("Sekundės" archyvo nuotr.)

Laimėtojo prie Panevėžio ligoninės neprileis

Laimėtojo prie Panevėžio ligoninės neprileis

Respublikinę Panevėžio ligoninę ir toliau persekioja nesėkmės dėl vadovų. Konkursą į jos direktoriaus vietą laimėjęs Arvydas Skorupskas į šias pareigas nebus paskirtas.

Tokią naujieną antradienį sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pirmiausia paskelbė socialinio tinklo „Facebook“ savo paskyroje.

Pasak ministro, kandidatas neišlaikė specialiųjų tarnybų patikrinimo ir visuomenės egzamino.

„Toks sprendimas priimtas remiantis mus pasiekusia informacija – tiek iš specialiųjų tarnybų, tiek iš sveikatos sistemos institucijų, tiek viešoje erdvėje, kurioje nurodoma, jog ankstesnė jo veikla gali trukdyti skaidriai ir tinkamai atlikti gydymo įstaigos vadovo pareigas“, – teigė A. Veryga.

Pasak ministro patarėjos Linos Bušinskaitės-Šriubėnės, šie duomenys kelia labai rimtų abejonių dėl asmens patikimumo eiti įstaigos vadovo pareigas.

„Įvertinus juos bei sveikatos sistemos uždavinius ir vadovams keliamus aukštus veiklos, atsakomybės, patikimumo bei moralės standartus, manome, kad pateikta informacija, kuri susijusi su darbo pareigų pažeidimu, pažeidimo pobūdžiu, leidžia daryti išvadą, jog tai ne atsitiktinai susiklosčiusios aplinkybės, yra nemažareikšmiai, svarbūs ir pakankami priimti sprendimą neskirti asmens į pareigas“, – aiškino ministro patarėja.

Griežtins atranką

Pasak ministro A. Verygos, sveikatos apsaugos sistema gyventojų yra vertinama kaip viena korumpuočiausių. Nuo įstaigos vadovo priklauso ne tik priimamų finansinių ar vadybinių procesų skaidrumas, bet ir požiūris į pacientą ir darbuotoją. Anot A. Verygos, labai svarbu, kad visi vadovai nekeltų nė mažiausios abejonės dėl reputacijos, skaidrumo, vadybinių ir kitų lyderystės savybių.

„Su dalimi didelių gydymo įstaigų vadovų teko atsisveikinti teisėsaugai pradėjus tyrimus dėl galimų nusikalstamų veikų. Visgi tai neatbaido abejotinos reputacijos asmenų noro dalyvauti konkursuose“, – socialiniame tinkle rašo A. Veryga.

Anot jo, egzistuoja sisteminės vadovų atrankos problemos. Pirmoji – atskirti skaidrumo ir kompetencijos vertinimo etapai. Pasak ministro, vadovų atrankos komisija vertina kandidatų vadybines ir kitas dalykines kompetencijas, tačiau iki konkurso negali gauti informacijos iš STT bei kitų institucijų bei vertinti skaidrumo reikalavimų atitikimo. Komisijai jau išrinkus nugalėtojus, priedermė vertinti vadovų skaidrumą ir galimas kliūtis užimti pareigas gavus STT informaciją tenka ministrui.

„Tik tuo metu jau labai sudėtinga priimti neigiamus sprendimus. Pavyzdžiui, asmuo, net padaręs nusikaltimą, jį pripažinus ir atleidus nuo atsakomybės pagal laidavimą, yra laikomas nepriekaištingos reputacijos. Tad turėsime ieškoti sisteminių teisinių sprendimų ir galvoti apie tai, kokiu būdu atrinkti ne tik kompetentingus, bet ir jokių abejonių dėl skaidrumo nekeliančius vadovus. Juk sveikatos sistema jau nebeturi prabangos daryti klaidas ir pasmerkti gydymo įstaigas nežiniai“, – aiškino A. Veryga.

Siekiant užtikrinti, kad vienai didžiausių Lietuvoje Respublikinei Panevėžio ligoninei vadovautų nepriekaištingos reputacijos asmenys, SAM teigimu, artimiausiu metu bus priimti sprendimai, užtikrinantys nuolatinio ligoninės vadovo paskyrimą. Kol kas laikinai įstaigos vadovo pareigas toliau eis Rimantas Samuolis.

Išlindo yla iš maišo

Varžytis dėl Respublikinės Panevėžio ligoninės vadovo vietos buvo nusiteikę ir dalyvauti konkurse dokumentus pateikė 13 kandidatų. Visgi konkurencijos būta gerokai mažesnės – iš užsiregistravusiųjų atvyko tik penki pretendentai. Konkurse geriausiai pasirodė Arvydas Skorupskas. Tačiau Sveikatos apsaugos ministerija, dar nė nespėjusi paskirti jos pačios konkursą laimėjusio mediko į ligoninės direktorius, kreipėsi į prokuratūrą dėl jo padarytos 22 tūkst. eurų žalos valstybei.

A. Skorupskui rugpjūčio pradžioje laimėjus konkursą į Panevėžio ligoninės vadovus, SAM ne tik išsiuntė paklausimus, kaip numato įstatymas, į specialiąsias tarnybas. Ministerija pasiuntė raštą ir Generalinei prokuratūrai dėl laimėtojo galbūt miglotos praeities. SAM motyvuoja, jog tokių veiksmų griebėsi paaiškėjus iki tol jai nežinomiems faktams. Mat tik po konkurso ministerija sulaukė TLK tyrimo medžiagos apie dar 2012-aisiais tuometėje A. Skorupsko darbovietėje – Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje atliktą patikrinimą. TLK konstatavo, kad abdominalinės chirurgijos gydytojas A. Skorupskas 2009–2011 m. nepagrįstai ir neteisėtai keliolikai pacientų išrašė siuntimus ortopedijos techninėms priemonėms pagaminti. Nustatyta, kad kai kurie pacientai buvo gydyti dėl kitų ligų nei tos, kurios nurodytos A. Skorupsko išrašytuose siuntimuose. Vilniaus klinikinės ligoninės tikrintojams pateiktose pacientų ligos istorijose nebuvo duomenų apie gydytojų specialistų konsultacijas ir pacientams paskirtas ortopedijos technines priemones, už kurias turėjo būti apmokėta Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis.

Pagal abdominalinės chirurgijos gydytojo A. Skorupsko galbūt neteisėtai ir nepagrįstai išrašytus siuntimus ortopedijos technikos priemonės pagamintos viešojoje įstaigoje „Vilties žiedas“. Kaip teigiama Vilniaus teritorinės ligonių kasos direktoriaus Vytauto Mockaus 2012 m. pasirašytoje pažymoje, nustatyta, kad nuo 2010-06-02 pats gydytojas A. Skorupskas buvo neteisėtai (ne pagal savo profesinę kvalifikaciją) įdarbintas šioje įstaigoje gydytoju chirurgu. Iš čia A. Skorupskas atleistas 2012 m. rugpjūčio 31-ąją, tai yra TLK jau atliekant patikrinimą dėl jo išrašytų siuntimų ortopedijos techninėms priemonėms.

Sveikatos apsaugos ministerija motyvuoja neturėjusi duomenų apie prieš penketą metų nutilusią A. Skorupsko galbūt neteisėtai ir nepagrįstai išrašytų siuntimų istoriją. Pats A. Skorupskas savo paaiškinime tvirtino, kad ortopedinės priemonės visiems pacientams skirtos teisėtai, o trys iš jų buvo „arba Vilniaus miesto klinikinės ligoninės darbuotojai, arba darbuotojų artimi giminės“.

A. Skorupskui skirta nuobauda vos po trijų mėnesių panaikinta, o jis pats padarė karjerą – tapo tuomečio sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukačio patarėju.

Teismas pripažino laimėtoju

(Papildyta)

Vis dėlto Vilniaus apylinkės teismas 2019 metų kovo mėnesį paneigė Sveikatos apsaugos ministerijos abejones ir mestus kaltinimus A. Skorupskiui. Buvo priimtas sprendimas panaikinti sveikatos apsaugos ministro A. Verygos pasirašytą įsakymą neskirti jo į Panevėžio ligoninės direktoriaus pareigas.

Prireikė pusmečio, bet teismas įpareigojo Sveikatos apsaugos ministeriją priimti konkursą laimėjusį A. Skorupską į Panevėžio ligoninės direktoriaus pareigas, kurias medikas praėjo eiti nuo 2019-ųjų balandžio 24 dienos.

Sveikatos apsaugos ministerija privalės A. Skorupskui atlyginti turtinę, neturtinę žalą bei bylinėjimosi išlaidas.

Komentarai

  • Šituo klausimu Jonas padirbėjo……..

  • Tokie Verygos pokštai Panevėžio ligoninei atsieis mažiausiai keliasdešimt tūkstantėlių eurų.

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų