T. ŠIAUDINIO nuotr.

Geismų tramvajus sustojo

Geismų tramvajus sustojo

Juozo Miltinio dramos teatrą supurtęs seksualinio priekabiavimo skandalas sulaukė atomazgos. Teatro direktorius Linas Zaikauskas pagaliau atleistas iš pareigų.

Juozo Miltinio dramos teatras ir vėl lieka be vadovo. Tikriausiai J. Miltinis, matydamas, kas dedasi jo įkurtame teatre, neranda vietos pomirtiniame gyvenime. Net penkerius metus buvęs teatro vadovas Romualdas Vikšraitis buvo linksniuojamas dėl autokratinio valdymo. O kai prie teatro vairo stojo Linas Zaikauskas,  paaiškėjo, kad bėgdami nuo vilko pataikė ant meškos.

Kultūros ministerija pagaliau ryžosi atleisti J. Miltinio dramos teatro direktorių L. Zaikauską. Teatro mekos vadovas kaltinamas seksualiniu priekabiavimu ir daugybe pažeidimų, viešųjų ir privačių interesų supainiojimu. Būtent tai ir lėmė ministerijos apsisprendimą nieko nelaukiant atsisveikinti su L. Zaikausku.

L. Zaikausko dienos teatre jau suskaičiuotos – vos grįžęs iš atostogų jis turės krautis daiktus ir ieškotis kito darbo.

Kaip teigė kultūros ministrės Linos Ruokytės-Jonsson vyriausiasis patarėjas Viktoras Bachmetjevas, kai tik baigsis L. Zaikausko atostogos, jis bus atleistas. Pagal įstatymus pakanka tik vieno šiurkštaus darbo drausmės pažeidimo, kad be jokio perspėjimo būtų galima atleisti teatro vadovą, tačiau šiuo atveju pažeidimų būta gerokai daugiau.

„Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba nustatė, kad teatro direktorius seksualiai priekabiavo prie savo darbuotojos. Be to, buvo nustatyta, kad kelias dienas jis nebuvo darbe. Per tyrimą nustatyta, kad prie savo darbuotojų jis skambinosi medikams ir prašė nedarbingumo pažymos, tačiau negavęs teigiamo atsakymo, L. Zaikauskas privertė darbuotoją rašyti, kad jis yra darbe, nors tuo metu buvo išvykęs į užsienį ne darbo reikalais“, – „Sekundei“ pasakojo patarėjas.

Taip pat nustatyta, kad teatro vadovas nenusišalino priimant sprendimą įdarbinti teatre jo žmoną scenografę Margaritą Misiukovą. Nustatytas ne vienas atvejis, kai direktorius savo reikmėms naudojo tarnybinį transportą, net liepęs teatro vairuotojui nuvežti savo žmoną į Rygos oro uostą. Ir  daugybė smulkesnių pažeidimų.

„Užtenka ir vieno šiurkštaus darbo drausmės pažeidimo, kad būtų galima atleisti Kultūros ministerijai pavaldžios įstaigos vadovą, o šiuo atveju buvo net du. Tad sprendimas priimtas vienbalsiai. Seksualinio priekabiavimo, savo darbuotojų žeminimo niekur negali būti“, – teigė V. Bachmetjevas.

Kitokio sprendimo nesitikėjo

L. Zaikausko geismų objektu tapusi aktorė Erika Račkytė džiaugėsi, kad pagaliau visoje šioje skandalingoje istorijoje padėtas taškas. Laukimas, nerimas, šmeižto lavina iš L. Zaikausko lūpų ją išsekino emociškai. Tik jai kiek keista, kad policijai ir prokuratūrai seksualinis priekabiavimas neatrodė rimta priežastis pradėti tyrimą.

Jauna aktorė Erika Račkytė (nuotraukoje – spektaklyje „Mergaitės svajonė“) įsitikinusi, kad ji ne viena nukentėjo nuo savo darbdavio draugystės. JMDT nuotr.

L. Zaikausko geismų objektu tapusi aktorė Erika Račkytė džiaugėsi, kad pagaliau visoje šioje skandalingoje istorijoje padėtas taškas.

„Džiugu, kad buvo priimti teisingi sprendimai, bet keista, kad policijai tai neatrodė rimta. Vis dėlto teisybė triumfavo, nors ir po tiek laiko“, – sprendimu atleisti L. Zaikauską džiaugėsi E. Račkytė.

Džiaugsmingos emocijos liejasi ir pačiame J. Miltinio dramos teatre. Kaip prisipažino „Sekundės“ kalbinti aktoriai, tokio sprendimo iš Kultūros ministerijos jie ir tikėjosi.

Aktorius Albinas Kėleris teigė, kad nors skandalo sūkuryje buvo linksniuojamas teatro pavadinimas, tai yra vieno žmogaus problema. Ir ačiū Dievui, ji pagaliau išspręsta.

„Čia ne teatro problema, o vieno žmogaus. Manau, visiems buvo aišku, kad Kultūros ministerija kitaip ir negalės nuspręsti“, – sakė A. Kėleris.

Šiuo metu Italijoje atostogaujantis Vytautas Kupšys neslėpė, kad jam nesuprantama, kodėl po tokio skandalo L. Zaikauskas nepasitraukė pats, laukė, kol tai padarys Kultūros ministerija, nors ir galėjo nujausti, kuo visa tai baigsis. Šioje istorijoje jam labiausiai gaila jaunosios aktorės, kuri buvo priversta patirti ne tik seksualinį priekabiavimą, bet ir išgyventi nežinomybę, pažeminimą.

„Reikėjo viską padaryti daug greičiau, operatyviau reaguoti į E. Račkytės pagalbos šauksmą. Sunku patikėti, kad jai reikėjo tiek išgyventi, kol įrodė savo tiesą. Nesiseka mūsų teatrui su vadovais, ką ir kalbėti“, – apgailestavo V. Kupšys.

Taip blogai dar nebuvo

Tuo metu aktorė Toma Razmislavičiūtė-Juodė nė neslėpė, kad teatralai, išgirdę, kad L. Zaikauskas  atleidžiamas, džiaugiasi ir tyliai švenčia savotišką pergalę.

„Aišku, nerimas, kas bus toliau, yra, bet šiuo metu visa teatro bendruomenė švenčia, tyliai, bet švenčiame. Man iš tos laimės net širdis dreba“, – geros nuotaikos nestokojo aktorė.

Pagyrų ji negailėjo ir savo kolegei E. Račkytei, išdrįsusiai viešai iškelti teatro piktžaizdę į viešumą ir nepabūgusiai jos laukiančių kliūčių.

Toma Razmislavičiūtė-Juodė nė neslėpė, kad teatralai, išgirdę, kad L. Zaikauskas atleidžiamas, džiaugiasi ir tyliai švenčia savotišką pergalę.

Aktorės teigimu, visas šis skandalas neprideda garbės teatrui, tuo labiau kad ir ankstesnis vadovas neišbrido iš skandalų liūno. Tačiau kartu tai suvienijo visą kolektyvą – jie tapo tvirtesni, draugiškesni, vienas kitą palaikė.

„Tai buvo išbandymas ir mums patiems. Kolektyvas kaip niekad buvo vieningas – net 90 proc. darbuotojų norėjo, kad L. Zaikausko neliktų teatre. Net neabejoju, kad po viso to, ką išgyvenome per šiuos metus, mūsų ateitis bus šviesesnė. Žmonės buvo įbauginti, nusivylę, įžeidinėjami, skriaudžiami. Buvo daugybė vadovo veiklos pažeidimų, į kuriuos bauginimais buvo įtraukti ir kai kurie teatro darbuotojai. Tik dabar supratome, kad prie R. Vikšraičio dar nebuvo taip blogai. Gal tai ir pamoka mums visiems, kad lygioje vietoje kelti skandalų nereikia, nes gali būti išties blogai“, – kalbėjo T. Razmislavičiūtė-Juodė.

Deja, pakalbinti atleidžiamo L. Zaikausko nepavyko – jo mobilusis telefonas jau visą savaitę išjungtas. Teatre L. Zaikauskas dirbo nuo 2015 m. spalio – buvo paskirtas penkerių metų kadencijai.

Skandalo pradžia

„Sekundė“ jau rašė, kad apie tai jog  J. Miltinio dramos teatre vyksta negražūs dalykai, dar gegužės mėnesį viešai prabilo aktorė E. Račkytė. Dėl seksualinio pobūdžio prievartos darbe ir pažeminimo ji kreipėsi į policiją, tačiau jai buvo pasiūlyta kreiptis į teismą privataus kaltinimo tvarka.

Skandalui iškilus į viešumą, tyrimo ėmėsi Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba ir Kultūros ministerija.

E.Račkytė pasakojo, kad L. Zaikauskas nuo pat spektaklio „Mergaitės svajonė“ pirmųjų repeticijų jai rodė perdėtą dėmesį, laidė seksualinio pobūdžio užuominas. Galiausiai artėjant spektaklio premjerai atvirai rėžė, jeigu norinti tapti žvaigžde, turinti permiegoti su teatro vadovu. Jei to nepadarysianti, turėsianti atsisveikinti su aktorės karjera, nes pats pasirūpins, kad nė vienas Lietuvos teatras jos nepriimtų.

Aktorės teigimu, per vieną repeticiją kelis kartus bandė per prievartą pabučiuoti, stipriai laikydamas jos veidą norėjo įkišti savo liežuvį į burną, grabinėjo.  Nors mergina ne kartą prašė teatro direktoriaus liautis, tačiau jis vis primindavo „prievolę“ permiegoti su juo.

Aktorės žodžius patvirtina ir garso įrašai – yra užfiksuoti E. Račkytės ir L. Zaikausko pokalbiai. Viename jų aiškiai girdėti, kaip  direktorius teigia, jog „rankos paspaudimas reiškia, kad mes sutarėm, kad dirbam, taip, aš viską, ką įsipareigoju, padarau ir tu su manim permiegi, ir tu viską puikiausiai supratai“.

Pats teatro vadovas aiškino, kad tai šmeižtas, jaunoji aktorė esą per daug lakios vaizduotės, ir seksualinis priekabiavimas yra ne kas kita kaip kūrybinės aistros sužadinimas.  L.Zaikauskas tvirtino, kad aktoriai turi išgyventi savo vaidmenį, o jis, kaip režisierius, tik padėjęs tai padaryti.

Monospektaklyje seksualiniai aspektai esą labai stipriai išreikšti, todėl jis su vienintele spektaklio aktore daug diskutavęs apie personažo išgalvotą meilę, seksualinius troškimus, kaip geriausia būtų galima juos atskleisti.

Vėliau L. Zaikauskas bandė įrodyti, kad E. Račkytė turi sunkių psichologinių problemų.

Lygių galimybių kontrolieriams tokia L. Zaikausko versija neatrodė patikima, tuo labiau kad įrašuose girdima, kaip aktorė verčiama „atsidėkoti“ režisieriui už vaidmenį. Be to, mergina bauginama, žeminama  ir terorizuojama, siekiant patenkinti savo geismus.

Tad už seksualinį priekabiavimą kaip šiurkštų žmogaus teisių pažeidimą Lygių galimybių kontrolieriai L. Zaikauskui skyrė įspėjimą.

Komentarai

  • Tai tas senolis dar ne pensininkas, atrodo baisiai….

  • Kokia graži ir trapi jaunoji aktorė – ir kokia drąsi !
    Kad visi netoleruotume neteisybės – tai ir chamai apsiramintų.
    Vaikeli, ačiū Tau, Erika.

  • Tai padarė jauna smulkutė mergaičiukė…bet ne Miltinio teatralai -seniai.

  • Sena pyderasta. Tegu dziaugiasi kad bent jau bk straipsnis pakol kas nenusimato. Normalioje valstybeje jau senai sedetu su savim panasiais uz grotu.

Rodyti visus komentarus (4)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų