Panevėžyje į Malį išlydėta daugiau nei trys dešimtys karių, kurių dalis – iš Panevėžio krašto. V. Bulaičio nuotr.

Kariai išlydėti į Afrikos valstybę

Kariai išlydėti į Afrikos valstybę

Panevėžyje iškilmingai išlydėti kariai į Jungtinių Tautų vadovaujamą situacijos stabilizavimo operaciją MINUSMA Malyje. Jie pakeis dabar ten esančius Lietuvos karius.

Lietuvos kariai operacijoje atsakingi už pajėgų apsaugos užtikrinimą karinės bazės teritorijoje Gao provincijoje rytinėje Malio dalyje. Per operaciją MINUSMA Lietuvos kariai koviniuose veiksmuose nedalyvauja.

Antrąją Lietuvos kariuomenės pajėgų apsaugos pamainą sudaro 34 profesinės karo tarnybos kariai ir kariai savanoriai iš Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-osios rinktinės.

Jie operacijos rajone pakeis KASP Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės karius. Lietuviai kariai tarnaus Vokietijos kontingento sudėtyje.

Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų vadas brigados generolas Valdemaras Rupšys sako, kad tarnaudami Malyje mūsų šalies kariai kartu gina ir savo valstybę. Tarnybą Vakarų Afrikos valstybėje baigiantys lietuviai kariai aukštai pakėlė kartelę, tad linkėjo dabar išvykstantiesiems ne tik jos nenuleisti, bet pakelti dar aukščiau. Išvykstančios pamainos vadui buvo įteikta Lietuvos valstybės vėliava, o visiems į operaciją vykstantiems kariams simboliniai suvenyrai – kišeniniai peiliukai ir gintariniai pakabučiai. Juk gintaras nuo seno laikomas magišku akmeniu, ne tik saugančiu nuo pikto, bet ir nešančiu sėkmę.

Jungtinės Tautos operaciją MINUSMA Malyje vykdo nuo 2013 metų. Siekiama stabilizuoti padėtį šalyje, remti pereinamojo laikotarpio veiksmų plano įgyvendinimą, apsaugoti civilius gyventojus, propaguoti ir ginti žmogaus teises, organizuoti humanitarinės pagalbos teikimą, kultūros paveldo išsaugojimą ir padėti užtikrinti teisingumą nacionaliniu ir tarptautiniu lygmenimis.

V. Rupšio teigimu, kariai į Afriką išvyks vasario viduryje. Prieš tai jie rengėsi misijai mūsų šalies kariniuose poligonuose ir daliniuose. Sausumos pajėgų vado teigimu, yra sudaryta speciali programa, skirta pasirengti šiai specifinei misijai.

Lietuva, be Pajėgų apsaugos vieneto ir Nacionalinio paramos elemento karių, JT vadovaujamai operacijai taip pat skiria 5 Lietuvos karius, kurie tarnauja operacijos vadavietėse Bamake ir Timbuktu.

MINUSMA nėra vienintelė tarptautinė operacija Malyje, kurioje dalyvauja Lietuvos kariai. Nuo 2013 metų pavasario Lietuvos kariai dalyvauja šioje Afrikos šalyje vykdomoje Europos Sąjungos mokymo operacijoje (EUTM Mali), į kurią keisdamiesi kasmet iki 2016 metų vyko po tris Lietuvos karius, o nuo 2016 metų iki šiol – po du. Jie prisideda rengiant Malio karius.

Tarptautinėse operacijose Lietuvos kariai įgyja operacijų planavimo ir atlikimo, karių ir civilių gyventojų bendradarbiavimo, veikimo kartu su sąjungininkais įvairiomis sąlygomis patirties, vertingos rengiantis savo krašto gynybai.

Veikdama kaip aktyvi ir atsakinga tarptautinės bendruomenės narė, Lietuva remia tarptautinės bendruomenės pastangas palaikyti taiką ir stabilumą pasaulyje, užkirsti kelią tarpvalstybiniams ir etniniams konfliktams, spręsti užsitęsusius konfliktus, kovoti su tarptautiniu terorizmu.

Galerija

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų