Kalėdinė dovana – didvyriškas sūnaus poelgis

Kalėdinė dovana – didvyriškas sūnaus poelgis

Panevėžio apygardos prokuratūroje dirbanti prokurorų pora – Vytautas ir Jelena Sabaliauskai – prieš Kalėdas sulaukė staigmenos iš Londone gyvenančio sūnaus Andriaus. Prieš šventes atsiųstame siuntinyje tėvai rado jam skirtą Didžiosios Britanijos policijos apdovanojimą – aukso medalį ir sužinojo apie didvyrišką sūnaus poelgį.

Andrius iki tol apie Londono metro stotyje vykusį kruviną incidentą tėvams nepasakojo, nes nenorėjo jų jaudinti.

„Išskirtiniai veiksmai išskirtinėmis aplinkybėmis“ – taip pristatomas A. Sabaliausko poelgis kartu su medaliu atsiųstame diplome, pasirašytame Nacionalinės policijos vadovų tarybos pirmininkės, vyriausiosios konsteblės Saros Thornton. Diplome rašoma, kad šiuo policijos apdovanojimu A. Sabaliauskas įvertintas už pilietišką drąsą, parodytą 2015 metų gruodžio 5 dieną Leytonstono metro stotyje Londone.

Prieš metus minėtoje Rytų Londono metro stotyje įvykęs kruvinas incidentas žiniasklaidos buvo išsamiai aprašytas. Šeštadienio vakarą, apie 19 val., peiliu ginkluotas 29 metų iš Somalio kilęs Muhidinas Miras užpuolė atsitiktinį praeivį – 59 metų muzikantą. Palikęs subadytą auką gulėti, užpuolikas mosikavo peiliu ir šūkavo, kad tai kerštas už musulmonų bombardavimą Sirijoje.

Atsitiktinai tuo metu šioje metro stotyje buvęs A. Sabaliauskas nesutriko. Beginklis lietuvis, laikydamasis saugaus atstumo, bandė M. Mirą nuraminti ir atitraukti jo dėmesį nuo kitų žmonių. Net kelis kartus nusikaltėlis bandė jam smogti peiliu. Nuo jo smūgių A. Sabaliauskas tarsi skydu apsigynė savo kuprine.

Nukreipdamas ginkluoto ir pavojingo vyro dėmesį į save, A. Sabaliauskas galbūt išgelbėjo ir peiliu sužaloto muzikanto, ir šiam puolusio padėti londoniečio gydytojo Metju Smit gyvybes. Nors netoliese blaškėsi įsiutęs užpuolikas, gydytojas laikė užspaudęs žaizdą sužeistojo kakle, kol atskubėjo medikai. Jei ne ši pirmoji pagalba, vyras būtų mirtinai nukraujavęs.

A. Sabaliausko ir kelių kitų praeivių dėka somalietis nespėjo nei pabėgti, nei rimčiau sužaloti kitų žmonių, kol atvyko policijos pareigūnai. Policininkai, panaudoję elektros šoko prietaisą, M. Mirą nuginklavo ir sulaikė.

Šiemet rugpjūtį M. Mirą teismas pripažino kaltu dėl kelių žmonių sužalojimo, grasinimų peiliu bei pasikėsinimo nužudyti ir skyrė jam laisvės atėmimą iki gyvos galvos. Kadangi buvo nustatyta, kad išeivis iš Somalio serga paranojine šizofrenija, jis gydomas psichiatrijos ligoninėje.

A. Sabaliausko ir kartu su juo užpuolikui neleidusio pasprukti lenko Danielio Bielinskio didvyriškas elgesys neliko nepastebėtas. Jie abu buvo nominuoti kasmet Didžiosios Britanijos policijos skelbiamuose apdovanojimuose už drąsą („Bravery awards“), kai apdovanojami išskirtinę narsą parodę žmonės.

Per neseniai surengtą nominantų pagerbimo vakarą A. Sabaliauskui buvo įteiktas aukso medalis už parodytą drąsą ir pilietiškumą.

Apie pavojingą incidentą metro stotyje A. Sabaliausko tėvai sužinojo tik gavę jo siuntinį. Iki tol sūnus, nenorėdamas jaudinti tėvų, nieko apie savo poelgį nepasakojo.

Pasak ilgamečio Panevėžio apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroro Vytauto Sabaliausko, savo poelgio sūnus nesureikšmino. Maždaug šešerius metus Londone gyvenantis jaunesnysis Sabaliauskų sūnus dirba apsaugos darbuotoju. Gyvendamas Lietuvoje A. Sabaliauskas žaidė tinklinį, kaip savanoris tarnavo Lietuvos kariuomenėje – geri fiziniai duomenys veikiausiai jam ir padėjo per užpuolimą metro stotyje.

 

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų