Iš Kaliningrado – su pritrenkiančiais įspūdžiais

Iš Kaliningrado – su pritrenkiančiais įspūdžiais

 

Panevėžyje buvęs garsus sporto žurnalistas Dainius Ruževičius jau penkiolika metų gyvena Jungtinėse Amerikos Valstijose. Už Atlanto su šeima įsikūręs panevėžietis ir šiuo metu nė kiek ne mažiau domisi sportu.

D. Ruževičius, gyvenantis Čikagos priemiestyje Lemonte, aktyviai dalyvauja išeivijos sporto gyvenime, pats rungtyniauja krepšinio bei futbolo varžybose, rašo straipsnius sporto tema į Amerikos lietuvių laikraštį „Draugas“.

Trumpam grįžęs į Panevėžį aplankyti artimųjų bei draugų, D. Ruževičius lankėsi ir pasaulio futbolo aistruolių dėmesį jau antrą savaitę prikausčiusiame Kaliningrade – stebėjo pasaulio čempionato susitikimą tarp Kroatijos ir Nigerijos nacionalinių rinktinių.

„Atostogas Lietuvoje planavau taip, kad galėčiau savo akimis pamatyti netoli mūsų šalies vykstantį pasaulio futbolo čempionatą. Mes,  keturi Amerikos lietuviai, jau prieš kelis mėnesius įsigijome bilietus į planetos pirmenybes. Kaliningrade jau stebėjome vieną susitikimą, taip pat turime bilietus dar į dvejas rungtynes, kurios vyks Maskvoje bei Sankt Peterburge“ –„Sekundei“ pasakojo D. Ruževičius.

Kaip vykote į Kaliningradą ir kiek laiko ten praleidote?

Iš Klaipėdos autobusu važiavome į Kaliningradą, kur praleidome keturias paras.

Koks pirmasis įspūdis atvykus į Kaliningradą?

Daugiau nei dvidešimt metų nebuvau Kaliningrade, per tiek laiko jis labai pasikeitė. Tvarkingos ir švarios miesto gatvės ir aikštės, puikūs skverai, jau nekalbant apie fantastišką stadioną. Maloniai nustebino ir vietiniai žmonės.

Kuo jie nustebino?

Tik atvykę į Kaliningradą, dar nespėję išsikeisti eurų į Rusijos rublius, priėjome prie moteriškės, iš cisternos prekiaujančios pilstoma gira, ir paklausėme, ar galime sumokėti eurais. Mums buvo paaiškinta, kad galima atsiskaityti tik rubliais. Pardavėja supratusi, kad mes iš Lietuvos, visus nemokamai pavaišino gira.

Gal dar buvo įdomių nutikimų?

Vieną vakarą keturiese važiavome taksi, o vairuotojas pražiopsojo pasukti į gatvę, kur gyvenome. Teko apsukti kokių dviejų kilometrų lanką, kol mus atvežė ten, kur reikia. Taksistas pasijautė labai nepatogiai ir kelias minutes nuoširdžiai  atsiprašinėjo. Negana to, išgirdęs, kad atvykome iš Lietuvos, sustojęs atidarė automobilio bagažinės dangtį  ir, ištraukęs konjako butelį, visiems įpylė po 50 gramų.

Tai vietiniai žmonės lietuvių atžvilgiu nusiteikę palankiai?

Vienareikšmiškai taip. Nesuprantu, kodėl viešoje erdvėje dažnai eskaluojamas priešiškumas tarp lietuvių ir rusų. Prisipažinsiu, vykstant į Kaliningradą buvo kiek neramu, bet tos abejonės labai greitai išsisklaidė. Vilkėjome marškinėlius, ant kurių nupieštos trispalvės. Visi matė, kad esame iš Lietuvos, bet jokių piktų žodžių ar užgauliojimų neišgirdome. Tiems, kurie mano kitaip, patarčiau apsilankyti Rusijoje ir patiems tuo įsitikinti.

 Kokį įspūdį paliko naujasis stadionas?

Naujoji “Kaliningrad Stadium” arena, talpinanti 35 tūkstančius žiūrovų, atidaryta tik šių metų pradžioje. Stadionas įrengtas nuostabiai, žiūrovams iš visų vietų labai patogu stebėti rungtynes. Likus valandai iki rungtynių pradžios stadionas jau buvo pilnutėlis. Jame vyravo nereali atmosfera.

Ar pajutote sustiprintas saugumo priemonės?

Kad patektum į stadioną, reikėjo praeiti net tris kontrolės punktus. Žiūrovai labai nuodugniai patikrinami pareigūnų. Į stadioną neleidžiama įsinešti jokių daiktų. Jau praėjus patikrinimą, stadione galima ir užkąsti, ir išgerti alaus, kuris pilstomas į plastikinę tarą.

Kiek kainuoja futbolo fanų itin mėgstamas alus?

Tiek stadione, tiek mieste alaus bokalas kainuoja nuo 2 iki 2.50 euro.

Ar patiko Kroatijos ir Nigerijos rinktinių susitikimas?

Pačios rungtynės nebuvo labai įdomios. Kroatija dominavo aikštėje ir pelnytai laimėjo. Po susitikimo Nigerijos futbolininkai atsiprašė savo aistruolių už prastą žaidimą. Įspūdį paliko nuostabi atmosfera tribūnose. Manau, apie 10 tūkstančių kroatų buvo susirinkę palaikyti savo futbolininkų, o Nigerijos fanų buvo vos keli šimtai. Po rungtynių visi draugiškai bendravo, dainavo įvairias dainas ir kitaip linksminosi. Nors susitikimą stebėjo gausus žiūrovų būrys, jokių incidentų neužfiksuota.

Kaip galima apibendrinti vizitą Kaliningrade?

Stadionas, žiūrovai ir visa organizacija paliko neišdildomą įspūdį. Čikagoje dažnai tenka lankytis įvairiuose sporto renginiuose, bet netgi jie kai kada nublanksta lyginant su tuo, ką pamačiau Kaliningrade.

Kaip lietuviams sekasi Lemonte?

Sportinis gyvenimas čia verda. Labai daug buvusių Lietuvos krepšininkų, futbolininkų šiuo metu gyvena anapus Atlanto. Jau daug metų gyvuoja Čikagos lietuvių krepšinio lyga, vyksta ir futbolo pirmenybės. Lemonte pastatyta nauja šiuolaikiška sporto salė, geras stadionas.

O kas naujesnio be sportinio gyvenimo?

Atvykstančiųjų iš Lietuvos į Lemontą kasmet daugėja. Šeštadieninė lietuvių mokykla jau sunkiai priima visus norinčius mokytis vaikus. Kadangi jų skaičius viršija jau šešis šimtus, neseniai atidaryta papildoma grupė, kur lietuviškai vaikai mokosi ir penktadieniais po pietų.

Tai lietuviškos tradicijos Lemonte aktyviai puoselėjamos?

Lemonte lietuvybė gyva nuo senų laikų. Dabar čia veikia bažnyčia, mokykla, lietuviškos kavinės. Aš ir žmona su savo dešimtmete dukra namuose visada kalbame tik lietuviškai ir tai darysime visą likusį gyvenimą.

 

 

 

 

 

 

 

Komentarai

 • Dainius Ruževičius objektyviai atspindėjo Karaliaučiaus gyventojų teigiamą požiūrį į Lietuvos žmones. Tą pozityvumą mūsų atžvilgiu ne kartą ir aš jaučiau bendraudamas tiek su rusų akademine bendruomene, tiek ir su eiliniais rusais. Juozas

 • Mano nuomone, Lietuvoje apie rusus negatyvią propagandą skleidžia, parsidavę už pinigus, politiniai dvasios ubagai, kurie uolai tarnauja kitų šalių interesams. Gal pavardžių nereikia minėti, patys matote televizijos ekranuose tuos „didvyrius“.

 • Sakiau ir visada sakysiu kad mums reikia daug ismokt is rusu svetingumo ir tolerantiskumo ! Aciu Dainiui Rudzeviciui uz sveika ir neiskreipta nuomone ! Linkiu visiems Lietuviams atverti akis !

 • Ir vėl visą suplakate į vieną savo komentaruose. Reikia skirti kas yra Rusiją ir Rusijos žmonės, o kas yra Rusijos valdžiažmogiai ir Jų vykdoma politika kaimynų atžvilgiu.

  • butu idomu suzinot:kokia Rusijos politika vykdoma Lietuvos atzvilgiu?

   • Rusijos politikos vienintelis tikslas Lietuvos atzvilgiu- Lietuvos valstybes sunaikinimas

 • Maskvoje baigiau aspirantūros mokslus.Rusai – sielos žmonės,ko nepasakysi apie kai kuriuos lietuvius.Tik su rusu eičiau į žvalgybą !!!!! Rusijos grėsmę regi tik V.Landzbergis ir jo konservatorių partija – RUSOFOBAI !!!!!

  • Atsakyti
  • tikra teisybe.Dazniausia rusai pavoju kelia pilieciam su nebaigtu viduriniu

   • Atsakyti
   • Ne marsieciai, o kaip tik tie tavo sielos zmones tame paciame Karaliauciaus kraste masiskai zude ir prievartavo moteris ir mergaites 1945 m. Ir jie sako, kad ‘moziem povtaritj’

 • Baigiant sia tema apie sielos zmones buvusiam aspirantui siulau praplesti akirati ir perskaityti rusu kareivio prisiminimus apie II Pasaulini kara -N.Nikulinas ‘Atsiminimai apie kara’. Sielos zmones buna ir labai geri, ir labai blogi

 • ne povtAritj,o povtOritj.Reikejo pabaigt vidurine mokykla bent-istorike 🙂

  • Ta knyga yra isleista ir rusu kalba. Citaj

Rodyti visus komentarus (13)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų