Išleistuvės – paskutinė proga atsisveikinti su mokykla, mokytojais ir klasiokais.

Išleistuvių šampaną keičia pieniški kokteiliai

Išleistuvių šampaną keičia pieniški kokteiliai

Mokyklos išleistuvės daugelio prisiminimuose neatsiejamos nuo saulėtekio, valso ir šampano taurės. Pastarąjį atributą nuo šių metų Lietuvos valdžia išbraukė iš šventės, kartu nurėždama ir išleistuvių svečių sąrašą.

Panevėžio gimnazijas šiemet palieka 899 abiturientai. Jie baigia laikyti paskutinius brandos egzaminus, paskui galės atsikvėpti ir pagalvoti apie išleistuves. Tačiau tai nereiškia, kad gimnazistai nesiruošia šiai gražiausiai jaunystės šventei, tik ja dabar rūpinasi tėvai. Daugelį planuojamų pramogų jie netgi slepia nuo savo atžalų, kad šių, įveikusių sunkų mokslo slenkstį, lauktų staigmenų pilna diena.

Tačiau žiūrint į Panevėžio gimnazijų išleistuvių programas atrodo, kad ši šventė po truputį gesta.

Daugeliui jaunuolių ima trūkti ir noro, ir laiko triukšmingai atsisveikinti su savo mokytojais bei klasės draugais. O šiais metais entuziazmą pritemdė dar ir naujas Alkoholio kontrolės įstatymas, nuo sausio 1 dienos leidžiantis svaigiuosius gėrimus gerti tik nuo 20 metų.

Nebereikia nė šventės

„Nėra labai didelės problemos dėl šampano, bet gaila, kad negalima švęsti taip, kaip išleistuves šventė buvusios kartos. Juk taurė putojančio gėrimo – labiau simbolis, šios šventės dalis, bet mes jos nebeturėsime“, – sakė Juozo Miltinio gimnazijos abiturientė Paulina Sutkutė. Ji girdėjo, kad dalis Lietuvos mokyklų moksleivių netgi važiuos išleistuvių švęsti į Latviją, kur alkoholio vartojimas nėra itin griežtai apribotas, ir taip kels kaimynų ekonomiką.

Vis daugiau abiturientų išleistuves atšvenčia be tradicinio saulėtekio, valso, ir linksmybių iki ryto.

Tačiau kalbintos merginos bendraklasiai vis dėlto nusprendė švęsti Panevėžyje. Nors į išleistuves trečdalis šios mokyklos abiturientų neis.

J. Miltinio gimnazija su gimnazistais atsisveikinti žada Panevėžio bendruomenių rūmuose. Čia po oficialaus atestatų teikimo vyks vakarinė dalis su muzikantais. O kokiais – abiturientų tėvai savo vaikams dar neatskleidžia. Tokia pramoga dalyviams kainuoja po 45 eurus.

Papildomų išlaidų reikės pasiruošti šventei: kainuos apranga, makiažas, šukuosena. Jau dabar, pasak P. Sutkutės, grožio salonuose nebėra vietų pasigražinti.

O V. Žemkalnio gimnazijos abiturientės Rugilės Bučiūtės pečių grožio rūpesčiai bei išlaidos neslegia – baigusi egzaminus išvažiuoja dirbti į užsienį. Panašiai minėtą šventę išmainė ir kiti jos klasės draugai. Dėl to ir dėl valdžios apribojimų šioje mokykloje tebus oficialiai įteikti atestatai.

„Nebus nei sodybos, nei muzikantų, liks tik dieninė dalis. Kadangi dabar alkoholinius gėrimus gerti galima nuo 20 metų, kavinės nenori prisiimti atsakomybės“, – pasakojo gimnazistė.

Jai išleistuvės kainuos 25 eurus. Į šią sumą įeina dovanos auklėtojai ir mokyklai. Gimnazijos kieme abiturientai žada pasodinti savo medelį.

Alų pakeis kokteiliai

Didesnę atsakomybę dėl abiturientų šiemet jaučia ir tradiciškai tokias šventes kasmet rengiantys Panevėžio bendruomenių rūmai. Jie liepą turės ketverias išleistuves – čia švęs J. Miltinio, J. Balčikonio, K. Paltaroko ir 5-osios gimnazijų mokiniai.

Už minėtas šventes įstaigoje atsakinga renginių vadybininkė Neringa Bagdonienė „Sekundei“ teigė, kad šios išleistuvės pirmą kartą bus be alkoholio. Anksčiau, išsinuomoję didžiąją ar renginių salę savo šventei, abiturientai gaudavo ir lauko terasą, kur galėdavo kultūringai gurkšnoti alų prie tam skirtų staliukų. Dabar ši paslauga išbraukta – vietoj jos Bendruomenių rūmai ketina pasiūlyti nealkoholinių kokteilių barą su barmenu. O kad niekas nepažeistų įstatymų, renginyje budės apsaugos darbuotojai.

„Tos atsakomybės dėl gėrimo visi bijo – ir tėvai sunerimę, ir mes, ir mokyklų vadovai“, – prisipažino N. Bagdonienė.

Pašnekovė neslepia, kad dėl tokių pokyčių mažėja norinčiųjų dalyvauti išleistuvėse.

Tačiau apribojimų neišgąsdinti jaunuoliai šiemet rūmuose švęs gana linksmai. Pasak pašnekovės, jų tėvai užsako iš kavinių maistą, ruošia sales, kurios čia kainuoja nuo 800 iki 1300 eurų. Abiturientus linksmins didžėjai, žinomiausi iš jų „radistai“, taip pat kviesti renginių muzikantai, vedėjai. „Sekundės“ žiniomis, muzikantų paslaugos per išleistuves Panevėžyje šiemet kainuoja nuo 450 eurų už vakarą.

Nebe visi nori švęsti

„Radistus“ savo išleistuvėms nusisamdė Panevėžio 5-osios gimnazijos abiturientai. Viena jų, Gabija Aleknavičiūtė, džiaugiasi laukiančiu pašėlusiu vakaru Bendruomenių rūmuose.

„Išleistuvės vyks liepos 11 dieną. Turėtų būti labai smagu, šokių, manau, tikrai netrūks“, – kalbėjo gimnazistė.

Mergina jau ruošiasi šiai šventei ir yra apgalvojusi kiekvieną smulkmeną. Aišku, tokia diena kainuos nepigiai – Gabija tam jau išleido daugiau nei 200 eurų.

Vien šventei Panevėžio bendruomenių rūmuose po 80 eurų paklojo ir K. Paltaroko gimnazijos abiturientai. Šios mokyklos gimnazistė Raminta pasakojo, kad jų klasės išleistuvės numatytos liepos 17 d. Jaunimą linksmins dainininkas Martynas Kavaliauskas.

Tačiau šventėje sutiko dalyvauti tik vos daugiau nei trečdalis visų mokyklos abiturientų.

„Kas išvyko atostogauti, kas studijuoti ar dirbti“, – apie išleistuvėse nedalyvaujančius klasės draugus pasakojo Raminta.

Po 100 eurų už išleistuves mokėjo Velžio gimnazijos abiturientai. Tie, kurie nusprendė pasikviesti svečią, papildomai turėjo duoti 20 eurų. Kas įeina į šią kainą, šventės šeimininkai dar negali pasakyti.

„Mes, mokiniai, apie išleistuvių programą beveik nieko nežinome, nes viską slaptai organizuoja tėvai. Bet taip, ko gero, net įdomiau, nes bus staigmena. Tik aišku, kad būsime beveik visą laiką užimti, linksmins samdyti muzikantai. Oficiali dalis vyks mokykloje, vėliau persikelsime į Velžio bendruomenės salę“, – pasakojo Velžio gimnazijos abiturientė Dominyka Vinciūnaitė. Ir šios mokyklos nemaža dalis gimnazistų atsisakė dalyvauti šventėje.

Ir be vakarėlio – šventė

Saulės pasitikti išleistuvių rytą nebeis Minties gimnazijos abiturientai. Čia vyks tik oficiali atestatų įteikimo ceremonija.

„Šiemet nieko bendro nebus. Kiekviena klasė ar žmonių grupė organizuosis patys. Kadangi daugelis išvažiuoja dirbti ar atostogauti, į išleistuvių šventę grįžti nežadėjo, tad ją teko atšaukti – nesusirinko reikiamas žmonių skaičius. Tačiau turime patį gražiausią mieste vidinį kiemelį, jį papuošime šventės tematika, belieka tik užsisakyti puikų orą, ir šventę bus nuostabi!“ – nė kiek nenusiminė Minties gimnaziją baigianti Meilė Vaičiūnaitė.

Paklausta, ar ne gaila, kad taip blėsta išleistuvių tradicijos, pašnekovė teigė, kad ir be vakarėlio ši šventė gali būti nuostabi.

„Visi besišypsantys ir gražūs. O šventė iki ryto – juk ne visiems to reikia. Po atestatų įteikimo galime vykti kad ir prie jūros pailsėti“, – patikino abiturientė.

 

Komentarai

  • Baliaus kainos kosmosas rūbų irgi vaikai gaili pinigų pabaliavot gali ir taip susiėję

  • Puikiai prisimenu savo išleistuvių šventę, kurią padedu organizuoti šiais metais savo dukrai. Pinigai tikrai ne kosminiai, o įspūdžiai liks visam gyvenimui. O , kad jaunimas pakrumyję švęs, tai jau kiekvieno pasirinkimas.

    • Atsakyti
  • Gal pagaliau baigsis , tokios nenormalios sventės. Kam reikia tokių švenčiu, kaip žmogus tik baigė mokykla, būtina baliavoti. Kiekviena mokykla išleistuvių vakarui duotų salės jeigu abiturentai nori pasibūti kartu . O jeigu nenori gali su buvusia klase , kur nors geriau išvažiuoti savaitgaliui

    • Atsakyti
  • Gesta… Jei neprigėrei, ko nors neprimušei ir nesudaužei, vadinas neišsileidai? Geras požiūris. Visai netarybinis.

Rodyti visus komentarus (4)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų