Aukštaitijos sostinės fotografai sukvietė visus į miesto centrą triukšmingai ir originaliai paminėti Pasaulinę fotografijos dieną.M.Garucko nuotr.

Fotografijos dieną paminėjo su trenksmu

Fotografijos dieną paminėjo su trenksmu

Panevėžio fotografų bendruomenė gali pasigirti ne tik stipriausiais fotografijos grandais, tačiau ir išradingumu. Jau antrus metus iš eilės Aukštaitijos sostinės fotografai sukvietė visus į miesto centrą triukšmingai ir originaliai paminėti Pasaulinę fotografijos dieną.

Šventinėje eisenoje dalyvavo apie trys dešimtys profesionalių ir dar tik į juos besilygiuojančių fotomenininkų. Smagią nuotaiką kūrė ne tik orkestras „Panevėžio garsas“ ir žaviosios jo šokėjos, bet ir eisenos dalyvių išradingumas. Nors fotografai mieliau lieka už kadro, šią dieną galingiausius savo ginklus – fotoaparatus nukreipė į kolegas. Daugelis jų buvo pasipuošę ir fotografams būdinga atributika ar net nešėsi savo darbus.

Kaip juokavo šios šventinės eisenos organizatorius fotomenininkas Stasys Povilaitis, nuo saulės ir fotoaparatų blyksčių besidangstęs skėčiu, išmargintu žirgais, kurie tapę savotiška menininko vizitine kortele, tokia atributika būtina, kad miestelėnai suprastų, kokie „kvailiai“ čia einantys.

„Teko man eiti ir tarybinių laikų demonstracijoje, bet ten ėjau per prievartą, o čia – su didžiausiu malonumu. Nuostabus jausmas tokią dieną žygiuoti su kolegomis. Net neabejoju, kad ateityje ši šventė taps ne tik tradicinė, bet ir gerokai didesnė, skirta ne tik fotografijos bendruomenei, bet ir visam miestui“, – sakė šventės organizatorius.

Fotografai sveikino ne tik vieni kitus, sveikinimo žodžių ir saldainių jie sulaukė ir iš miesto valdžios. O šventinę eiseną vainikavo bendra fotosesija prie Juozo Miltinio paminklo Laisvės aikštėje.

Fotografų kalvė

Panevėžio fotografijos galerijos vadovas Sigitas Laurinavičius „Sekundei“ teigė, kad nuotaikos pačios geriausios, kitaip ir būti negali, nes Pasaulinė fotografijos diena svarbi visai fotografų bendruomenei. O dar labiau džiugu, kad panevėžiečiai šią dieną pamini itin originaliai ir išskirtinai. Bet gal nereikėtų stebėtis, nes Aukštaitijos sostinė ne veltui tituluojama fotografų kalve.

„Meilė žanrui ir sukuria šitą norą maksimaliai padaryti gerai. O kai aplinkoje yra stipri bendruomenė, daryti silpniau labai sudėtinga. Juk kodėl Olimpiadoje pasiekiami geriausi rezultatai, gerinami pasaulio rekordai? Todėl, kad susirenka patys geriausi ir jie sukuria vienas kitam tam tikrą foną. Aišku, menas nėra sportas, veikia kitokie principai, bet lygiavimasis į stipresnį išlieka. Kuo stipresnė aplinka, tuo stipresnį individą suformuoja. Tokioje aplinkoje silpnesnis patiria daugiau iššūkių, gali prapulti nepastebėtas, bet ugdosi lygiai taip pat. Ir jaunoji mūsų fotografų karta turės kur lygiuotis, bent jau atsistoti greta“, – mano S. Laurinavičius.

Fotomenininkas V.Pečininas sako,kad jo sėkmės paslaptis – paprasta kaip dvi kapeikos – turėti savo tikslą ir atkakliai jo siekti.M.Garucko nuotr.

Šiemet ne vieną prestižinį fotografijos apdovanojimą pelnęs fotomenininkas Valentinas Pečininas eisenoje dalyvavo nešdamas savo darytą fotonuotrauką, kuri pasauliniame „Sony“ fotografijos konkurse pateko į finalą. Nors nuotrauka daryta prieš septynerius metus, dėmesį traukia aplinkos detalių žaisme ir netikėtu rakursu.

Kaip prisipažino fotomenininkas, jo sėkmės paslaptis – paprasta kaip dvi kapeikos – turėti savo tikslą ir atkakliai jo siekti. Jeigu žmogus neturi gyvenimo tikslų, jis tiesiog degraduoja visomis prasmėmis, gulėdamas ant sofkutės ir spaudydamas televizoriaus pultelio mygtukus.

„Reikia nusistatyti savo tikslą ir jo siekti – va ir visa paslaptis. Net jeigu ir nesigauna, atsistoti, ir vėl eiti. Esu maksimalistas ne tik gyvenime, bet ir kūryboje. Neseniai grįžau iš Indijos, kur dariau fotografijos ciklą „Kelias į budizmą“. Jeigu nebūčiau anksti kėlęsis su vienuoliais, dalyvavęs naktinėse mišiose 3500 kilometrų aukštyje, kur svaigsta galva, parodos, kurią galės panevėžiečiai įvertinti kitąmet, net nebūtų. Pastangų pasiekti tikslui kartais reikia daug, bet jos atsiperka su kaupu“, – „Sekundei“ teigė V. Pečininas.

Sugrįžimai ir atradimai

Fotografų eisenoje dalyvavo ne tik Panevėžyje puikiai žinomi fotomenininkai, bet ir svečiai. Jau antrus metus Pasaulinę fotografijos dieną kartu su panevėžiečiais šventė ir Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas, Lietuvos fotomenininkų sąjungos pirmininkas Jonas Staselis. Svečias iš sostinės teigė, kad Pasaulinė fotografijos diena svarbi visai fotografų bendruomenei, tik vieni ją švenčia tyliai, o kiti, kaip panevėžiečiai – itin išradingai ir su ditirambais, kaip ir priklauso tikrai šventei.

M.Garucko nuotr.

„Turime solidarizuotis ir palaikyti vieni kitus. Aš manau, kad visi mes esame kolegos, o ne konkurentai, nes vietos po saule tikrai užteks visiems.  Gražu, kad tokios šventės nėra vienkartinis dalykas, nes kartais net ir pačios geriausios idėjos, pritrūkus entuziazmo, žlunga. Šį renginį palaiko Savivaldybė, o ir miestelėnams patiko, tad tikiu, kad jis gali išaugti į viso miesto šventę“, – sakė J. Staselis.

Pasaulinė fotografijos diena į gimtąjį Panevėžį privertė sugrįžti ir dabar Pasvalyje gyvenantį fotomenininką Vidmantą Bručą. Eisenoje iš tolo švietė jo kuprinę papuošęs stilizuotas stop ženklas.

„Dažnai fotografai važiuoja „po ženklu“ – ten, kur negalima. Tad ir šis ženklas atspindi dalį fotografų darbo subtilybių“, – paaiškino V. Bručas.

Nors gyvenime jam teko ne kartą imtis veiklos, nesusijusios su fotografija, ši meno rūšis jo niekada nenorėjusi paleisti. Tiesa, iš jos turtų nesusikrausi, atvirkščiai, šis malonumas nepastebimai „suryja“ visas santaupas.

„Kai tik atsiranda laisvų pinigų, jau žinau, kur juos padėsiu. Pradėjau fotografuoti nuo mažų dienų ir iki šiol negaliu padėti fotoaparato į šalį. Todėl labai smagu tokią dieną praleisti su bendraminčiais ne bet kur, o Panevėžyje, kur ir prasidėjo mano kaip fotomenininko kelias“, – kalbėjo V. Bručas.

Galerija

Komentarai

  • Su švente!

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų