Dėl atliekų mokesčio Panevėžys atakuos Seimą

Dėl atliekų mokesčio Panevėžys atakuos Seimą

 

Prismaugti neįtikėtinai išaugusio atliekų mokesčio, Panevėžio verslininkai grasina sukelti revoliuciją visoje Lietuvoje.

Panevėžiečiai nusiteikę kreiptis į Seimą ir prispausti parlamentarus keisti įstatymą, visiems uždėjusį vienodą dvinarės sistemos jungą nepagalvojus apie itin nuostolingas išimtis.

Į pasitarimą susirinkę miesto Savivaldybės, Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų (PPPAR), atliekų tvarkymą administruojančio „Panevėžio specialaus autotransporto“ vadovai ir kelių įmonių atstovai tarėsi, kaip taisyti prieš keturis mėnesius įvestą naują tvarką dėl komunalinių atliekų išvežimo mieste juridiniams asmenims. Pagal naują, dvinarę, metodiką apskaičiuotose sąskaitose mokestis už šiukšles kai kurioms bendrovėms peržengė sveiko proto ribas – išaugo net keliasdešimt kartų.

Į šį sąrašą pateko didžiosios miesto įmonės – „Panevėžio Aurida“, „Aulaukis“, „Lietkabelis“ ir kitos.

Su neįtikėtinai išaugusiu atliekų mokesčiu susidūrė bendrovės, valdančios didelius nekilnojamojo turto plotus, už kuriuos apskaičiuota pastovioji dvinario atliekų mokesčio dalis. Apmokestinti didžiuliai sandėliai, nenaudojamos patalpos, nepaisant, kad jose atliekos nesikaupia.

„Panevėžio Auridai“ priklauso 87 tūkst. kv. m patalpos. Nors iš jų naudojama tik 19 tūkst. kv. metrų, mokestis skaičiuojamas už visą plotą. Už atliekas kas mėnesį skaičiuojami 1042 eurai yra pastovioji mokesčio dalis. Kol kas šįmet bendrovė dar neišvežė nė vieno atliekų konteinerio, bet už kiekvieną jų sąskaita dar augs – bus pridėta ir kintamoji dalis.

Jei įmonė atliekų išvežtų tiek pat, kiek praėjusiais metais, jai mokestis pašoktų iki 3900 eurų per mėnesį, o per visus metus sudarytų net 46 800 eurų. Šiai Panevėžio bendrovei išlaidos už atliekų išvežimą padidėtų apie 81,5 karto.

Lubos nieko negelbėja

Dėl tokios situacijos sujudę verslininkai nusprendė netylėti ir žada kreiptis į aukščiausią valdžią.

„Savivaldybės samdyta įmonė „Jostra“, skaičiavusi atliekų tvarkymo mokesčio dydį, bandė numatyti, kokios galėtų būti nekilnojamojo turto ploto lubos. Pasiūlytas iki 5000 kv. m maksimalus plotas, bet tokia metodika nieko nekeičia“, – teigė Panevėžio PPAR generalinis direktorius Visvaldas Matkevičius.

Tad išeities toliau ieškantys verslininkai ketina kreiptis į Seimo narius, išrinktus Panevėžyje. Iš parlamentarų bus reikalaujama dar kartą peržiūrėti patį Atliekų tvarkymo įstatymą. Pasak verslininkų atstovų, popieriuje dvinarė sistema atrodė vienaip, o realybėje atsirado trūkumų.
„Verslininkai nori mokėti už išvežamas atliekas. Būgštauti, kad įmonės šiukšlėmis bandys atsikratyti svetimuose konteineriuose, kaip kartais padaro fiziniai asmenys, neverta. Versle žmonės tokiais dalykais neužsiima“, – tvirtino V. Matkevičius.

Žlugdyti įmonių, anot jo, nepagrįstai dideliais mokesčiais nevalia. Tokios bendrovės, kaip „Panevėžio Aurida“, pasak PPPAR direktoriaus, tampa atpirkimo ožiu naujoje atliekų tvarkymo sistemoje.

„Sulaukiama replikų, kam verslui laikyti nenaudojamą nekilnojamąjį turtą. Bet ne visas patalpas taip lengva parduoti, kartais niekam jų ir už dyką nereikia“, – sakė V. Matkevičius.

Anot jo, verslo atstovai nežada nuleisti rankų ir eis iki galo. Panevėžio miesto savivaldybė šiuo klausimu, verslininkų atstovo teigimu, irgi nusiteikusi geranoriškai.

Sukilo per anksti

Savivaldybės įmonės „Panevėžio specialus autotransportas“ direktorius Rolandas Ramūnas neneigė, kad kai kurioms bendrovėms nuo metų pradžios atliekų tvarkymas pabrango itin smarkiai. Tačiau teisės aktai šį mokestį perskaičiuoti leidžia tik kartą per metus, o verslo atstovai ėmė spausti praėjus vos keliems mėnesiams.

„Paprastai viskas perskaičiuojama metų viduryje, bet verslininkai suskubo reikalauti keisti anksčiau. Svarbu viską gerai įvertinti, kad ne tik jie nenukentėtų, bet ir kitiems žalos nebūtų“, – teigė R. Ramūnas.

Su šia problema, anot jo, susidūrė ne tik Panevėžys. Todėl Atliekų tvarkymo įstatymą esą jau ėmė kedenti ir pati Vyriausybė.

Komentarai

  • Įdomu kaip šiukšlių mokestis skaičiuojamas mokykloms, ligoninėms, sąvivaldybių administracijų pastatams, seniūnijų pastatams, Lietuvos geležinkelių pastatams. Ar valstybės valdomam nekilnojamam turtui taikomi „gudresni“ šiukšlių mokesčiai ???

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų