Egzotinių vaisių penketukas – kuo jie naudingi?

Egzotinių vaisių penketukas – kuo jie naudingi?

Be visiems įprastų mandarinų, apelsinų ar melionų, parduotuvėse lietuviai dar gali rasti daugiau nei 30 skirtingų pavadinimų egzotinių vaisių, tokių kaip papajos, ličiai, pasiflorai, anonos ar figos. Tiesa, egzotiniai vaisiai neįprastais pavadinimais yra tikros vitaminų saugyklos, todėl puikiai tinka imunitetui stiprinti. Kokius egzotinius vaisius labiausiai mėgsta ragauti lietuviai ir kuo jie ypatingi?

Iš tokių lietuvių perkamiausi yra figos, šviežios datulės, dumplainiai, ličiai, anonos. Tačiau pirkėjai vis dažniau pabando ir tokių neįprastai pavadintų vaisių, kaip karambolos, raudonieji kertuočiai, tamarindai, longanai bei kinkanai. Pastaraisiais metais labiausiai augo susidomėjimas ličiais, karambolomis, persikinėmis pasifloromis.

Mėgstamiausias ir perkamiausias lietuvių egzotinis vaisius, figa, turi daug B ir C grupių vitaminų, antioksidantų ir aminorūgščių, fosforo, natrio, kalio, magnio ir beta karoteno. Figos vadinamos natūraliu antidepresantu, jos mažina cholesterolio lygį kraujyje, o džiovintų figų gėrimas gali padėti sergant peršalimo ligomis ar kosint.

Antroje mėgstamiausių egzotinių vaisių vietoje esančios šviežios datulės yra gausios mineralų, druskų ir vitaminų. Jose daug aminorūgščių, cukrų ir vitamino B, todėl jas rekomenduojama kramsnoti vietoje saldumynų. Datulės ne tik suteikia energijos, bet ir gerina virškinimo sistemos darbą, stiprina kaulus, kraują ir imuninę sistemą.

Trečias lietuvių mėgstamiausias egzotinis vaisius – dumplainiai. Šiuose vaisiuose gausu vitamino C, yra folinės rūgšties, šiek tiek kalio, fosforo, seleno, geležies, vitaminų B. Dumplainiuose yra medžiagų, kurios ramina nervų sistemą bei malšina skausmą, juose taip pat yra pektinų, todėl vaisiai tinkami dietinei mitybai. Konditeriai dumplainių vaisius dažnai naudoja desertams puošti.

Ketvirtoje vietoje – ličiai, kuriuos rekomenduojama valgyti atvėsintus. Ličiai tinka salotoms, jogurtams, ledams. Šie vaisiai turi teigiamą poveikį inkstams, kepenims ir plaučiams, taip pat jie mažina kraujo spaudimą.

Penktą vietą lietuvių mėgstamiausių egzotinių vaisių sąraše užima anonos – saldžiarūgščio skonio vaisiai, kurių žievė ir sėklos nevalgomos, o minkštimą skanu valgyti ne tik vieną, bet ir dėti į vaisių ar kitokias salotas. Anonos pasižymi vitaminų C ir B, kalcio, aminorūgščių gausa. Jos naudingos smegenų veiklai, nervų sistemai, žarnynui.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų