Londone per teroro ataką trys užpuolikai nužudė šešis žmones, keliasdešimt sužeistų

Londone per teroro ataką trys užpuolikai nužudė šešis žmones, keliasdešimt sužeistų

Londono centre per šeštadienio teroro ataką trys užpuolikai mikroautobusu rėžėsi į pėsčiuosius, o paskui nesirinkdami badė žmones. Žuvo šešios aukos, kol ginkluoti policininkai nušovė visus užpuolikus.

Teroristai, kurie siautėjo naktiniu gyvenimu garsėjančiame miesto rajone netoli Londono tilto, buvo su mirtininkų liemenėmis, kurios vėliau pasirodė esančios netikros, sakė policijos kovos su terorizmu skyriaus vadovas Markas Roulis.

„Manome, kad žuvo dar šeši žmonės, be trijų užpuolikų, kuriuos nušovė policija“, – sakė M.Rowley, kuris pridūrė, kad ataka laikoma „teroristiniu incidentu“.

Po pranešimų, kad dar slapstosi ketvirtas užpuolikas, M.Roulis nurodė: „Šiuo metu manome, kad buvo trys užpuolikai, bet (galutinai pasakyti) dar anksti.“

Daugiau kaip 30 aukų buvo nuvežta į to rajono ligonines, pranešė Londono greitosios pagalbos tarnyba.

Tarp sužeistųjų yra britų transporto policijos pareigūnas, kuris buvo tarp pirmųjų į ataką sureagavusių policininkų ir kuris buvo subadytas į veidą ir koją.

Išpuolis įvykdytas likus vos penkioms dienoms iki visuotinių rinkimų ir kelios minutės po UEFA Čempionų lygos finalo tarp „Real Madrid“ ir „Juventus“ pabaigos. Tame rajone yra daug barų, kuriuose futbolo gerbėjai stebėjo rungtynes per televiziją.

„Jie visus badė. Jie … šaukė „Tai už Dievą“, – transliuotojui BBC pasakojo vyras vardu Džeraradas, kuris pridūrė matęs, kaip užpuolikai badė mergaitę, ir bandęs juos sustabdyti.

Kitas liudininkas, vardu Erikas, BBC sakė matęs, kaip trys vyrai išlipa iš balto mikroautobuso, kuriuo ką tik buvo įsirėžę į pėsčiuosius. Jis iš pradžių pamanęs, kad jie ketina padėti žmonėms, bet jie „pradėjo juos spardyti, kumščiuoti, ir išsitraukė peilius“.

„Tai tikrai buvo siautėjimas“, – sakė jis ir pridūrė taip pat girdėjęs šūksnį „Tai už Dievą“.

Britanijoje galioja aukšto laipsnio parengtis po atakos Mančesteryje, kur prieš 12 dienų mirtininkas sprogdintojas per koncertą nužudė 22 žmones. Be to, ketvirtadienį šalyje vyks visuotiniai rinkimai; tarp svarbiausių jo temų yra saugumas.

Šeštadienio išpuolis Londone yra naujausia iš virtinės atakų Europoje, įskaitant Paryžių, Berlyną ir Sankt Peterburgą.

Vestminsterio atakos atgarsiai

Liudininkai pasakojo, kad mikroautobusas dideliu greičiu partrenkė kelis pėsčiuosius ant Londono tilto, o tada vienas ar daugiau užpuolikų su peiliais bėgo į barus, kuriuose buvo pilna žmonių, vasaros šeštadienio vakarą išėjusių pasilinksminti.

Venas liudininkas sakė matęs penkis užpuolikus; keli kiti žmonės sakė, kad policininkai nurodė jiems likti baruose ir restoranuose, o paskui jie turėję išeiti su rankomis ant galvų.

Italų fotografas ir dokumentinių filmų kūrėjas Gabrielė Sčotas, kuris žiūrėjo futbolą bare „Wheatsheaf“ Borou Marketo rajone, sakė, kad prie pat baro matė tris nušautus vyrus.

Jo nuotraukoje ant žemės matyti vyras su maskuojamosiomis kelnėmis, skusta galva ir diržu su pritaisytais kanistrais, ir dar du lavonai už jo.

„Per dvi ar penkias sekundes jie nušovė visus tuos tris vyrus“, – BBC sakė G.Sčotas.

Pasak policijos, tris užpuolikus nušovė ginkluota policijos komanda: per aštuonias minutes po gauto pirmo pranešimo 21 val. 8 min. Grinvičo (sekmadienį 0 val. 8 min. Lietuvos) laiku.

Buvo aptvertas didelis rajonas aplink Londono tiltą, matėsi dešimtys greitosios pagalbos automobilių, virš rajono skraidė du sraigtasparniai.

Ataka šiurpiai priminė išpuolį ant Londono Vestminsterio tilto kovo 22 dien ą, kai į islamą atsivertęs 52-ejų britas  Chalidas Masudas automobiliu rėžėsi į pėsčiuosius, mirtinai sužalojo keturis žmones ir peiliu nudūrė policijos pareigūną prie parlamento vartų, bet buvo nušautas vieno ministro asmens sargybinio .

„Mes su jumis“

Ministrė pirmininkė Teresa Mei, kuri sekmadienį turi surengti skubų vyriausybės posėdį, patvirtino, kad „baisus incidentas Londone“ yra laikomas „potencialiu terorizmo aktu“.

„Galvojame apie tuos, kas pateko į šiuos baisius įvykius“, – sakoma jos pareiškime.

Socialinis tinklas „Facebook“ aktyvavo saugumo patikros funkciją, kad Londono žmonės galėtų sužinoti, ar jų mylimi žmonės yra saugūs.

JAV prezidentas Donaldas Trampas pasiūlė savo pagalbą ir „Twitter“ parašė: „MES SU JUMIS. TELAIMINA DIEVAS!“

D.Trampas taip pat pasinaudojo proga pareik šti, kad Londone įvykdytos naujos teroro atakos pagrindžia jo prieštaringai vertinamą sprendimą uždrausti atvykti į Ameriką žmonėms iš kai kurių musulmoniškų šalių.

Tuo tarpu prancūzų prezidentas Emanuelis Makronas sakė, jog Prancūzija „labiau nei bet kada palaiko Britaniją“.

JAV popmuzikos žvaigždė Ariana Grandė, kurios koncertas Mančesteryje tapo praėjusios savaitės teroro atakos scena, tviteryje parašė: „Meldžiuosi už Londoną“.

„Jos gerklė buvo perrėžta“

Liudininkai ant Londono tilto pranešė matę mikroautobusą, kuris užvažiavo ant šaligatvio ir rėžėsi į pėsčiuosius.

„Furgonas rėžėsi į atitvarus ant Londono tilto. Ten buvo žmogus su peiliu; jis bėgo. Jis nusileido laiptais ir įėjo į barą“, – naujienų agentūrai AFP pasakojo 26 metų mergina, vardu Di. Ji buvo akivaizdžiai sukrėsta ir nesutiko atskleisti savo pavardės.

Aleksas Šelamas, kuris buvo bare „Mudlark“ netoli atakos vietos, sakė, kad į barą įėjo moteris, kuriai „smarkiai kraujavo iš kaklo“.

„Atrodė, kad jos gerklė buvo perrėžta“, – sakė jis BBC.

Sutuoktiniai liudininkai Benas ir Natali sakė BBC radijo 5-ajam kanalui, kad buvo prie Borou Marketo ir matė ten įvykusį incidentą.

Benas pasakojo: „Pamačiau bėgančius žmones, po to pamačiau raudonai apsirengusį vyrą su didele geležte – spėju, apie 10 colių (25 cm) ilgio. Jis dūrė vienam vyrui apie tris kartus.“

„Atrodo, tas vyras mėgino įsikišti, bet jis nelabai galėjo ką nors padaryti. Jis buvo išties šaltakraujiškai subadytas ir susmuko ant žemės“, – pridūrė liudininkas.

Pasak Beno, užpuolikas vėliau nuėjo prie baro „Southwark Tavern“. Jis sakė matęs, kaip į tą vyrą buvo sviesta metalinė kėdė.

„Tuomet išgirdom tris šūvius – tikrai šūvius – ir pabėgome“, – aiškino jis.

„Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama“.

 

 

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų