Jorkšyro terjerai yra vieninteliai šuniukai, kurie pasiduoda įvairiems mados vėjams. Jiems grožio salonuose ne tik kerpami, bet ir dažomi plaukai, lakuojami nagai ar daromos tatuiruotės.

Mados vėjai siaučia ir šunų pasaulyje

Mados vėjai siaučia ir šunų pasaulyje

Lietuvių pamėgtų Jorkšyro terjerų gyvenimas gali būti ne ką prastenis nei žmonių. Mažųjų keturkojų kasdienybė jau sunkiai įsivaizduojama be grožio salonų, kuriuose jiems kerpami bei dažomi plaukai, lakuojami nagai ir netgi daromos tatuiruotės.

Panevėžietė Daiva Abakanavičienė nuo mažų dienų žinojo, kad savo gyvenimą nori susisieti su keturkojais. Pirmąjį Jorkšyro terjerų veislės šuniuką, vardu Beta, ji įsigijo prieš vienuolika metų. Pamažu su kalyte moteris pradėjo dalyvauti įvairiose parodose, ji yra pelniusi netgi Lietuvos jaunimo čempionės titulą.

Tuomet, kai Daiva įsigijo šuniuką, Jorkšyro terjerų veislės keturkojai tik buvo pradėję populiarėti. Taigi savo augintinį grožio procedūroms jai tekdavo vežti pas sostinės specialistes. Moteris neslepia, kad ir pati įsidrąsindavo imtis žirklių ir apkirpdavo savo agintinį. Tačiau D. Abakanavičienės galvoje vis dažniau sukirbėdavo mintis šunų kirpėjos amato mokytis profesionaliai.

„Apie tai pradėjau galvoti prieš aštuonerius metus. Tuomet dar nebuvo žmonių, kurie apsiimtų mane mokyti. Pagalbos paprašiau savo šuniuko kirpėjos iš Vilniaus. Ji mane supažindino su kirpimo pagrindais ir pasakė: „Kirpk penkerius metus nemokamai ir išmoksi“, – „Sekundei“ pasakojo  Daiva.

Šiuo metu šunų kirpėjos turi begalę galimybių mokytis. Amato paslaptis gali atskleisti didesnius keturkojų salonus turinčios specialistės. Be to, Lietuvoje vyksta įvairūs seminarai, kuriuos veda ir iš užsienio atvykę, didelę patirtį turintys profesionalai.

Iš pradžių D. Abakanavičienė savo įgūdžius tobulino gražindama savo ir draugų augintinius. Tiesa, lengva nebuvo, todėl  Daiva netgi maniusi, kad šio darbo nesiims. Ji pabrėžia, jog norint tapti gera šunų grožio specialiste reikia nemažai įgūdžių, mokėti rasti kontaktą su keturkojais bei juos labai mylėti.

Panevėžietė neslepia savo pamišimo dėl keturkojų. Kadaise namuose jų laikė netgi tris, tačiau pernai viena kalytė nugaišo. O tituluotoji bišonų veislės augintinė skaičiuoja jau septintus  metus.

D.Abakanavičienė prisimena, jog pradėjus kirpti šuniukus konkurentų nebuvę, todėl ji galėjo sau leisti keturkojus gražinti taip, kaip mokėjusi.

„Dabar taip elgtis nebegalėčiau, nes yra nemažai žmonių, kurie savo darbą atlieka labai gerai“, – tikino  moteris.

Tačiau ji neslepia, jog vis dar pasitaiko keturkojų šeimininkų, kurie susigundo mažomis grožio procedūrų kainomis, tačiau vėliau yra priversti ieškoti profesionalų pagalbos.

„Galbūt iš pradžių ir aš taip kirpdavau, tačiau žmonės neturėjo su kuo palyginti mano darbo. Jiems buvo gražu. Man irgi…“, – pabrėžė specialistė.

Daiva pabrėžia, jog kirpti šuniukus ji pradėjo negalvodama apie lengvus pinigus ar gerą verslą. Labiausiai norėjusi išmokti gerai dirbti bei pelnyti Jorkšyro terjerų šeimininkų pasitikėjimą.

„Viskas gyvenime nutiko savaime. Atrodo, jog taip ir turėjo būti. Tiesiog atradau save ir darbui atiduodu visą širdį“, – su šypsena kalbėjo panevėžietė.

D. Abakanavičienė savo gyvenimą paskyrė Jorkšyro terjerų grožiui puoselėti. Ji vos išvydusi keturkojį iš karto gali pasakyti, kokios kūno puošimo detalės jį gali paversti pačiu gražiausiu. T. Šiaudinio nuotr.

Jorkšyro terjerai pavergia

D.Abakanavičienė nesistebi, jog Jorkšyro terjerai iš savo šeimininkų sulaukia išskirtinio dėmesio. Jų populiarumą lemia įgimtas sugebėjimas pavergti žmonių širdis.

„Žmonės juos labai myli. Kai kuriems iš jų šie maži šuniukai tampa didžiausiu turtu, todėl jais rūpinasi tarsi vaikais“, – akcentavo panevėžietė.

Ji mintinai žino kiekvieno pas ją grožio procedūroms atvedamo augintinio gyvenimo istoriją bei kasdienybės ritualus. Daiva su daugeliu šuniukų šeimininkų bendrauja ilgus metus.

„Kiekvienas nori pasidalyti pasakojimais, ką jų augintinis ėda, kur miega, kokias šunybes krečia. Bendravimas per šuns gyvenimo istorijas suteikia tik gerų emocijų“, – pripažino moteris.

D.Abakanavičienė sutinka, jog išlaikyti Jorkšyro terjerą nepigiai kainuoja, ypač jei žmogus uždirba minimalų atlyginimą. Tačiau pabrėžia, kad šeimininkų meilė eurais nematuojama.

„Jeigu žmogus savo augintinį myli, jam pinigų negaili. Viskas priklauso nuo mūsų požiūrio“, –tikino moteris.

Jorkšyro terjerai neretai šeimos nariais tampa vyresnio amžiaus žmonių šeimose. Mažuosius draugus vaikai savo tėvams mėgsta padovanoti vykdami į užsienį. Daiva sako, kad šios veislės šuniukai yra populiarūs dėl to, kad jie nesišeria, neskleidžia blogo kvapo bei jų nereikia vesti į lauką. Žinoma, ne visi gyvūnų šeimininkai atsisako malonumo pasivaikščioti po lauką.

„Šios veislės šuniukai yra meilūs, mažučiai. O ko daugiau reikia?“ – su šypsena klausė D. Abakanavičienė.

Rusai diktuoja šunų madas

Modelinis Jorkšyro terjerų kirpimas jau seniai nėra naujiena. Tačiau šiais laikais keturkojų šeimininkams vien to nepakanka, o grožio procedūros tampa vis įmantresnės. Nauji mados vėjai šių šunelių pasaulį dažniausiai pasiekia iš Rusijos. Tai ir plaukų dažymas, nagų lakavimas, įvairaus pobūdžio tatuiruočių darymas.

Piešiniai ant kūno gali būti išskutinėjami arba klijuojami. Ant šuns kūno dedamas trafaretas, vėliau plotas padengiamas klijais ir blizgučiais. Daiva sako, kad blizgios tatuiruotės nėra itin paklausios Panevėžyje: jų nebent pageidauja šviesaus kailio keturkojų šeimininkai.

„Kadangi šunelių plaukas ir oda yra šviesūs, ant jų kūno išskustos tatuiruotės nelabai matosi. Išskustas vietas aš dažnai nudažau, kad atsirastų kontrastas. Taip ant balto kūnelio akimirksniu atsiranda juoda pėdutė“, – pasakojo D. Abakanavičienė.

Ji blizgučiais mėgsta papuošti Jorkšyro terjerų ausyčių kraštelius. Tiesa, ši puošmena itin populiari buvo prieš Kalėdas. Specialistė įspėja, jog blizgutis kai kurių šunelių odą gali dirginti ir sukelti alergiją. Visgi panevėžiečiai dažniau savo šunelių nugarą padabina išskustomis tatuiruotėmis, tačiau šunų kirpėja įmantrių ar smulkių piešinėlių nesiima, o dažniausiai pasitenkina pėdutės atvaizdu.

„Pėdutė man labai patinka. Tai yra mano veiklos ir šuns ženklas. Jis ant keturkojų kūno labai dailiai atrodo“, – tikino moteris.

Į šuns madų pasaulį pamažu ateina dar vieną naujovė – per visą nugarą išskutinėtos driežą primenančios eglutės.

„Tokio šedevro bet kokiam šuniukui nepadarysi. Ne visiems augintiniams gali padaryti tą patį. Vienam keturkojui ant kūno gali ištatuiruoti tris pėdutes ir jis atrodys stilingai, o kitam pakanka vos vieno akcento“, – pabrėžė D. Abakanavičienė.

Panevėžietė visuomet išklauso šuns šeimininko pageidavimų ir norų, tačiau nebijo patarti, kas  jų augintiniui labiau tiktų. Jorkšyro terjerų mados priklauso ir nuo sezono. Žiemą šuniukai kerpami rečiau, nes jie į lauką eina tik su drabužėliais. O ir kūno puošybos elementai dažnai po jais pasislepia, tad šeimininkai savo fantaziją išlaisvina artėjant pavasariui.

D. Abakanavičienė sutinka, jog išlaikyti Jorkšyro terjerą nepigiai kainuoja, ypač jei žmogus uždirba minimalų atlyginimą. Tačiau pabrėžia, kad šeimininkų meilė eurais nematuojama. T. Šiaudinio nuotr.

Šuns plaukų dažymas – naujovė

Panevėžietė šunų šeimininkus pamažu supažindina su keturkojų plaukų dažymu. Tam naudojami specialūs dažai, kurie augintiniams pakenkti negali. Nudažytais plaukais šuniukai gali džiaugtis gana ilgai, nes dažai per laiką nenusiplauna, nebent gali pakeisti spalvą.

„Nudažyti plaukai tiesiog nuauga ir yra nukerpami. Dažniausiai dažomos šunų kasytės ar uodegos galiukas. Viso kailio niekas tikrai nedažo“, – kalbėjo D. Abakanavičienė.

Dažo ryškumas ant šuns plauko dažniausiai priklauso nuo pigmento. Jei šis tamsesnis, tuomet spalva nebus intensyvi. O šviesaus kailio šuniukai dažo ryškumu ne vieną praeivį gali nustebinti.

Daiva sako, kad plaukų dažymas panevėžiečius iš pradžių stebino ar netgi šokiravo, tačiau šią grožio procedūrą išbando vis daugiau šių šunelių augintojų. Moteris savavališkai šuns gražinti nesiima, nes supranta, jog kūno puošybos elementai ne visiems gali būti priimtini.

Nagų lakavimas Jorkšyro terjerų pasaulyje yra tapęs įprastu reiškiniu. Ši grožio procedūra ypač populiari vasaros sezonu. Panevėžiečiai šuniukų nagus dažniausiai noriai pagražina blizgiais auksinės ar sidabrinės spalvos tonais.

„Nagų spalva akies nerėžia, tačiau jei keturkojų kojos paskustos ir panėšėja į pudelio, tai nagų žėrutis tikrai yra matomas“, – tvirtino D. Abakanavičienė.

Tiesa, auskarų keturkojams šeimininkai neveria, nors taip gali atrodyti pamačius ausytėse žėrintį blizgutį. Šunų kirpėja Daiva šuniukų ausyčių galiukus gali padabinti priklijuojamais blizgučiais, kurie primena vaikiškus auskariukus. Jie gali būti įvairių formų – gėlytės, burbuliukai, spalva neretai derinama prie kasytės kaspinėlio.

Vadinamieji auskarai laikosi gana ilgai, pusantro ar netgi du mėnesius. Tai priklauso ir nuo to, kaip dažnai šeimininkai maudo savo augintinius.

„Juos nuimti nesunku, tačiau žmonės jų nepuola krapštyti“, – tvirtino moteris.

Ne visi šuniukai naujoms madų tendencijoms lengvai pasiduoda. Kai kurie įnirtingai priešinasi papuošimams, ypač jei jų jautrios ausytės.

„Jei keturkojį kamuoja ausų uždegimas, auskarų jam neklijuoju. Taip pat nedarau tatuiruočių tiems, kurie turi odos problemų“, – pabrėžė D. Abakanavičienė.

Pas panevėžietę apsilanko Jorkšyro terjerų šeimininkų, kurie savo augintinius nori išgražinti nuo nagų iki uodegos. Kai kuriems panevėžiečiams patinka, kai jų augintinis sulaukia dėmesio, tačiau ne visiems. Daiva įsitikinusi, jog viskam turi būti saikas.

„Auskarai ir tatuiruotės yra natūralu, o plaukų dažymo mada tik ateina. Tikrai ne per kiekvieną apsilankymą šuniuką reikia tatuiruoti ar dažyti. Aišku, čia skonio reikalas, bet reikia turėti saiką“, – akcentavo specialistė.

Piktų žodžių negirdėjo

Ne visuose Lietuvos miestuose siaučia vienodi madų vėjai. Sostinėje šuniukų augintojai labiau linkę prie natūralaus keturkojų grožio. Tačiau yra vietovių, kur kiekvienas kirpykloje apsilankęs Jorkšyro terjeras yra pagražinimas vienu ar kitu akcentu. D. Abakanavičienė kiekvieno šuns dabinti nepuola. Pas panevėžietę neretai apsilanko ir šių šuniukų šeimininkai iš kitų miestų: Biržų, Pasvalio, Kupiškio, Rokiškio.

„Tie, kurie lanko gimines Panevėžyje, savo šuniukus atveža pas mane. Šuns augintojai neretai įpranta prie vienos kirpėjos, todėl kitos jiems lengvai įtikti negalinčios“, – juokavo pašnekovė.

Nepasitenkinimo žodžių iš šeimininkų  Daiva į akis nėra išgirdusi. Tačiau ji supranta, jog visiems įtikti sudėtinga.

„Juk šunys, kaip ir žmonės, nėra visi vienodai gražūs ar vienodi. Tai, kas tinka vienam, nebūtinai gražiai atrodys kitam šuniukui. Kai kurių keturkojų netgi neįmanoma nukirpti taip, kaip norisi šeimininkui“, – tvirtino D. Abakanavičienė.

Galerija

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų