Net ir atsisakius mažųjų senamiesčio gatvelių rekonstrukcijos, Laisvės aikštei pinigų vis tiek neužteko. M. Garucko nuotr.

Dėl Laisvės aikštės aukoja senamiestį

Dėl Laisvės aikštės aukoja senamiestį

Iš aukso puodo europinių lėšų viešosioms erdvėms tvarkyti pasisėmęs Panevėžys imasi mažinti savo ambicingus užmojus. Iš keturiolikos vadinamųjų URBAN projektų du – Laisvės aikštę supančių senamiesčio gatvelių ir autobusų stoties seno pastato rekonstrukcijos – Savivaldybė jau deda į šalį. Administracija motyvuoja, jog šiuos projektus kol kas tenka atidėti dėl neplanuotai išaugusių statybos darbų kainų.

„Kas Laisvės aikštėje bus laidojama?“, – tokių klausimų šiomis dienomis sulaukia Panevėžio savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyrius. Aikštėje atsiradusios savotišką kapą primenančios duobės – archeologinių kasinėjimų dalis. Dar šią vasarą prasidės aikštės rekonstrukcija, tačiau prieš tai savo darbą joje turi atlikti archeologai.

Savivaldybės skelbtą konkursą tvarkyti Laisvės aikštę ir jos prieigas laimėjo Panevėžio statybos trestas, užsiprašęs beveik 6 mln. eurų. Skelbiama, kad už tokius pinigus 2020 m. pabaigoje Aukštaitijos sostinės centras atgims visiškai kitokiu veidu: be dabartinės automobilių stovėjimo aikštelės priešais Savivaldybės pastatą, su nauju fontanu, skirtingų funkcijų erdvėmis.

Dabar aiškėja, kad visas tas grožis bus kuriamas kitų projektų sąskaita.

Į senamiestį nebeužsuks

Įspūdingu paveldu negalintis pasigirti Panevėžys atgaus senamiestį. Tokia vizija buvo dėliojama pernai, kai viešoji įstaiga „Studija 501“ pristatė Savivaldybės užsakymu atliktą Laisvės aikštės prieigų – mažųjų gatvelių – sutvarkymo techninį projektą.

Tai reiškė artėjantį renesansą senosioms T. Moigio, Birutės, Panevėžio Bataliono, Š. Mero, A. Kisino gatvelėms. Projekte numatyta dabartinį asfaltą pakeisti tonuoto betono trinkelėmis, įterpti ir bazalto trinkelių.

„Tai yra aliuzija į istorinį Panevėžio mieste vyravusį gatvių profilį“, – rašoma techniniame projekte.

T. Moigio, Birutės, A. Kisino, Perkūno gatvėse numatyti ir nauji trinkelėmis grįsti šaligatviai, nauji šviestuvai.

Dar šių metų pradžioje Savivaldybė pateikė paraišką Centrinei projektų valdymo agentūrai (CPVA) dėl šio projekto finansavimo. Jam įgyvendinti Savivaldybė prašė 2,3 mln. Eur paramos. Iš miesto biudžeto planuota prisidėti maždaug 392 tūkst. Eur.

Paraiška sulaukė teigiamo įvertinimo ir Savivaldybė su CPVA pasirašė finansavimo sutartį. Visgi maždaug prieš mėnesį sutartis nutraukta.

Kaštai, kokių nenumatė

Savivaldybės administracijos laikinasis direktorius Tomas Jukna teigia, jog senamiesčio gatvelių rekonstrukcijos dabar tenka atsisakyti dėl kur kas didesnių, nei planuota, Laisvės aikštės sutvarkymo kaštų. Anot jo, prieigoms numatytos lėšos dabar atiteks aikštei tvarkyti.

„Planavome Laisvės aikštės rekonstrukcijai skirti 3 mln. eurų, o rangos darbai nupirkti beveik dvigubai brangiau. Skolintis Savivaldybė neturi galimybės, reikia ieškoti, iš ko rangovams sumokėti. Kalbantis su CPVA priimtas sprendimas, jog bus leista šiam projektui naudoti kitiems projektams planuotas lėšas“, – aiškino T. Jukna.

Rekonstruojant Laisvės aikštę iš įvairių kitų finansavimo šaltinių bent jau bus sutvarkytos Respublikos gatvė, taip pat Kranto, Elektros, dalis Vasario 16-osios gatvės.

Aikštėje atsiradusios savotišką kapą primenančios duobės – archeologinių kasinėjimų dalis. Dar šią vasarą prasidės aikštės rekonstrukcija, tačiau prieš tai savo darbą joje turi atlikti archeologai.
M. Garucko nuotr.

Nenori nusipiginti

Net ir atsisakius mažųjų senamiesčio gatvelių rekonstrukcijos, Laisvės aikštei pinigų vis tiek neužteko. Savivaldybė nematė geresnės išeities, kaip tik atsisakyti ir autobusų stoties aptriušusio pastato rekonstrukcijos. Šį projektą Savivaldybė taip pat buvo įtraukusi į URBAN sąrašą. Gavus europinę paramą, daugiau nei prieš pusę amžiaus sumūrytą dabartinį stoties pastatą planuota atnaujinti ir pritaikyti visai kitoms reikmėms. Po rekonstrukcijos čia iš Laisvės a. ketinta perkelti Turizmo informacijos centrą, o iš Kranto g. – Verslo konsultacinį centrą. Po tuo pačiu stogu taip pat žadėta suteikti vietos bendruomenių veiklai. Atnaujinti stoties pastatą ketinta už 861,2 tūkst. Eur. Iš jų 732 tūkst. Eur – ES lėšos, po 64,6 tūkst. Eur turėjo prisidėti valstybė ir miesto biudžetas.

Tačiau ir šie pinigai dabar atiteks Laisvės aikštei.

Viešosioms erdvėms tvarkyti – dvylikai URBAN projektų – Savivaldybė gauna apie 20 mln. Eur. Pati planavo prisidėti 7,5 proc. Visgi, pasak T. Juknos, jau dabar aišku, kad miesto indėlis bus keturiskart didesnis – apie 30 proc.

„Visa Lietuva per dvejus metus stengiasi panaudoti europines lėšas, o tai sukėlė ir medžiagų, ir rangos darbų kainą. Nusipiginti galime, bet tada neturėsime gero efekto. Geriau šiuo metu kažko atsisakyti“, – mano laikinasis vadovas.

Laisvės aikštę už 6 mln. Eur rekonstruosiančio PST generalinis direktorius Dalius Gesevičius mano, jog tokių europinių projektų problema – didelės laiko sąnaudos, kas įtakoja ir kainą.

„Statybos rinka dabar pakilimo etape. Laikas eina ir rinka keičiasi. Šiandieną nėra nieko pastovaus, ypatingai statybų rinkoje, kur kainos tai kyla, tai krenta. Įvertinkit, kiek per pastaruosius metus pabrango nekilnojamasis turtas“, – teigė D. Gesevičius.

Rekonstruos iš savų

T. Jukna tvirtina, jog dėl Laisvės aikštės sutvarkymo paaukotieji projektai savo valandos sulauks ateityje. Tiesa, senamiesčio trumpų gatvelių renesanso gali tekti laukti ilgokai. Laikinojo administracijos vadovo teigimu, paraiška šiam projektui išpildyti veikiausiai būtų teikiama jau kitame ES finansavimo periode, kuris prasidėtų tik 2022 m.

O autobusų stoties pastatą rekonstruoti Savivaldybė žada tuomet, kai greta bus pastatyta naujoji stotis, – šioji, planuojama, duris turėtų atverti 2021 metų viduryje.

Senajam stoties pastatui sutvarkyti veikiausiai bus imama paskola.

Autobusų stoties pastato sutvarkymo planas iš tiesų tarsi užkeiktas.
M. Garucko nuotr.

T. Jukna guodžiasi, kad senieną rekonstruojant iš miesto, o ne ES kišenės, neliktų aibės problemų. Mat europinę paramą administruojanti CPVA kėlė reikalavimą, kad pastatas būtų Savivaldybės nuosavybė. Šiuo metu jis – Panevėžio autobusų parko įmonės turtas.

„Mes geriausiu atveju būtume turėję pastatą nusipirkti. O tai reiškė laiko gaišatį pirkimo procedūroms, papildomas išlaidas mokesčiams“, – aiškino T. Jukna.

Konkurencijos tarnybos veto

Autobusų stoties pastato sutvarkymo planas iš tiesų tarsi užkeiktas. Savivaldybei dėliojant viziją, kaip po rekonstrukcijos jame įsikurs Turizmo informacijos centras, bendruomenės ir verslo konsultantai, savo veto tarė Konkurencijos tarnyba.

Šioji įžvelgė, kad Verslo konsultaciniam centrui taip būtų sudarytos palankesnės sąlygos nei kitoms įstaigoms, veikiančioms toje pačioje srityje. Konkurencijos tarnyba užkirto kelią ir Savivaldybės užmačioms sutvarkyto autobusų stoties pastato patalpas pagal panaudą suteikti iš projektų besiverčiančių bendruomenių nekomerciniams nemokamiems renginiams. Konkurencijos tarnyba konstatavo, esą tokiu būdu privatus verslas praras galimybę išnuomoti savo patalpas.

Komentarai

 • Na ,žinoma svarbiau naujas fontanas negu autobusų stotis, kuri yra tikrasis miesto veidas, skurdus valdžios mąstymas, niekaip neatsirenka prioritetų, o dar svaigstą apie žiauriai bragų SEMC projektą…yra vietos mieste kur galima eksponuoti dovanojamus darbus, o gal tokia dailininko ambicija, o valdžia iš didelio noro įsiteikti kliedi apie menų centrą, bet ar tikrai yra tokia būtinybė. Yra kino centras, 4 teatrai, parodų rūmai, bibliotekos, galerija xx, bendruomenių rūmai, o toks utopinis noras išgarsėti per vieną dailininką, kuris jau 30 metų gyvena Lenkijoje, net nei vienos parodos nėra surengęs mieste, todėl, kad tai provincija ir žiūrovų būtų koks 50 per atidarymą, kaip dabar parodose. O iki pasaulinio lygio kažkaip tai toloka,kaip bando įteikti gerbėjų būrelis, reikia tik pasidomėti.

  • jai jau komentuojate tai bent jau nemeluokite, ar nekomentuokite to ko nezinote, del s. eidrigeviciaus, sitas menininkas panevezyje yra surenges ne viena paroda, menu centras-tai ne eidrigeviciaus muziejus, o visiskai naujas kulturos zidinys su ivairiomis funkcijomis, ir jo miestui reikia, tai bus visiskai nauja ir kokybiska parodine ,projektine,edukacine erdve, toli pavyzdziu ieskoti nereikia, paziurekite koks buvo daugpilis iki rotko menu centro ir kaip tame latvijos uzkampyje pasikeite visas miesto gyvenimas po 5 metu centro veiklos, ir kiek supratau is zurnalistes straipsnio, tai nauja autobusu stotis bus ir tik senas stoties pastatas bus tvarkomas is miesto lesu, tai kur cia tada problema, o kad europiniai projektai ne visada juda taip kaip noretusi tai taip jau yra, keiciasi kainos, keiciasi ikainiai, zmonem kurie su tuo yra susidure tai nekelia jokios nuostabos

   • Atsakyti
   • Eilinis atgalinis parašymas iš savivaldybės, fui, fui, fui

    • Buvau pradejes tiketi miesto atsinaujinimu kada teisesauga Rackauska buvo i arestine uzdariusi, o dabar tik miesto pinigu taskyma i visas puses ir prismaigstytas lenteles su tusciais Rackausko pazadais matau.

     • Atsakyti
  • Gal jau uztenka aferu su stotimi, esama stoti per pusmeti galima sutvarkyti neatpazystamai, uztenka sekti pasakas gyventojams apie butinybe statyti nauja stoti 50 m nuo esamos stoties. Prokurorai jau senai buvo nurode nedaryti aferu su stotimi.

   • speju nedirbat biurokratineje srityje..

    • Atsakyti
   • PRITARIU!!!!!

    • Atsakyti
  • Taigi vėl teks ašaras lieti, nes tą naują autobusų stotį ims ir pastatys…

   • Atsakyti
  • cia kalbama apie SENOJO AUTOBUSU STOTIES PASTATO REKONSTRUKCIJA… ne apie nauja stoti.

   • Atsakyti
   • Nei sena rekonstruos, nei nauja pastatys, taip ir raudonuosim pries miesto svecius ir tarptautiniu reisu keleivius, kurie vis klausineja „o koks cia kaimas?“

 • Auditą reiktų užsakyti, iš karto viskas atpigtų.

  • Atsakyti
 • Reikia nedelsiant pradėti tikrinimus, nes jau niekuo nebegalima pasitikėti, ypač miestui be reikalo kai kuriose erdvėse mėtomus pinigus, taip, kaip su praėjusiais metų egle. Kas turi už tai atsakyti. Rinkime parašus, skelbkite kur ir kada reikia pasirašyti, o atgalinių kometarų iš savivaldybės, parodo, koks kontingentas ten dirba.

  • na na. Tik nestabdom!!!

 • Tiek tempe guma su projektais kad viskas 2,5 karto pabrango. Tvarko Laisves a. ko būtent nereikia tvarkyt

  • Atsakyti
 • Kur tie naivuoliai, kurie rekdami balsavo uz Rackauska ir 100% tikejo jo ismetytais sukiais kiekvienam miesto kampe? Tai dabar tegul visi sulekia su kastuvais ir priekyje pasistate mera, patys ATNAUJINA MIESTA;-)!

  • reikejo balsuoti uz buvusi mera vitalika, va prie jo tai miestas judejo i prieki, prie jo tai vyko proverzis, o dabar baisu, gatves tvarkomos, parkai tvarkomi, ir net is 14 urban projektu tik kokiu 10 bus padaryta, va vitalikasa tai nemaziau 1000 urban projektu miestui padare, kokie jus koncervu fanatikai vis delto negatyvus, baisu ir graudu

   • tai, kad jis nekėlė savo kandidatūros.

   • Ot uzvire skrebo palikuoniu kraujas. Galbut senelis padejo uzejusiems rusams intiligentus i sibira vezti? Tai ir dabar net anukams ant kiekvieno kampo Vitalikas sapnuojasi;-).

 • Kam tą aikštę tvarkyti už kosminius pinigus, kai į stotį baisu žiūrėti ir baisu privažiuoti???

  • nes yra projektu sarasas ir pinigai atskiri. negalima va imt ir kitam objektui permest ju. su es pinigais ypac

   • taigi jau permete, i aikste 🙂

 • matyt, aikštę ,,tvarkys“ savi hebrantai.

  • Ir kad dar liktu medziagu meiluzems kelius nutiesti;-)

 • Eilinis šou. Pažadėjo , kad išrinktumėt, o dabar tęs toliau savo…vizijas, o miestas ir liks tik AIKŠTĖJE prieš savivaldybę.

 • Полный пмздец.

  • Atsakyti
 • 4m nieko nedarė ir vėl išsirinkot…:))))) rodo žmonių mastymą ..taip ir gyvenam….vis keikdami kitus,o kalti patys…

  • Kam ašaros upeliais liejasi dėl mažų gatvelių, kur oho kas gyvena! oho kokias pareigas užimantys ten butus turi !
   Nebus blizginamas ale senamiestis kur miesto vyrarchitektei butas.
   VALIO !

   • Atsakyti
 • Vietoj to, kad būtų sutvarkyta senoji autobusų stotis, dabar leis pinigus naujos staybai, bet senoji apšiurusi stovės toliau. Ypatingai „puikus“ planavimas, vėl išleisime dar daugiau lėšų, bet mažiau turėsime. Laisvės aikštė dar labai graži, bet svarbu greičiau medžius išpjauti, „įsisavinti“ dar daugiau pinigų naujų trinkelių klojimui ir t.t. Tegul toliau šiursta senosios kultūros įstaigos, tegul vaikai lanko dešimtmečius remonto nemačiusius darželius, tegul it toliau į polikliniką, bendruomenių rūmus liftu negali patekti neįgalieji, tegul ir toliau didėja eilės į slaugos ligoninę, galima tęsti be galo ilgą sąrašą. Tegyvuoja naujoji Panevėžio valdžia.

Rodyti visus komentarus (28)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų