Knygai įkvėpė žygis Simono Daukanto taku

Knygai įkvėpė žygis Simono Daukanto taku

Gabrielės Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje savo knygą, įkvėptą žygio Simono Daukanto taku, pristatys Lietuvos nepriklausomybės akto signataras Julius Beinortas.

Jis yra neoficialus Lietuvos žygeivių judėjimo dalyvis, 1975 metais kartu su Panevėžio žygeiviais keliavęs į žygius Simono Daukanto taku.

„Ėjome širdyse gaivindami tikrą meilę kiekvienai Tėvynės Lietuvos pėdai ir kiekvienam praėjusio istorinio laiko mirksniui“, – savo knygoje rašo J. Beinortas.

Į penkiolikos etapų žygį su panevėžiečiais leidosi entuziastai iš Kauno, Vilniaus, Šiaulių, Jonavos, Kybartų.

„Tos penkiolika mūsų kelionių tebuvo simbolinis S. Daukanto kelio pakartojimas. Bet ne tik – žemaičių ar aukštaičių laukuose liko daug šventų, kaip tada atrodė, mūsų dainų aidų. Aplankėme brangiausias vietas: Žemaičių Kalvariją, Šiluvą, Kražius, Paberžę, Vytauto Mačernio, Maironio gimtines. Matėme, o neretai ir nuotraukose įamžinome senąsias anų dienų žemaičių koplytėles, Vinco Svirskio kryžius. Visi mes buvome kartu, augome ir stiprėjome dvasiškai“, – rašo knygos autorius.

Tuo pačiu maršrutu 1814 metais pėsčiomis iš gimtinės į Vilnių mokytis galėjo keliauti pirmosios Lietuvos istorijos autorius S. Daukantas. Gimęs eigulio šeimoje, mokėsi Kretingos pradinėje ir Žemaičių Kalvarijos mokykloje, Vilniaus gimnazijoje. 1822-aisiais švietėjas baigė Vilniaus universitetą, bet dėl filomatų-filaretų bylų teisių magistro diplomą gavo tik po trejeto metų.

Paskutinius gyvenimo metus S. Daukantas praleido Papilėje, kur atgulė amžinojo poilsio. 1986 metais žemaitiškoje troboje, buvusioje altarijoje, netoli Papilės miestelio bažnyčios atidarytas S. Daukanto atminimo muziejus.

J. Beinorto knygos pristatyme dalyvaus Genocido ir rezistencijos centro direktorė Birutė Burauskaitė, žygeiviai Donatas Samėnas, Juozas Dapkevičius, profesorė Laima Šinkūnaitė, Paulius Martynaitis, Regina Vancevičiūtė, knygos nuotraukų autorius, fotomenininkas Petras Dūda, knygos redaktorė ir leidėja Lionė Lapinskienė.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų