiglebusi Gėmą.
   Merui Račkauskui stiprybės linkiu.

   • Taip prisiplanavot kad Panevezyje jokie urban igyvendinimo darbai nepradėti. Gėda jums! Jei ne su savo korupcinėm schemo seniausi darbai būtų pradėti. Su Mykoliuko diktatūra tai kelias į niekur.

   • priminsiu, Satkevičius nei piršto prie Cido arenos statybos nepridėjo, jį teisia už Romantic viešbučio renovavimo darbus.

   • Pritariu šiam komenarui

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (63)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų