Karčios patirties jau turintys Panevėžio Margirio gatvės kelių daugiabučių gyventojai jaučiasi tarsi gyventų smėlio karjero kaimynystėje. V. Bulaičio nuotr.

Karjeras įsiūbavo ne tik šviestuvus

Karjeras įsiūbavo ne tik šviestuvus

Nors gyvenate mieste ir šalia jūsų daugiabučio plyti tuščias privatus sklypas, tai dar nereiškia, kad vieną dieną po langais nepradės veikti pervežamų žemių ir kito grunto aikštelė, o sienų nedrebins galingi ekskavatoriai.

Tokios karčios patirties jau turintys Panevėžio Margirio gatvės kelių daugiabučių gyventojai jaučiasi tarsi gyventų užmiestyje ant smėlio karjero pakraščio.

Šią savaitę grunto sandėliavimo aikštelėje J. Tilvyčio gatvėje stojusi ramybė, tačiau ekskavatorius nutilo tik po to, kai skundais užpilta Savivaldybė dėl tokios verslininkų veiklos kreipėsi į policiją.

„Su žmona svarstėme, kam pasiskųsti. Jie dirba, o mūsų virtuvėje šviestuvas siūbuoja nuo vibracijos. Ir jau antrus metus taip“, – „Sekundei“ kalbėjo Margirio gatvės 22-ajame name gyvenantis Fiodoras.

Pastarąsias savaites jo rytas prasidėdavo nuo burzgimo. Po namo langais privačiame sklype supiltus milžiniškus kalnus grunto kasė ekskavatorius ir vežė sunkiasvorės mašinos. Pasak Fiodoro, sienas drebinantys ir net šviestuvus įsiūbuojantys darbai prasidėdavo jau nuo 7 val.

„Jei net mes jaučiame vibraciją, kokia jėga tenka namo konstrukcijoms? Kas atlygins nuostolius, jei pamatas pradės skilti?“ – nuogąstavo Fiodoras.

Verslininkai tvirtina viso grunto iš aikštelės nespėję išvežti dėl pasipylusių skundų. V. Bulaičio nuotr.

Anot vyro, daugiabučio gyventojai ir pernai visą vasarą šitaip kentėjo. Matydami zujančius sunkvežimius jie tik stebėjosi, kodėl nieko nedaro Savivaldybė – juk visai šalia moderniai sutvarkytos J. Tilvyčio g. privačiame sklype atsiradusi grunto sandėliavimo aikštelė visiems ant akių.

Norėtų pievos

Kad Margirio gatvės 22-ojo, 20-ojo namų gyventojai tapo žemes tai išvežančių, tai vėl atvežančių verslininkų įkaitais, tvirtina ir čia gyvenanti Rasa.

„Niekas nebūtų patenkintas beveik kieme vykdomais tokiais darbais. Ten truputį padirba padirba ir vėl palieka“, – pasakojo Rasa.

Anot jos, gyventojai kenčia ne tik vibraciją ir triukšmą. Vienu metu net priėjimas prie atliekų konteinerių buvo gruntu užverstas. Žmonėms pradėjus skųstis, verslininkai takus sutvarkė.

Rasa irgi nesupranta, kaip tokias grunto sandėliavimo aikšteles galima rengti visai šalia daugiabučių.

„Net ir individualius namus statyti po daugiabučių langais nei šis, nei tas. Reikia palikti žaliosios zonos. O dabar karjerus įsirengė kaip kokiam užmiesty“, – stebėjosi Margirio gatvės gyventoja.

Nerado kitos vietos

Panevėžiečiams liejant nuoskaudas dėl netikėtoje vietoje išdygusių žemių ir žvyro kalnų, patys verslininkai irgi guodžiasi dėl trukdomo darbo.

Bendrovės „Karjerai“ direktorius ir vienintelis akcininkas Mindaugas Varanauskas tvirtina nieko neteisėto nedarantis. Mat sklypas yra privatus.

Didžiuliai kalnai grunto į J. Tilvyčio gatvę suvežti pernai vasarą iš Pilėnų gatvės. Joje bendrovės „Panevėžio energija“ rangovai – įmonė „Rimgauda“ keitė šilumines trasas, o kad nereiktų iškasto grunto toli vežti, jis buvo pilamas čia pat mieste, maždaug už kilometro esančioje aikštelėje J. Tilvyčio gatvėje.

Pasak M. Varanausko, gruntui pilti sklypas „Rimgaudai“ buvo išnuomotas panaudos būdu, tai yra leista naudotis nemokamai. „O kur keičiant vamzdžius vidury miesto tą gruntą padėti? Tikriausiai nėra kur“, – aiškino verslininkas.

Tiesa, trasų keitėjai mainais už nemokamą aikštelę iš bendrovės nupirko smėlio – juo buvo užpilamas rekonstruotas vamzdynas. Dėl to ir senojo grunto tiek nebereikėjo. Iš aikštelės į Pilėnų g. parvežta tik dalis jo. Likusius kalnus sutvarkyti privalėjo patys „Karjerai“.

Darbus sustabdė

Anot M. Varanausko, gruntas išvežamas į bendrovės turimą karjerą rajone ir panaudojamas rekultivacijai. Direktorius tikina, esą netikėtai iki šio pavasario užsitęsę darbai jau greitai būtų buvę baigti, jei ne pasipylę skundai. Pasak verslininko, tai dėl jų įmonė turėjusi stabdyti darbus ir palikti dar kalną neišvežto grunto, sumaišyto su betono atliekomis. Jis turėjo būti supiltas į regioninį sąvartyną Dvarininkų kaime.

„Kol kas grunto nevežame. Teko nutraukti darbus dėl susidariusios padėties. Savivaldybė skambino jau tris kartus, žurnalistai skambina. Nežinom, kaip mums elgtis. Ar tęsti darbus ir sutvarkyti aikštelę iki galo, ar reaguoti į skundus“, – aiškino M. Varanauskas.

Direktorius dėl, anot jo, keblios situacijos žada kreiptis į teisininkus. Toks dėmesys grunto kalnams mieste vadovą stebina.

„Gavom tiek skundų ir tiek skambučių, nors viską darėme pagal įstatymo raidę. Ir gatvę valėme, ir samdėme techniką su specialiomis šluotomis. Bet šiandien nematau galimybių darbus tęsti. Gal laukti, kol viskas nurims“, – svarstė M. Varanauskas.

Stebina jautrumas

Žmonių skundai, kad nuo sunkiasvorės technikos dreba ne tik namo langai, bet ir daiktai butuose, verslininkui skamba keistokai. Anot M. Varanausko, ta pati bendrovės technika dirba ir J. Basanavičiaus gatvėje vykstančiose prekybos centro statybose, tačiau nei iš gyventojų skundų dėl vibracijos, nei iš Savivaldybės dėl užterštos gatvės nesulaukta.

„Gal Margirio gatvėje gyventojai labai jautrūs? Negaliu nei patvirtinti, nei paneigti, kad jų namai dreba dėl mūsų. Kai gatve važiuoja sunkioji technika, ar tie namai dreba? Juk ten namus irgi gatvės supa. Man tie skundai yra šiek tiek keisti“, – aiškino verslininkas.

Nors jo valdoma įmonė „Karjerai“ gyventojams galvos skausmą keliantį sklypą praėjusių metų gale pardavė įmonei „Projektų pasaulis“, M. Varanauskas dalijasi planais čia pradėti statybas.

„Kol nėra galutinių projektų, komentuoti, kas ten bus, nenorėčiau. Mes tą vietą papuošim“, – teigė verslininkas.

Kreipėsi į policiją

Puošmeną miestui žadančių verslininkų dabartine veikla domėsis policija. Savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjos Daivos Svirelienės teigimu, Savivaldybė, sulaukusi skundo dėl grunto vežėjų teršiamos J. Tilvyčio gatvės, kreipėsi į policiją prašydama išsiaiškinti, ar gruntas vežamas teisėtai.

Pasak vedėjos, pati Savivaldybė esą neturi teisės nurodinėti, ką savininkui veikti jo paties sklype.

„Jei tai būtų valstybinės žemės sklypas, tada reikalautume gruntą pašalinti. Bet šiuo atveju yra privatus sklypas“, – aiškino D. Svirelienė.

 

Komentarai

 • tai nusipirkit is verslininku ta zeme ir turesit zalia veja

 • Šviestuvai siūbuoja, pamatai suskilinės. Tokiu atveju bėkit greičiau iš namo

 • savo kieme siukslyna isirenkit. Paziuresim kiek kaimynai kentes.

  • Atsakyti
 • nupirkit is verslininku ta zeme ir galyte irengti pruda,prileisti ten baltu gulbiu ir pro langa ziureti.

 • Kas čia per komentarai karjero gynėjų? Jums tikrai atrodė normaliai tie kalnai nuo praeitos vasaros?!

  • Atsakyti
 • Norim būti miestu- vidury pasidarome šiukšlino grunto aikštę-meras ir jo klapčiukai miega ne tik žiemos, bet ir likusių sezonų miegu
  Gatvės apterštos, dulkėtumas, na ir …vaizdelis vidury miesto.
  Nebuvo valdžios- ne šeimininkai ir šitie.

Rodyti visus komentarus (6)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų