Nors epidemija pamažu slūgsta, tačiau poliklinikose dar daug sergančiųjų, tad profilaktinius apsilankymus patariama kiek atidėti ir nerizikuoti užsikrėsti. M. GARUCKO nuotr.

Gripas dar neatleidžia gniaužtų

Gripas dar neatleidžia gniaužtų

Šalyje šėlstantis gripas negaili ir panevėžiečių. Virusui aukas guldant tūkstančiais, „Sodra“ prisipažįsta išduodanti kone rekordinius skaičius nedarbingumo pažymų.

Daugiau nei pusę šalies savivaldybių apėmęs gripas traukiasi nenoriai. „Sodros“ specialistai beveik neabejoja: šiųmetis nedarbingumo pažymų dėl epidemijos skaičius viršys praėjusių metų. Vien per pirmąsias dvi praėjusios savaitės dienas šalyje biuletenių išduota daugiau nei 20 000.

„Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjo Sauliaus Jarmalio duomenimis, nuo metų pradžios iki šios dienos iš viso išduota 560 000 nedarbingumo pažymėjimų, įskaitant ir dėl motinystės, tačiau pastarųjų – labai nedidelė dalis. Vertinant nedarbingumo priežastis, vyrauja gripas ir peršalimo ligos, ir būtent šie negalavimai lemia, kad pažymų dabar išduodama daugiau nei pernai tuo pačiu laiku.

„Palyginti su praėjusiais metais, peršalimo ligų pikas fiksuotas sausio viduryje. Tuomet sirgimo piko savaitę buvo išduota 40 000 pažymėjimų, o vidutiniškai sausį per savaitę – po 36 000“, – skaičiuoja S. Jarmalis.

Užpraėjusią savaitę visoje šalyje dėl gripo ir ūmių peršalimo ligų išduota 51 000 nedarbingumo pažymų, o iš viso – 96 000. Praėjusią savaitę gripo ir sezoninių ligų pakirstųjų jau buvo mažiau – 40 000, taigi mažėjo ir turinčiųjų biuletenį – iki 78 000.

Kiek sergančiųjų šiuo metu yra Panevėžyje, „Sodra“ duomenų kol kas neturi.

Komplikacijų metas

Specialistai ramina, esą tokia statistika – ne priežastis būgštauti, kad sergamumas gripu, palyginti su 2016-aisiais, labai išaugo ar epideminė situacija sunkiai valdoma. Vis dėlto dar praėjusios savaitės pradžioje buvo pastebima, jog gripo epidemija plečiasi, serga daugiau žmonių ir galbūt net sunkiau nei ankstesniais metais.

Panevėžio medikai sako kasdien įsitikinantys, jog mieste tebešeimininkauja gripas.

Panevėžio miesto poliklinikos Šeimos gydytojų skyriaus vedėja Nijolė Marčiulionienė sako, kad praėjusios savaitės pradžioje kasdien poliklinikoje buvo registruojama po 40 naujų gripo atvejų.

Panevėžio miesto poliklinikos Šeimos gydytojų skyriaus vedėjos Nijolės Marčiulionienės teigimu, į juos dėl gripo bei ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų besikreipiančių žmonių statistiškai šiek tiek sumažėjo. Tačiau šį mažėjimą ji siejanti ir su tuo, jog daugelyje mokyklų nevyksta pamokos, ir su galimybe dabar nedarbingumo pažymėjimą pratęsti telefonu arba gauti biuletenį iki trijų dienų nė nepasirodžius gydytojui.

Nepaisant to, sergančiųjų dar daug. Pasak N. Marčiulionienės, praėjusią savaitę per dieną buvo nustatoma maždaug 40 naujų gripo atvejų, o viršutinių kvėpavimo takų katarų – ir penkiskart daugiau. Be to, pasipylė gripo komplikacijos. Kas nenuostabu žinant, jog mieste virusas siaučia jau ketvirta savaitę: epidemija paskelbta nuo sausio 31 dienos.

„Ir iki tol jau buvo gripo atvejų, tad pradeda lįsti pneumonijos, inkstų patologija, bronchitai“, – vardijo „Sekundei“ gydytoja.

Vis tik medikai tikisi, kad epidemija pamažu atslūgsta. Jei prieš tris savaites sergančiųjų buvo 260, prieš dvi savaites – 221, prieš savaitę – jau 196. Šiuo metu daugiausia serga ne vaikai, o gana jauni, darbingo amžiaus žmonės. Tad nenuostabu, jog nedarbingumo pažymėjimų išdavimas išaugęs.

Beje, pastaruoju metu tėvai raginami nevesti vaikų į gydymo įstaigas net profilaktiniam sveikatos patikrinimui, nes poliklinikos dar pilnos sergančiųjų gripu.

„Suspės ir po dviejų ar trijų savaičių pasitikrinti sveikatą – nieko neatsitiks“, – sako, kad neverta rizikuoti atžalų sveikata, N. Marčiulionienė.

Išmokas gali gauti ir sveikieji

„Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas S. Jarmalis primena, kad išmoka gali būti skiriama ir už ikimokyklinio amžiaus vaiko priežiūrą, kai vaikų lopšelyje-darželyje ar mokykloje (kai vaikas yra priešmokyklinėje grupėje) paskelbiamas karantinas. Kitaip tariant, tokią pat išmoką, kaip ir už sergančio vaiko slaugą, gali gauti ir sveikų vaikų tėvai.

Darželinukų ir priešmokyklinukų tėvai visų pirma turi kreiptis į šeimos gydytoją, pranešti apie ugdymo įstaigoje paskelbtą karantiną ir paprašyti nedarbingumo pažymos. Nors karantinas dažniau skelbiamas mokyklose, priešmokyklinės grupės yra ir kai kuriose iš jų.

Tokia tvarka mokyklinio amžiaus vaikams negalioja.

Miesto poliklinikos Šeimos gydytojų skyriaus vedėja N. Marčiulionienė neabejoja, tėvai apie tai, jog yra toks dalykas, kaip sveiko vaiko slauga, paprastai žino – juolab kad tokių atvejų pasitaiko esant ne tik gripo, bet ir rotaviruso, panašiems protrūkiams. Belieka tik nepamiršti pasirūpinti oficialiu patvirtinimu apie ugdymo įstaigoje paskelbtą karantiną.

Panevėžio miesto savivaldybės Socialinių reikalų skyriaus Sveikatos poskyrio vedėjas Mindaugas Burba sako, kad karantinas darželyje ar kurioje nors jo grupėje skelbiamas esant kitų infekcinių ligų protrūkiui. Pavyzdžiui, vėjaraupių. Tačiau per gripo epidemiją paprastai to nebūna. Sprendimus dėl karantino priemonių paskelbimo tokiais atvejais priima Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.

„Nemanau, kad per gripo epidemiją yra galimybė gauti tokį pažymėjimą“, – svarsto jis.

Vedėjo teigimu, darželiuose vykdomas ugdymas ir teisės aktuose tokiu atveju nėra nustatyta pareiga nutraukti ikimokyklinį ugdymą.

Liga išimčių netaiko

Nei miesto, nei rajono savivaldybių už švietimą atsakingų skyrių darbuotojai teigia nepamenantys, kad kada nors jų darbo praktikoje darželiuose dėl gripo būtų paskelbtas karantinas. Panevėžio miesto savivaldybės Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus vedėjo pavaduotojas Eugenijus Kuchalskis sako, kad mokykloje karantinas gali būti skelbiamas, kai jos nelanko daugiau nei 20 procentų mokinių. Tačiau darželių paslaugas stengiamasi užtikrinti bet kuriuo atveju – prireikus tiesiog sujungiamos grupės, – nes tėvams kiltų sunkumų dėl ikimokyklinio amžiaus atžalų priežiūros. Mokyklinukai jau didesni ir su jais mažiau rūpesčių.

Mieste tėra viena mokykla, kurioje yra ir ikimokyklinio-priešmokyklinio ugdymo grupė.

Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos direktorė Danutė Kriščiūnienė sako, kad šioje grupėje užpraėjusią savaitę sirgo 75 procentai vaikų, tad joje visą savaitę buvo paskelbtas karantinas. Visoje mokykloje karantinas truko dvi dienas.

„Pernai ši grupė buvo stipriausia, o šiemet sirgo beveik visi“, – sako direktorė ir mano, kad tėvai žino apie galimybę slaugyti namuose ir sveikus vaikus, tačiau ar kreipiasi dėl to į medikus, mokykla informacijos neturi.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų