Kalėdų išvakarėse – Mendelsono maršas

Kalėdų išvakarėse – Mendelsono maršas

 

Artėjančios didžiosios metų šventės kai kam taps dar ypatingesnės nei anksčiau. Panevėžiečių poros sukurti šeimai pasirinko išskirtinę datą. Tiesa, per pačias Kalėdas ir Naujųjų metų dieną Mendelsono maršas jaunavedžiams neskambės. Tomis dienomis Civilinės metrikacijos skyrius nedirbs.

Anot Panevėžio savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos Loretos Guokės, pastarosiomis dienomis pasipylė prašymų tuoktis prieš šventes ar tarpušvenčiu. Daugiausia tokių porų – iš užsienio parvykę emigrantai. Deja, iškelti vestuves dar per šiųmetes šventes jos jau pavėlavo.

„Atvažiuoja žmonės ir nori tuoktis „rytoj“ ar „prieš šventes“, bet jau viskas – traukinys išvažiavęs. Daugelis labai nusimena, bet prašymus reikėjo paduoti prieš mėnesį“, – teigė L. Guokė.

Tokioms poroms pasiūloma tuoktis jau po Naujųjų. Per pačias šventes Civilinės metrikacijos skyrius nedirbs, tačiau vis sulaukiama klausimų apie galimybę susituokti net Kalėdų dieną. Tiesa, Panevėžyje besituokiančiųjų švenčių išvakarėse nebus daug. Paskutinį šeštadienį prieš Kalėdas Aukštaitijos sostinėje aukso žiedus sumainys tik trys poros. L. Guokė atkreipia dėmesį, kad visgi Lietuva yra katalikiškas kraštas, kur daugelis laikosi advento tradicijų.

„Lietuviai – tikintys žmonės. Taip yra ir visada buvo, kad laikas prieš šventes yra ramybės laikotarpis“, – sako vedėja.

Siūlo tuoktis iškilmingai

Tarpušvenčiu besituokiančiųjų bus vos po vieną kitą porą, o gruodžio 29-ąją – šeštadienį – žiedus sumainys jau aštuonios poros. Paskutinę šių metų dieną, gruodžio 31-ąją, Panevėžyje tuoksis trys poros. Ar šios rinksis iškilmingą santuokos ceremoniją, pasak vedėjos, dar bus aptariama su būsimais jaunavedžiais.

Kadangi tuokiantis trečiadienį, ketvirtadienį, penktadienį skyriaus kabinete ar šeštadienį iškilmingai Santuokų rūmų salėje kaina ta pati, poroms siūloma rinktis iškilmingesnį variantą. Tačiau, anot L. Guokės, yra žmonių, kurie vis tiek nenori iškilmingos santuokos.

„Yra dalis žmonių, kuriems svarbi data, tačiau nesvarbu, kokia bus santuoka: iškilminga ar paprasta. Kita dalis žmonių nori būtent paprastos ar kaip tik iškilmingos ceremonijos, o treti reaguoja kažkaip gana abejingai“, – sako L. Guokė.

Jos teigimu, norintiesiems susituokti kabinete pasiūloma rinktis visgi iškilmingesnę ceremoniją.

„Santuokos registracija yra labai svarbus gyvenimo įvykis. Gal tuo momentu ir atrodo, kad tai tik formalumas, bet vis dėlto tai vienas esminių žmogaus gyvenimo posūkių, kuris nulemia visą likusį gyvenimą“, – sako vedėja.

Juk, anot jos, tuokiantis iškilmingai nebūtina rengti didelę vestuvių puotą, o į Santuokų rūmus jaunavedžius atlydėti neprivalo didelis sveikintojų ir palydos būrys. Tiesiog galima pačią ceremoniją pasidaryti iškilminga švente tik sau.

Populiarios ypatingos datos

Kiti metai bus ypatingi datomis, kuriose kartosis magiškasis devynetas. Pasak L. Guokės, kol kas dar niekas nepareiškė noro tuoktis sausio 19-ąją, tačiau jau yra viena pora, planuojanti vestuves kitų metų rugsėjo 19-osios devintą valandą ryto.

O 2019-ųjų sausį kol kas daugiausia norinčiųjų susituokti sausio 12-ąją. Jau žinoma, kad trys poros tuoksis vasario 14-ąją – įsimylėjusiųjų dieną. Ir nors ši diena bus vidury savaitės, būsimieji jaunavedžiai pasirinko iškilmingas santuokas.

„Smagi data ir aš manau, kad malonu tądien tuoktis. Vienas juokavo: „Bent nepamiršiu vestuvių metinių“, – prisiminė L. Guokė.

Vis dėlto pagrindinis vestuvių maratonas prasideda nuo gegužės, o pats šeimos kūrimo įkarštis – vasarą.

Ceremonija ir namuose

Panevėžio rajone prieš šventes tuoksis vos kelios poros. Paskutinį šeštadienį prieš Kalėdas – viena pora, gruodžio 27, 28 ir net 31-ą dienomis – po vieną porą. Ir visos šios santuokos bus neiškilmingos.

„Gruodis – ne vestuvių metas. Visi laukia vasaros“, – mano Panevėžio rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos ir archyvų skyriaus vyresnioji specialistė Zita Gasiūnienė.

Anot jos, anksčiau, kai gruodžio 31-oji būdavo penktadienį ar šeštadienį, besituokiančiųjų sulaukdavę daugiau, tačiau šįmet, pirmadienį, – labai kukliai.

Skyriaus darbuotojų šiuo metu klausiama dėl darbo tarpušvenčiu – grįžusieji iš užsienio planuoja ateiti ir paduoti pareiškimus tuoktis vasarą.

Pasak Z. Gasiūnienės, jau žinoma, kad vasarą rajone bus nemažai išvažiuojamųjų santuokų. Kol kas gauti šeši tokie prašymai. Dar dviejų porų su pareiškimais laukiama atvykstančių tarpušvenčiu. Dauguma pageidauja tuoktis Bistrampolio dvare, viena – namuose, poros renkasi ir rajono kaimo turizmo sodybas.

Pirmoji išvažiuojamoji santuoka įvyks devynetais pažymėtą dieną – sausio 19-ąją.

Šiemet išvažiuojamųjų santuokų rajone registruota per dvidešimt. Anksčiau tokių būdavo 5–8.

Nors šiais metais rajone santuokų skaičius šiek tiek didesnis nei pernai, tačiau žymaus augimo nėra. Pastebima, kad ne viena pora tuokiasi kartu išgyvenusi jau kelerius metus ir, kaip pačios sako, pageidauja tik „susirašyti“ be jokių iškilmių.

„Tokios poros paprastai ateina su savo vaikučiais – vieni būna ant rankų, kiti jau patys vaikštantys“, – pasakojo Z. Gasiūnienė.

 

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų