Sandros ir Domanto sūnaus gimimas bus aiškus priminimas, kad reikia kovoti su žalingais įpročiais. V. Bulaičio nuotr.

Dieną be tabako – marškinėliai naujagimiams

Dieną be tabako – marškinėliai naujagimiams

Gegužės 31-oji – Pasaulinė diena be tabako. Šią dieną Panevėžio ligoninėje gimė šeši vaikai, kuriems gimtadienį primins simboliniai marškinėliai su užrašu „Gimiau nerūkanti (-is)“.

Spalvotus drabužėlius prieš dieną gimusiems mažyliams penktadienį dalijo Panevėžio miesto visuomenės sveikatos biuro specialistai. Jie kartu su Panevėžio miesto mero pavaduotoju Petru Luomanu aplankė visus Gimdymo skyriuje tą dieną krykštavusius naujagimius: keturis berniukus ir dvi mergytes.

„Akcija „Gimiau nerūkanti (-is)“ birželio 1-ąją jau 17-ąjį kartą vyksta visoje Lietuvoje. Dieną be tabako gimę naujagimiai apdovanojami specialiais marškinėliais. Šitaip organizatoriai tėvams tarsi perduoda prašymą leisti gimti ir augti vaikams sveikiems. Pagrindinis akcijos tikslas – apsaugoti dabartinę ir būsimas kartas nuo tabako vartojimo sukeliamų sveikatos, socialinių, aplinkos ir ekonominių problemų bei priverstinio kvėpavimo tabako dūmais užterštu oru“, – kalbėjo naujagimius lankiusi Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Giedrė Kundrotienė.

Anot specialistės, rūkymo sukeltos ligos Lietuvai kasmet kainuoja apie 7000 gyvybių. Tiek moterims, tiek vyrams cigaretė gali tapti rimta kliūtimi susilaukti vaikų šeimoje, o tėvų rūkymas gali reikšmingai pakenkti vaiko sveikatai. Pasyvus dūmo traukimas nėštumo metu kelia grėsmę vaisiaus ir jau gimusio vaiko sveikatai. Be to, vaikai augdami perima tėvų elgesio modelį ir patys ateityje dažnai įgyja žalingą įprotį.

Gimdymo namuose gegužės 31-ąją sūnaus sulaukę panevėžiečiai Sandra ir Domantas tvirtino kategoriškai neigiamai vertinantys rūkančias mamas. Šioje šeimoje cigaretę patraukia tik tėtis, tačiau jis tikina ją prisidegantis tik pasitraukęs nuo vaikų: ką tik gimusio sūnaus ir pusantrų metukų dukrelės Germantės.

„Ne kartą mečiau rūkyti, bet ir vėl prie to įpročio grįžtu. Sūnus gimė Dieną be tabako, tad bus aiškus priminimas, kad turiu kovoti su savo žalingais įpročiais“, – šypsojosi tėvelis, prisipažinęs, kad iki šiol nė nežinojo apie nerūkymo dieną.

Pirmą kartą tokia akcija surengta 2002 m. Kauno mieste, o vėliau tapo nacionaline. Akciją globoja Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, organizuoja Kauno jaunimo narkologijos centras.

Galerija

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų