"Sekundės" archyvo nuotr.

Gripas guldo mokinius

Gripas guldo mokinius

Sergamumui gripu ir virusinėmis peršalimo ligomis pasiekus piką, mieste skelbiama gripo epidemija. Tikimasi, kad tai užkirs kelią sparčiai plintantiems virusams ir šiek tiek palengvins medikų darbą.

Kaip „Sekundei“ pasakojo Panevėžio miesto savivaldybės Socialinių reikalų skyriaus Sveikatos poskyrio vedėjas Mindaugas Burba, nors sergamumas mieste pasiekė 144,2 atvejo 10 000 gyventojų, gripo atvejai sudaro tik 12,2 proc. visų susirgimų. Gripo epidemija skelbiama tada, kai gripo atvejų būna 30 proc. ir daugiau, tačiau nuspręsta ilgiau nelaukti, nes kai kuriose ugdymo įstaigose nėra net trečdalio vaikų.

„Gripo epidemiją buvo tikslinga skelbti. Šiuo metu vyrauja gripo B virusas, kuris perduodamas tiesioginio kontakto metu. Sergamumas mokyklose labai didelis, vienoje mokykloje jau serga 36 proc. vaikų. Dar šešios įstaigos dėl didelio neatvykusių mokinių skaičiaus, paskelbus gripo epidemiją, taip pat turėtų nutraukti ugdymo procesą“, – teigė M. Burba.

Antradienio duomenimis, Kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų mokykloje sergamumas siekia beveik 37 proc., Pradinėje mokykloje – 24,8 proc., „Šaltinio“ bei „Aušros“ progimnazijose – po 27 proc., Rožyno – 26 proc., „Ąžuolo“ – 21,32 proc. ir „Žemynos“ – 20,6 proc. Dar trijose mokyklose yra 18 proc. ir daugiau sergančių moksleivių ir vienoje – 17,2 proc.

Švietimo įstaigos turi nutraukti ugdymo procesą tuomet, kai serga daugiau kaip 20 proc. mokinių. Tiesa, jos gali pasirinkti – ar pamokas nutraukti visoje mokykloje, ar tik atskirose klasėse.

„Kiek laiko bus nutrauktos pamokos, spręs mokyklos administracija, vėliau yra žiūrima, ar tikslinga toliau imtis šių priemonių. Jeigu sergančių vaikų yra 20 proc. ir daugiau, mokyklos privalo nutraukti ugdymo procesą, kitu atveju gresia administracinė atsakomybė už netinkamą priemonių nuo epidemijos vykdymą“, – paaiškino M. Burba.

Lopšeliuose-darželiuose situacija kiek geresnė. Tačiau ikimokyklinio ugdymo įstaigos net ir per gripo epidemiją neturi teisės nutraukti savo veiklos. Tėveliai gali nevesti savo atžalų – už nelankytas dienas nereikės jokių pateisinamų dokumentų ir nereikės mokėti atitinkamų mokesčių.

„Virusai dažniau pažeidžia vaikus, ypač jaunesnio amžiaus, nes jie neturi tokio stipraus imuniteto, prasčiau moka pasirūpinti rankų higiena, o kartais iš mokyklos grįžta ir šlapiomis kojomis“, – pažymi M. Burba.

Nespėja ir medikai

Dar viena priežastis, kodėl buvo nuspręsta skelbti epidemiją, ta, kad šeimos gydytojai tiesiog fiziškai nesuspėja priimti visų ligonių. O esant gripo epidemijai užtenka telefonu pasiskambinti savo šeimos gydytojai ir ji galinti ne ilgiau kaip septynioms dienoms išduoti nedarbingumo pažymėjimą. Tiesa, ar tokia tvarka galioja konkrečioje gydymo įstaigoje, pacientai turėtų pasidomėti patys.

„Kad gydytojai daug paprasčiau galės išduoti nedarbingumo pažymėjimus, turėtų šiek tiek palengvinti jų darbą. Panevėžio miesto poliklinikos duomenimis, dabar vienam gydytojui tenka net iki 56 atvejų per dieną“, – kokiais krūviais priversti dirbti medikai, atskleidė M. Burba.

Dar viena priežastis nieko nelaukiant skelbti gripo epidemiją – oro sąlygos. Pasak Sveikatos poskyrio vedėjo, teigiama temperatūra ir drėgmė – itin palankios sąlygos virusams daugintis ir plisti. Kiek laiko bus paskelbta gripo epidemija, kol kas sunku prognozuoti. Buvo atvejų, kai epidemija truko dvi savaites, bet, pavyzdžiui, praėjusiais metais užtruko ir visą mėnesį. Todėl labai svarbu per gripo epidemiją vengti masinių susibūrimų, dažniau vėdinti patalpas, naudoti individualias saugos priemones, dažnai plauti rankas, izoliuoti sergančius šeimos narius, vartoti daug skysčių, sergant neiti į darbą ar ugdymo įstaigą.

„Šiuo metu sergamumo rodikliai panašūs, kaip buvo ir praėjusiais metais, kai buvo paskelbta gripo epidemija. Tad kol sumažės iki žemutinės ribos, gali užtrukti ir ilgiau. Viskas priklausys nuo to, kaip virusai toliau plis. Tačiau net ir po gripo epidemijos pavojus išlieka, žmonės vis dar serga, į gydymo įstaigas patenka pacientų dėl gripo epidemijos komplikacijų“, – teigė vedėjas.

Panevėžio rajone epidemiologinė situacija kiek kitokia. Pasak Panevėžio rajono savivaldybės gydytojos Renatos Valantinienės, kol kas registruotų gripo atvejų – 44, o bendras sergamumas virusinėmis peršalimo ligomis siekia 64,55 atvejo 10 000 gyventojų. Tik vienoje Smilgių mokykloje uždarytos dvi klasės – antrokų ir devintokų. Kitur lankomumas ganėtinai geras.

„Kol kas dar nepasiekėme epidemijos lygio, tačiau kiekvieną savaitę situacija keičiasi. Praėjusią savaitę buvo registruota 30 ligos atvejų 10 tūkstančių gyventojų, o šią savaitę – jau dvigubai daugiau. Situaciją stebime kasdien“, – sakė R. Valantinienė.

Komentarai

  • Alyvuogių lapų ekstraktas ir pamiršite kas tas gripas yra… nesirgsite ir nereikės jokių vaistų nuo peršalimo ar gripo… ☺

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų