Gudrūs ėjimai rinkimų maratone

Gudrūs ėjimai rinkimų maratone

 

Į panevėžiečių namus jau beldžiasi pirmieji parašų prašantys kandidatai į Savivaldybės tarybos narius ir jų palaikymo komandos. Panevėžio mieste partijai, visuomeniniam rinkimų komitetui ar savarankiškam dalyviui iki sausio 17-osios reikės surinkti 630 gyventojų parašų, liudijančių, kad jie pritaria tų politikų dalyvavimui rinkimuose.

Visgi parašą dedantis rinkėjas negali būti užtikrintas, kad kandidatas, išrinktas į Tarybą, vėliau neatsuks jam nugaros. Nors Seimas šįmet daugiau nei du kartus padidino užstatą pretendentams į savivaldybių tarybas, kurie išrinkti dėl einamų pareigų negalėtų jose dirbti, tokių politinių turistų atsiras ne viename sąraše.

Varžytuvėse dėl rinkėjų Panevėžyje pirmasis startavo Seimo nario Povilo Urbšio vedamas komitetas „Kurkime jaukų miestą Kartu“. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) dar praėjusį ketvirtadienį jam išdavė lapus parašams rinkti.

Kelionę po panevėžiečių butus pradėjusio komiteto 25-ių kandidatų sąraše tik du valgantieji politikų duoną – miesto Tarybos narys Rimantas Ridikas ir komiteto lyderis Seimo narys Povilas Urbšys. Visi kiti – nepartiniai ir politikoje aktyviai nedalyvavę parlamentaro šalininkai.

„Būtų gerai, jei Vyriausioji rinkimų komisija parašų skaičiaus neribotų, bet dabar ji išduoda lapus tik 1200-ams parašų“, – P. Urbšys nusiteikęs surinkti dvigubai daugiau parašų, nei reikalauja nustatyta žemiausia riba.

Vis dėlto, jo nuomone, ir privalomi 630 parašų jau pakankama riba rinkimuose nusiteikusiai dalyvauti partijai ar komitetui.

„Suvokiantiems, kad demokratiją reikia kontroliuoti, nes žmonės neva nesąmoningi, todėl jiems būtina nustatyti tam tikrus apribojimus, gali pasirodyti 600 parašų per mažai. Aš manau, kad tiek užtektinai“, – sako Seimo narys.

P. Urbšys vengia tiesaus atsakymo, kaip pasielgtų, jei netaptų Panevėžio meru, bet būtų išrinktas į Savivaldybės tarybą: pasiliktų Tarybos nariu ir atgautų 9 200 eurų užstatą ar vis dėlto aukotų pinigus ir dar porą metų liktų dirbti Seime iki kadencijos pabaigos.

Dvi pozicijos

P. Urbšys kitąmet kovą vyksiančiuose rinkimuose kandidatuos į dvi vietas – Panevėžio mero ir Tarybos nario. Pastaroji pozicija P. Urbšiui kainuos 9 200 eurų. Tokio dydžio užstatą parlamentaras turi sumokėti pagal dar rugsėjį Seimo priimtą pataisą. Šioji numato, kad jeigu partijos ar rinkimų komiteto keliamame kandidatų sąraše yra įrašyti kandidatai, einantys pareigas, nesuderinamas su savivaldybės tarybos nario pareigomis, už kiekvieną tokį sumokamas penkių vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių dydžio užstatas. Praėjusiuose rinkimuose jis siekė du vidutinius mėnesio algos dydžius.

Pataisos autoriai motyvavo, jog taip siekiama užkirsti kelią apgaudinėti rinkėjus. Mat po kiekvienų savivaldos rinkimų maždaug ketvirtadalis į savivaldybių tarybas išrinktų narių atsisako mandatų savo vietas užleisdami po jų einantiems sąraše kolegoms, nesulaukusiems rinkimuose didelio palaikymo. Pavyzdžiui, 2015-aisiais net dešimt savivaldos rinkimuose dalyvavusių Seimo narių atsisakė rinkėjų jiems patikėtų Tarybos nario mandatų ir pasiliko dirbti parlamente.

Spręs po rinkimų

Nemenką užstatą VRK sumokėjęs P. Urbšys vengia tiesaus atsakymo, kaip pasielgtų, jei netaptų Panevėžio meru, bet būtų išrinktas į Savivaldybės tarybą: pasiliktų Tarybos nariu ir atgautų 9 200 eurų užstatą ar vis dėlto aukotų pinigus ir dar porą metų liktų dirbti Seime iki kadencijos pabaigos.

„Šituo atveju bus sprendžiama, kaip kiek galima maksimaliau atstovauti žmonių interesams. Prašau tą parašyti pažodžiui. Tą lems daug dedamųjų. Anksti kalbėti, kol nežinome, ar aš būsiu išrinktas meru, kiek sąrašo žmonių bus išrinkta“, – aiškino P. Urbšys.

Parlamentaras, vengiantis atsakyti, ar kandidatuodamas į Tarybą, vardan darbo joje, nors ir opozicijos gretose, sutiktų atsisakyti vietos Seime, tikina, jog jo pavardė visuomeninio rinkimų komiteto sąrašo viršuje turėtų būti visiems suprantamas sprendimas.

„Logiška, kad esu dviejose pozicijose ir man tai kainuoja: jei kandidatuoji į merus, be komandos esi nulis. Turbūt būsiu vienintelis Lietuvoje Seimo narys, kuris sutinka mokėti tokį užstatą, nes tiki savo pergale ir suinteresuotas atvesti savo komandą. Kai kam gali tai atrodyti kaip gudravimas. Bet faktas toks, kad dalyvavimas rinkimuose susijęs su duotų pažadų įgyvendinimu. Jei neišrenka į merus, o sąrašas pralaimi, be abejo, galvoji, kur geriau atstovausi žmonėms – Seime ar savivaldoje. Jei neišrinks, man bus politinė bausmė galbūt už mano padarytas klaidas. Antra, turėsiu labai apčiuopiamą materialinę bausmę“, – išrinktas tik į Tarybos narius prarasti pinigus, bet pasilikti Seime nesipurto P. Urbšys.

Sąžiningas, kiek įmanoma

P. Urbšio užmojai Panevėžio savivaldybės taryboje turėti daugumą prieš ketvertą metų išsipildė su kaupu. Tiesioginiuose mero rinkimuose šio parlamentaro vardo sąrašo kandidatas Rytis Račkauskas toli aplenkė antroje vietoje likusį Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovą Maurikijų Grėbliūną ir dar septynias vietas P. Urbšio tuomečiai šalininkai užsitikrino Taryboje.

Tąkart pats seimūnas rinkėjams signalą, už ką jie balsuoja, pasiuntė davęs pavardę nepartiniam visuomeniniam rinkimų komitetui „Povilas Urbšys už sąrašą KARTU“, bet pats nekėlė savo kandidatūros, kad pakeltų sąrašo pozicijas per rinkimus.

„Nebuvo siekiama, kad gyventojai manytų, jog čia mano sąrašas, buvo akcentuojama, kad aš tik pasisakau už šį sąrašą. (…) Politikoje turi dominuoti kitokios vertybės ir reikia būti atviram ir sąžiningam žmonėms, kiek tik įmanoma. Kai buvo svarstomas įstatymas dėl padidinto užstato kandidatams, kurių pareigos nesuderinamos su savivaldos tarybos vieta, pirminiame variante buvo siūloma, kad užstatą už žmogų turi mokėti visa partija. Bet paskui apsižiūrėję socialdemokratai su konservatoriais tyliai nusprendė, kad atsakomybė turi būti asmeniui. Nors tas asmuo pats vienas sąraše neatsiranda. Tai yra sąmoningas žmonių apgaudinėjimas“, – taip 2015-aisiais žiniasklaidai kalbėjo P. Urbšys.

Politinė manipuliacija

„Tokios manipuliacijos nėra naujiena. Partijos tą patį daro. Bet čia komitetas, kuris deklaruoja skaidrumą“, – dabartinį P. Urbšio kandidatavimą ne tik į merus, bet ir Panevėžio tarybos narius įvertino Mykolo Romerio universiteto (MRU) Viešojo valdymo fakulteto Politikos instituto lektorė Rima Urbonaitė.

Anot jos, šiuo atveju P. Urbšio suburto visuomeninio rinkimų komiteto naudojamas manipuliacinis metodas, kuriuo bandoma pritraukti rinkėją, nesiskiria nuo to, kaip elgiasi partijos. Politologės nuomone, P. Urbšys naudojasi savo pavarde vien tam, kad pritrauktų rinkėją, juolab kad jam tas buvo pavykę praėjusiuose rinkimuose.

„Neverta rinkėjui tikėtis, kad P. Urbšys, jei nebus išrinktas meru, iškeis Seimo nario kėdę į eilinio Tarybos nario. Turbūt net nesusapnuotum tokio dalyko. O jei politikas dalyvauja rinkimuose siekdamas užimti Tarybos kėdę ir paskui ją užleidžia kitam, tai yra politinė manipuliacija ir rinkėjas į tai turėtų atkreipti dėmesį“, – pabrėžė R. Urbonaitė.

Dvi galvos iš vieno kūno

2015-aisiais visuomeniniai rinkimų komitetai visoje Lietuvoje parodė potencialą tapti alternatyva politinėms partijoms. R. Urbonaitė atkreipia dėmesį, jog ir dabar Lietuvoje ryškėja tendencija, kad visuomeniniai rinkimų komitetai gali atliepti rinkėjų lūkestį matyti vietos valdžioje ne partijas, kuriomis nusivylimas didelis.

Tačiau Panevėžyje po valdžios rūmus supurčiusio korupcijos skandalo politinė dėlionė sunkiai prognozuojama. Prieš ketvertą metų čia dėl rinkėjų balsų su partijomis konkuravo keturi visuomeniniai rinkimų komitetai. Dabar liko du, tačiau ir tie patys yra tarsi dvi galvos, išaugusios iš vieno kūno: vieną veda P. Urbšys, kitą – jo buvęs bendražygis R. Račkauskas.

Politologė prognozuoja, kad ateinantys rinkimai nė vienam šių sąrašų nebus tokie sėkmingi kaip 2015-aisiais.

Teisėsaugos R. Račkauskui pareikšti įtarimai korupcija ir net šešiems mėnesiams nušalinimas nuo mero pareigų, pasak R. Urbonaitės, rinkėjui gali būti rimtas signalas, kad komitetas nėra panacėja, apsauganti nuo piktnaudžiavimo valdžia.

„Dabar tie du konkuruojantys komitetai gali atrodyti silpnai“, – spėja politologė.

R. Urbonaitės nuomone, P. Urbšio suburto visuomeninio rinkimų komiteto naudojamas manipuliacinis metodas, kuriuo bandoma pritraukti rinkėją, nesiskiria nuo to, kaip elgiasi partijos.

Rinkėjas nėra naivus

Kad pirmosios vietos kandidatų į Panevėžio tarybos narius sąraše reikia ne pačiam P. Urbšiui, o jo į rinkimus vedamai nepartinių komandai, sutinka ir politologas Lauras Bielinis.

„P. Urbšys, būdamas Seimo nariu ir turėdamas tam tikrą populiarumą, šitą sąrašą savotiškai išviešina savo buvimu ir tampa savotišku garvežiu, stumiančiu jį į priekį. Tokiu būdu sukuria galimybę jo komandos antram, trečiam ar kitiems numeriams patekti į Tarybą. P. Urbšys yra tas veidas, kuris neleidžia užmiršti, už ką balsuojama. Nemanyčiau, kad rinkėjai tokie naivūs ir to nesuprastų“, – sako L. Bielinis.

Visgi politologas nelaiko gudravimu tokio politinio ėjimo, kai kandidatuojama į Tarybos narius žinant, kad atsisakysi laimėto mandato ir pasiliksi Seime.

„Būti vėliava, simboliu, kuris nužymi grupę kandidatų, yra normalu. Supraskime, kad rinkėjas tikrai nėra naivus ir, balsuodamas už P. Urbšį, supranta, kad balsuoja ne už jį, o už jo sąrašą“, – mano L. Bielinis.

Komentarai

 • Sąžiningasis kiek įmanoma kažin ar paliks Seime kėdę, jeigu netaps meru??????? Klausimėlis vertas milijono??????????????????????????????????????????????????????

  • Atsakymas be milijono. Tas ,,sąžiningasis“ smirdės seime iki pabaigos, o paskui eis i kaimą mėšlo kabint.

   • Atsakyti
  • Tai yra sąmoningas žmonių apgaudinėjimas“, – taip 2015-aisiais žiniasklaidai kalbėjo P. Urbšys.
   2018-aisiais taigi ką kalba?????????????????????????????????

   • Atsakyti
  • Tokios manipuliacijos nėra naujiena. Partijos tą patį daro. Bet čia komitetas, kuris deklaruoja skaidrumą“, – dabartinį P. Urbšio kandidatavimą ne tik į merus, bet ir Panevėžio tarybos narius įvertino Mykolo Romerio universiteto (MRU) Viešojo valdymo fakulteto Politikos instituto lektorė Rima Urbonaitė. Anot jos, šiuo atveju P. Urbšio suburto visuomeninio rinkimų komiteto naudojamas manipuliacinis metodas,

 • #UrbšyPailsėk

  • Eksmere pailsėk čia – #

 • Žmogus suskaldes savo pačio įkurtą komitetą yra prastas telkėjas rezultato siekimui Panevėžiui todėl palaikau Račkausko komanda o kaltinimai po rinkimų išnyks kaip rūkas nes jeigu yra žmogus kaltas tai teiskit čia ir dabar, o ne po rinkimu. Negalima teisėsauga manipuliuti rinkėjams klaidinti.

  • Kad lazda turi du galus diktatoriškai girdėjai nei balandžio, nei gegužės mėnesį.
   Griovimo kaina daugiau 30 sidabrinių.

  • Komitetą išardė Račkauskas, iškeldamas savo kandidatūrą, nesuderintą su judėjimu KARTU ir jo pirmininku.

   • Ar bebuvo ten ką ardyt? Žmonės išėjo, urbšys su kelių aukštų ego liko 😉

  • Vienas iš kaltinimų #merui, kiek suprantu, kad nemaži pinigai išleisti įvaizdžio agentūrai. Avansu. Greičiausia rinkiminei kampanijai. Be to ir visa savivaldybės komanda dirba girdama tariamus #mero darbus.

 • užpirkti mišias reikia, kad Urbšys neateitų, tada ir musės turės skraidyti pagal jo nurodytas koordinates.

  • Račkauskas nenorėjo būti tą musė

 • Netikiu, kad Urbšys iškeistų vietą seime į tarybos nario mandatą.Tiesiog netikiu. Tai yra politinė manipuliacija ir rinkėjų klaidinimas.

 • PU: būsiu kur geriau atstovausiu rinkėjus. Nieko niekur tu neatstovauji! Tiesiog esi piktas ir neprognozuojamas. Manau, tetrokšti vieno: garbės ir šlovės bet kokia kaina.

 • Visi matomi pokyčiai padaryti Ryčio komandos rankomis, aš balsuosiu už tų darbų tęstinumą, o ne kažkieno asmenines ambicijas

  • tau smegeninę vizijom išmuilino ar pilnatis artėja?

   • Atsakyti
   • Galvot reikia ir atsimerkt ne pro šalį 😉 sėkmės Račkauskui!

  • Pamiršot Mykoliukui uždėti #

 • Povilai geriau už tuos pinigus nusipirk kažką grazaus, politikoje tu jau mušta korta.

 • Sunku bus tiems, kas dirbs su P.Urbšiu, bet tikiu ir pasitikiu jo skaidrumu.

  • Atsakyti
  • Geras žmogus – ne profesija, o skaidrus – dar nereiškia geras politikas:) Čia truputį ir proto reikia…. Ir susitarimo meno… Na o urbšys tik skaidrus…. bent taip atrodo:)

   • „Kad ir ant kiaulės bile raitas“ – panevėžio liaudies patarlė.

   • skaidrus dar nereiškia geras politikas? Žiūrim ką turim. O gi jei ne nušalinto mero machinacijos autobusų stotis jau butų sutvarkyta ir su URBAN projketų ranga būtumem lenkę Šiaulius. Štai tikroji korupcijos kaina Panevėžiui. Ar ne apmaudu?

    • Ar negėda meluot? Kokios machinacijos? Umbraso? Ar Urbšio bandymai spaust ministeriją?

     • Viskas atvirkščiai. Viską stabdo Umbrasų šeimyna ir Urbšys. Kur jūs buvot kai giedorius kabinete miegodamas miestui „vadovavo“? Tik aklas gali nematyti pokyčių mieste.

 • […] Į panevėžiečių namus jau beldžiasi pirmieji parašų prašantys kandidatai į Savivaldybės tarybos narius ir jų palaikymo komandos. Panevėžio mieste partijai, visuomeniniam rinkimų komitetui ar savarankiškam dalyviui iki sausio 17-osios reikės surinkti 630 gyventojų parašų, liudijančių, kad jie pritaria tų politikų dalyvavimui rinkimuose. Nemenką užstatą VRK sumokėjęs P. Urbšys vengia tiesaus atsakymo, kaip pasielgtų, jei netaptų Panevėžio meru, bet būtų išrinktas į Savivaldybės tarybą: pasiliktų Tarybos nariu ir atgautų 9 200 eurų užstatą ar vis dėlto aukotų pinigus ir dar porą metų liktų dirbti Seime iki kadencijos pabaigos. „Šituo atveju bus sprendžiama, kaip kiek galima maksimaliau atstovauti žmonių interesams. Prašau tą parašyti pažodžiui. Tą lems daug dedamųjų. Anksti kalbėti, kol nežinome, ar aš būsiu išrinktas meru, kiek sąrašo žmonių bus išrinkta“, – aiškino P. Urbšys.Skaitykite: https://naujienos.alfa.lt/ […]

  • Atsakyti
 • Labai jaučiasi Račkausko ponių rašnėjimas ir „ale” panevėžiečių nuomonės formavimas. Negi galvojate, kad tokios neatpažįstamos esate? Gal 2% skaito tuos komentarus, bet ir jų dalis nerinkėjai, tad užuot kėlę ant pjedestalo Račkauską, susimąstykit, dėl ko ponas nušalintas nuo pareigų! Bandot įtikinti žmones, kad vogti, manipuliuoti ir siekti sau naudos vardan „kitų labo” yra normalu? Tikriausiai su sąžine nedraugaujat

  • Atsakyti
  • Piktuju legionas isejo i trasa 🙂

 • o ar jum nera keista, kad taip vadinamas nusalintas uz nusikaltimus meras per 6 menesius nebuvo apklaustas, tyrimas praktiskai nevykdomas, juk jai butu pazeidimai ir tie pazeidimai butu tokie jau aiskus anot jusu,tai meras jau butu teisiamas, o gal nera uz ka teisti, ar musu teisesauga yra neigali, kad per 6 men, nieko nesurado, tai kiek dar metus,du metus kazko ieskos

  • Atsakyti
  • Aptaskys ji kiausiniais, jei Račkauskas issikels kandidatūrą

 • Balsuosiu už P. Urbšį

  • Tik garsiai nesakyk

  • Už save?

 • Panašu į politikierių varžybas, pavadinimu: kas atviriau padurnins rinkėjus. Šiandien šitas veržiasi į priekį 😉

 • Tai, kad ir Račkauskas , taip sakant „pro langą“ vėl stengiasi patekt prie lovio. Kažkokį tai naują judėjimą ar komitetą sukūrė. Ir žygiuos į rinkimus. Kodėl apie tai nerašote?

  • Atsakyti
  • „Panevėžyje po valdžios rūmus supurčiusio korupcijos skandalo politinė dėlionė sunkiai prognozuojama. Prieš ketvertą metų čia dėl rinkėjų balsų su partijomis konkuravo keturi visuomeniniai rinkimų komitetai. Dabar liko du, tačiau ir tie patys yra tarsi dvi galvos, išaugusios iš vieno kūno: vieną veda P. Urbšys, kitą – jo buvęs bendražygis R. Račkauskas. Politologė prognozuoja, kad ateinantys rinkimai nė vienam šių sąrašų nebus tokie sėkmingi kaip 2015-aisiais. Teisėsaugos R. Račkauskui pareikšti įtarimai korupcija ir net šešiems mėnesiams nušalinimas nuo mero pareigų, pasak R. Urbonaitės, rinkėjui gali būti rimtas signalas, kad komitetas nėra panacėja, apsauganti nuo piktnaudžiavimo valdžia.“

   • Atsakyti
 • Judėjimas KARTU išrinko Urbšį atstovauti parlamente. Ką jis padarė? Prisiplakė prie valstiečių, nepasitaręs ir tuo nuvildamas beveik visą savo komandą, kuri nuo jo nusisuko. Kai pabandė padėtį taisyti kritikuodamas Karbauskį – gavo griūšią – tada, užuot dirbęs visų mūsų labui parlamente, metėsi Panevėžio gelbėti. Mesijas žino, ko miestui reikia. Račkauskas trukdė, taigi apipylė srutom. Per pusę metų teisėtas meras nei apklaustas, nei apkaltintas, tik apjuodintas. Darbai stoja. Gerai būtų, kad nieks NESTABDYTŲ!

 • O kokie mieli komentarai. Ačiū visiems!

 • Tik už Račkauską.

Rodyti visus komentarus (40)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų