Laisvės gynėjų dieną pasipildė kovotojų gretos

Laisvės gynėjų dieną pasipildė kovotojų gretos

Panevėžyje, kaip ir kituose Lietuvos miestuose ir miesteliuose, dega žvakės, atminimo  laužai, plevėsuoja trispalvės, skamba žodis „laisvė“. Laisvės gynėjų atmintis gyva ir šiandien, prabėgus 28-eriems metams po lemtingųjų 1991-ųjų sausio įvykių, ir visada.

Sausio 13-osios renginiai šiais metais prasidėjo jau nuo penktadienio, kai mokyklų, vaikų darželių, bibliotekų, kitų įstaigų languose rytą sužibo tūkstančiai atminimo žvakučių.

Po vieną jos skleidžia menką švieselę, o kartu nušviečia viską aplinkui. Lygiai taip, kaip 1991-ųjų sausį, kai lietuvių vienybė įveikė ginkluotą priešą. Šiai kovai ir Sausio 13-ąją sužeistiesiems bei žuvusiesiems atminti Lietuvoje kasmet suplazda tūkstančiai žvakučių ir suliepsnoja šimtai laužų.

„Man ši diena šventė. Kodėl mes liūdime? Juk dabar niekas jau neverkia dėl Žalgirio mūšio, nes tai didvyriška pergalė. Taip pat ir 1991 metų sausis, kai laimėjome dėl savo laisvės“, – mano panevėžietis Donatas Butėnas.

Statybininko profesiją turintis vyras prieš 28 metus tą ypač šaltą sausį kaip ir tūkstančiai lietuvių važiavo į Vilnių budėti. Bet ryškiausi jo atsiminimai liko apie sargybą Panevėžyje, prie telegrafo stoties. Čia, anot jo, žmonės iš kokių tik rado statybinių medžiagų statė barikadą. Prie jų prisiartinę ginkluoti Pajuostės dalinio desantininkai gerai nemokėjo rusiškai ir nieko negalėjo pasakyti susirinkusiesiems, šaudyti jie taip pat nedrįso.

Ištikimybę prisiekė šauliai

D. Butėnas pripažįsta: jauku atsidūrus tokioje situacijoje tikrai nebuvo. Labai bijojo ir jo žmona Danguolė Butėnienė. Niekas negalėjo žinoti, kuo viskas baigsis.

„Visi mes patriotai, tik kai kurie sako, kad nebėra“, – apie pagarbą ir meilę gimtajam kraštui kalbėjo sutuoktinių pora.

Šie panevėžiečiai kiekvienais metais dalyvauja renginiuose, skirtuose Sausio 13-ajai. Šeštadienį jie atėjo į Sausio 13-osios skverą, kur tradiciškai vyko Laisvė gynėjų dienos minėjimas.

Šiųmetis renginys – dviguba šventė, mat degant laužui 1991 metų įvykiams atminti, priesaiką Tėvynei davė jaunieji šauliai. Įvairaus amžiaus, su uniformomis ir be jų kelios dešimtys jaunuolių ir vaikų priesiekė savo meilę ir ištikimybę Lietuvai, prižadėjo laikytis šaulio ir šalies įstatymų. Ceremoniją lydėjo jaunųjų karių dainos.

„Man šiandien  dviguba šventė – pažadėjau ginti Tėvynę“, – džiaugėsi jaunasis šaulys Tadas Palionis.

Septyniolikmetis pasakojo seniai galvojęs apie kariškio profesiją, tad šaulio priesaika jam tapo žingsnis link svajonės.

Vaikinas domisi istorija ir daug žino apie 1991-ųjų įvykius.

„Sausio 13-oji parodė, kiek daug žmonių Lietuvoje pasiruošę apginti Tėvynę“, – sako Tadas.

Baimės nebuvo

Prisiminimais apie prieš 28-erius metus vykusią kovą už nepriklausomą Lietuvą dalijosi ir panevėžietis Algimantas Vaičikonis. Jis tuomet budėjęs Panevėžyje prie telegrafo pastato.

„Man baisu nebuvo. Laukėme kol kas atvažiuos. Budėjome čia kartu su žmona ir didele minia žmonių“, – pasakoja Algimantas.

Tais laikais, anot pašnekovo, niekas negalvojo apie pasidavimą priešui ir tikėjo laisve.

Ir šiandieną, iki pat sutemų, Sausio 13-osios skvere skambėjo patriotinės lietuvių dainos, žmonės neskubėjo skirstytis, juos šildė kareivių virta košė ir arbata.

Tą pačią dieną kino centre „Garsas“ vyko minėjimas „Kelias į Laisvę“, surengtas koncertas, edukacinė programa vaikams, paroda.

Renginiai laukia ir sekmadienį. Juos pradės Šv. Mišios Švč. Trejybės bažnyčioje, Kristaus Karaliaus katedroje. 12 val. Laisvės aikštėje, prie miesto Savivaldybės vyks iškilminga vėliavos kėlimo ceremonija.

Galerija

Komentarai

  • Labai prasminga atminimo valanda. Gražūs žmonės, atsakingi gynėjai.

    • Ypač vienas nušalintasis su uniforma nuo kurio paties dabar reikia gintis

  • Gaila,pagrindinio gynėjų žudiko nesimatė

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų