Nors medikai piko dar laukia, į gydymo įstaigas jau plūstelėjo susirgusiųjų gripu ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Vien per savaitę sergamumas šoktelėjo beveik dvigubai.

Medikus užplūdo peršalimo aukos

Medikus užplūdo peršalimo aukos

 

Žiemos ligos panevėžiečius sparčiai guldo į patalą. Į Respublikinę Panevėžio ligoninę vien pirmadienį dėl gripo požymių kreipėsi beveik šimtas gyventojų. Penktadaliui jų prireikė pastovios medikų priežiūros.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamentas skelbia, kad Panevėžio apskrityje sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis per praėjusią savaitę gerokai šoktelėjo. Ligos mastas jau pasiekė 94,16 atvejų 10 tūkst. gyventojų, prieš savaitę jis buvo beveik per pusę mažesnis. 2018 m. tuo pačiu metu sergamumo rodiklis apskrityje siekė 74,49 atv. 10 tūkst. gyventojų.

Sergančiųjų peršalimo ligomis ir gripu šiuo metu daugiausia registruojama Kauno apskrityje. Panevėžys sergamumo statistikoje – trečias po Alytaus regiono.

Panevėžio miesto gyventojų sergamumo rodiklis pasiekė jau net 155,53 atv. 10 tūkst. gyventojų. Gripas mieste sudarė apie 14 proc. visų registruotų gripo ir peršalimo atvejų.

Ligotas pirmadienis

Dėl gripo praėjusią savaitę į ligoninę paguldyta 18 Panevėžio regiono gyventojų, iš jų 9 – vaikai. Į ligoninę pateko ir dvi besilaukiančios moterys.

Dar daugiau ligonių, besiskundžiančių gripo simptomais, Panevėžio medicinos įstaigas užplūdo šios savaitės pradžioje. Pirmadienį per parą į Respublikinės Panevėžio ligoninės priimamąjį kreipėsi 99 tokie asmenys. Iš jų dešimčiai teko gultis į ligoninę. Visi jie – suaugę asmenys.

„Iš tiesų jaučiasi, kad į Panevėžio regioną atsirito gripo ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų banga. Daugelis šių ligų neskiria ir visą kaltę verčia gripui. Tik gydytojams apžiūrėjus nustatoma tikroji diagnozė“, – teigė ligoninės viešųjų ryšių specialistas Vytautas Riaubiškis.

Piko dar laukiama

Antrą savaitę tokių pačių ligų augimą jaučia Panevėžio poliklinika. Šeimos gydytojų skyriaus vedėjos Nijolės Marčiulionienės teigimu, kas dieną poliklinikoje apsilanko po 700–800 peršalimo, virusinėmis ligomis sergančių žmonių. Iš jų maždaug 200 atvyksta karščiuodami.

„Pirmadienį į poliklinikos medikus kreipėsi 182 asmenų, iš jų 103 vaikai. 11-ai ligonių nustatytas gripas. Pas mus galima greitai ištirti, kokia gripo atmaina kamuoja žmogų, todėl ir gydyti galime greičiau ir efektyviau“, – kalbėjo medikė.

Anot jos, šiųmetė gripo banga dar tik artėja – piko dar laukiama. Šiuo metu dažniau nustatomas piktybiškesnis – A tipo gripas. Būtent nuo jo šiemet Lietuvos medicinos įstaigos gavo skiepų vakcinos.

„Dabartinis gripas pasižymi aukšta temperatūra, raumenų skausmais, sausu kosuliu ir kitais simptomais. Tačiau pavojinga ne pati liga, o jos komplikacijos, kurios gali baigtis plaučių uždegimu, encefalitu, širdies ir kitomis ligomis“, – įspėjo N. Marčiulionienė.

Gripas ir kitos virusinės ligos, medikės teigimu, gydomos mažiausiai nuo 7 iki 15 dienų. Todėl šį laiką nereikėtų lankytis viešosiose vietose, eiti darbą, mokyklą, būtina laikytis higienos, drėgnu būdu valyti gyvenamąsias patalpas.

Vos spėja suktis

Savaitės pradžia sunki ir Panevėžio rajono poliklinikoje. Į jos medikus, pasak įstaigos direktorės pavaduotojos Danutės Pajėdienė, po savaitgalio kreipėsi itin daug peršalimo ligomis besiskundžiančių gyventojų.

Tiek ligonių, pasak pašnekovės, poliklinika seniai nematė. Panevėžio rajone, pavaduotojos teigimu, serga ištisos šeimos: ir vaikai, ir tėvai. Daliai jų patvirtinama gripo diagnozė.

Ligų antplūdį Panevėžyje jau pajuto ir „Sodra“. Čia per pirmąsias dvi sausio savaites išduotos net 6 997 nedarbingumo pažymos. Tuo pačiu laikotarpiu prieš mėnesį – 5 850. Skaičiuojama, kad trumpalaikių, iki 10 dienų, ligos pažymų, išduotų dėl peršalimo ir virusinių ligų, šįmet net tūkstančiu daugiau.

Taip pat išaugo sergančius vaikus slaugančių darbuotojų skaičius. Tokių nedarbingumo pažymėjimų sausio pirmosiomis savaitėmis buvo 1 868, prieš mėnesį – 440 mažiau.

Šilumos dar neieško

Šaltasis sezonas į medicinos įstaigas paprastai atgena ir slidžiame kelyje traumas patyrusius bei apšalusius pacientus. Tokių Panevėžio medikai jau po vieną kitą taip pat sulaukia.

„Labai didelių bėdų dar nebuvo, bet ateina ir paslydusių, ir nušalusių žmonių“, – teigė Panevėžio ligoninės viešųjų ryšių specialistas V. Riaubiškis.

Mažiau nei anksčiau į šią medicinos įstaigą ateina pasišildyti benamių. Gali būti, kad jiems dabartinė oro temperatūra dar pakenčiama.

Benamių antplūdžiui jau pasiruošę Panevėžio socialinių paslaugų centro nakvynės namai. Šios įstaigos direktorės Linos Kazokienės teigimu, būsto neturintys panevėžiečiai čia vis dar nesiveržia – laisvų vietų pernakvoti tebėra pakankamai.

„Nakvynės namai, skirtingai nei anksčiau, nėra perpildyti. Gal benamiams dar nešalta, gal randa, kur prisiglausti“, – svarsto vadovė.

Komentarai

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų