ASOCIATYVI „SEKUNDĖS“ ARCHYVO nuotr.

Lietuviai – didžiausi nelaimėliai

Lietuviai – didžiausi nelaimėliai

Lietuva ir vėl skina pergales Europos blogiausiųjų sąrašuose. Dabar mūsų valstybė pirmauja pagal nelaimingus atsitikimus darbe.

Paskutiniai baisūs atvejai darbo vietose visus privertė sunerimti. Iš naujo permąstyti, ar esame saugūs savo darbovietėse, paskatino Klaipėdos prekybos centre sausio pradžioje peiliu nužudytas apsaugininkas. Ne mažiau sukrėtė ir Rokiškio ligoninėje psichinio ligonio sužalota darbuotoja.

Nuo 1991 iki 2017 metų Lietuvos įmonėse, įstaigose ir organizacijose mirtinas traumas darbe patyrė beveik 2,3 tūkst., sunkias – beveik 4,7 tūkst., lengvas – daugiau kaip 67,5 tūkst. darbuotojų. Iš viso per 27 metus darbe buvo traumuoti beveik 76 tūkst. darbuotojų. „Eurostato“ duomenimis, skaičiuojant šimtui tūkstančių darbuotojų tenkančių nelaimingų atsitikimų darbe dažnumą Lietuvoje šis rodiklis yra 3,84, o ES vidurkis – 1,81. Šis koeficientas aukštesnis buvo tik Rumunijoje – 5,56.

Galima tik džiaugtis, kad per visus laisvos valstybės metus minėtas rodiklis sumažėjo nuo 11,7 iki 2,9. Tačiau nors mirtinų atvejų darbe skaičių pavyko sumažinti, 15 proc. padaugėjo sunkių traumų, jų pernai buvo 147. Nesumažėjo įvykių, kai darbuotojus traumuoja transporto priemonės. Taip per pastaruosius trejus metus buvo mirtinai traumuotas beveik kas šeštas žmogus.

Todėl specialistai vis dar ragina darbdavius labai atsakingai rūpintis darbo sąlygomis.

Neatsargiausi naujokai

„Tiek Valstybinės darbo inspekcijos, tiek ir darbdavių norai yra, kad visi atėję į darbą grįžtų į namus sveiki ir laimingi. Tuo rūpintis turi ne tik darbo inspektoriui, bet ir darbdaviai arba jų įgaliotieji atstovai. Tad rūpinkimės savo darbuotojais: vertinkime ir kontroliuokime riziką kiekviename žingsnyje“, – pabrėžia ir Valstybinės darbo inspekcijos Panevėžio teritorinio skyriaus vedėjas- vyriausiasis darbo inspektorius Rimantas Trota.

Jo duomenimis, Panevėžio teritorinėje apskrityje per praėjusius metus įvyko mažiau nelaimingų atsitikimų nei 2016 metais. Pernai užregistruota 20 sunkių nelaimingų atsitikimų, iš kurių darbo vietoje – 14, vykstant į darbą arba iš darbo – 5, vienas žmogus nebuvo apdraustas, surašytas laisvos formos aktas.

„Sekundė“ rašė apie žemių užverstą darbininką duobėje, statybų aikštelėje. Čia vyrą nelaimė ištiko tiesiant vamzdynus.

Tuo pačiu laikotarpiu įvyko 13 mirtinų nelaimingų atsitikimų: 2 iš jų nutiko darbe, vienas vykstant į darbą, 10 – dėl ligos. Per 2017m. įvyko 473 lengvi nelaimingi atsitikimai: darbe – 272 ir 201 pakeliui į darbą.

Pastebima, kad itin daug nelaimingų atsitikimų įvyko per pirmuosius darbo metus. Pirmą darbo mėnesį įvyko 40,5 proc. visų sunkių ir 50 proc. visų mirtinų atvejų. 4 mirtini atvejai įvyko per pirmąsias keturias darbo dienas. Taip darbe žuvo 17, 19, 25 metų jaunuoliai.

Dėl tokios statistikos, pasak pašnekovo, dėmė krenta ant darbdavių – jie dažnai į darbuotojų instruktavimą žiūri labai lengvabūdiškai. Taip pat aplaidžiai savimi rūpinasi ir patys darbuotojai.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų