Lietuva patvirtina, kad šalyje dislokuoti JAV specialiųjų operacijų pajėgų kariai

Lietuva patvirtina, kad šalyje dislokuoti JAV specialiųjų operacijų pajėgų kariai

Dėl Rusijos veiksmų pablogėjus saugumo situacijai regione, Lietuvoje dislokuoti Jungtinių Valstijų specialiųjų operacijų pajėgų kariai, antradienį patvirtino Krašto apsaugos ministerija.

A U.S. Special Forces Soldier with Combined Joint Special Operations Task Force-Afghanistan and Afghan National Army Commandos with the 3rd Company, 3rd Special Operations Kandak move toward a compound during a clearance operation in Bahlozi, Maiwand district, Kandahar province, Afghanistan, Jan. 1, 2014. (DoD photo by Staff Sgt. Bertha A. Flores, U.S. Army/Released)

„Pablogėjus saugumo situacijai regione po Krymo aneksijos, JAV buvo pirmoji, kuri skyrė papildomas saugumo patikinimo priemones Baltijos šalims. JAV Specialiųjų operacijų pajėgų karių buvimas Lietuvoje yra viena iš atgrasymo priemonių ir ilgalaikio glaudaus bendradarbiavimo su JAV pajėgomis formų. Atvykę į regioną mūsų kvietimu, jie bus tiek, kiek reikalus saugumo situacija regione“, – BNS informavo ministerijos atstovė Asta Galdikaitė.

Apie JAV specialiųjų operacijų karių atvykimą į Baltijos šalis sekmadienį pranešė JAV dienraštis „The New York Times“. Anot laikraščio, kelios dešimtys karių atvyko pastaraisiais mėnesiais.

Pasak ministerijos, JAV ir Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgų kariai dalyvauja įvairiuose dvišaliuose ir daugiašaliuose kariniuose renginiuose bei pratybose visoje Lietuvoje ir regione, tai padeda „gerinti tarpusavio sąveikumą, stiprinti gynybinius gebėjimus ir rodo tvirtus JAV įsipareigojimus mūsų regionui“.

Ministerija sakė negalinti pateikti detalių komentarų apie specialiųjų operacijų pajėgų karių skaičių, jų veiklą ir buvimą.

Lietuvos ir JAV specialiųjų operacijų pajėgos bendradarbiavo vykdydamos misiją Afganistano pietuose iki 2015 metų.

Valstybės saugumo departamento vadovas, buvęs specialiųjų operacijų pajėgų vadas Darius Jauniškis žurnalistams Seime antradienį sakė, jog „dislokavimas yra griežtas atsakas Rusijai, kad NATO ir kitos šalys nesitaikstys su Rusijos agresija šitame regione“.

„Pagrindinis tikslas tokių pajėgų dislokavimo ir buvimo čia yra sąveika su Lietuvos specialiosiomis pajėgomis – treniravimasis ir rengimasis gynybiniams veiksmams. O dėl jų paslapčių, kalbėkite su jais“, – sakė D.Jauniškis.

JAV ambasada Vilniuje taip pat nurodė negalinti komentuoti specifinių detalių.

„Jungtinių Valstijų ir Lietuvos karinės pajėgos vykdo glaudų bendradarbiavimą, dalyvaujant tradicinių sausumos pajėgų, nacionalinės gvardijos dalinių ir specialiųjų operacijų pajėgų elementams. Negalime komentuoti specifinių dislokavimo detalių“, – BNS sakė ambasados atstovė spaudai Heather E. Steil (Hiter E. Steil).

Rusijai aneksavus Ukrainos Krymo regioną, nuo 2014 metų Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje yra dislokuota po kuopą JAV karių, kitąmet JAV į Rytų Europą žada atsiųsti dar vieną brigadą.

Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) rinkimų kampanijos metu sukėlė nerimą Europoje, kai pareiškė, kad sprendimą dėl sąjungininkų gynybos priimtų tik įvertinęs, ar jie vykdo savo įsipareigojimas. Lietuva ir JAV tikisi pasirašyti sutartį dėl karių statuso iki D.Trumpo inauguracijos.

bnss

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų