Dėl atliekų kausis teisme

Dėl atliekų kausis teisme

 

Panevėžyje privačiam verslui ir Savivaldybei susikibus dėl aukso vertę įgijusių komunalinių atliekų, pastarąją brangiai pamokė Konkurencijos taryba. Už tai, kad nenutraukė sutarties su pačios valdoma bendrove „Panevėžio specialus autotransportas“, Savivaldybei paskirta 34 200 eurų bauda.

Tokį Konkurencijos tarybos sprendimą miesto vadovai rengiasi skųsti teismui. Visgi Savivaldybė privalės skelbti konkursą komunalinėms atliekoms vežti, o jame dėl tokio darbo „Panevėžio specialiam autotransportui“ tektų pasivaržyti su privatininkais. Miesto valdžia jau dabar mato grėsmę, jog pastarieji, kad įkeltų koją į Aukštaitijos sostinės atliekų rinką, gali pasiūlyti mažesnę kainą, bet ateityje arba ją kelti, arba trenkti durimis ir išeiti, Panevėžį palikę skęstantį atliekose.

Reikalauja konkurso

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas dar šių metų sausį atmetė Panevėžio savivaldybės ir jai pavaldžios bendrovės „Panevėžio specialus autotransportas“ apeliacinius skundus. Teismas patvirtino panevėžiečių skųstą Konkurencijos tarybos išvadą, kad Savivaldybė, be konkurso paskyrusi savo įmonę tvarkyti panevėžiečių komunalines atliekas, pažeidė sąžiningos konkurencijos principus.

Po tokio teismo sprendimo Savivaldybė privalėjo iki šių metų balandžio pradžios įvykdyti Konkurencijos tarybos dar prieš trejetą metų jai pateiktą reikalavimą nutraukti komunalinių atliekų tvarkymo sutartį su savo bendrove „Panevėžio specialus autotransportas“, o naują paslaugų teikėją parinkti skelbama konkursą.

Sutartį Savivaldybė iš tiesų nutraukė, tačiau iš karto po to su savo bendrove pasirašė laikinąją. Pagal ją panevėžiečių atliekas ir toliau veža „Panevėžio specialus autotransportas“. Savivaldybė motyvuoja sudariusi veiksmų planą, ketinanti skelbti viešųjų pirkimų konkursą ir jau kitų metų liepą turėti laimėtoją, o juo gali būti jau nebūtinai dabartinis atliekų vežėjas.

R. Paužos teigimu, nors bent pusėje šalies savivaldybių komunalines atliekas veža jų pačių įmonės, sankcijų sulaukė tik Panevėžys. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Pirmi nubaustieji

Visgi Konkurencijos taryba konstatavo, kad Savivaldybės pasitvirtintas toks veiksmų planas nepašalino įstatymo pažeidimo ir nepanaikino skirtingų konkurencijos sąlygų, mat paslaugas ir toliau teikia Savivaldybės privilegijuojama įmonė.

„Savivaldybė, norėdama tinkamai įvykdyti Konkurencijos tarybos nustatytus įpareigojimus, privalėjo suorganizuoti konkursą ir atrinkti komunalinių atliekų tvarkymo paslaugų teikėją. Tą Savivaldybė turėjo padaryti per tris mėnesius, tai yra iki šių metų balandžio. Tačiau jokių realių veiksmų nesiėmė net ir po to, kai Konkurencijos taryba pradėjo tyrimą dėl nustatytų įpareigojimo nevykdymo“, – sakė Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotoja Jūratė Šovienė.

Panevėžio savivaldybei už įpareigojimų neįvykdymą skirtoji 34 200 Eur bauda yra pirmas kartas, kai Konkurencijos taryba pasinaudojo 2017 m. Konkurencijos įstatyme numatyta galimybe bausti piniginėmis baudomis už nustatytų įpareigojimų neįvykdymą.

Jaučiasi išskirtiniai

Panevėžio savivaldybė tikisi baudos išvengti. Savivaldybės administracijos direktoriaus Rimanto Paužos teigimu, tokį Konkurencijos tarybos nutarimą ruošiamasi skųsti Vilniaus apygardos administraciniam teismui. Direktorių stebina, kad nors bent pusėje šalies savivaldybių komunalines atliekas veža jų pačių įmonės, sankcijų sulaukė tik Panevėžys.

„Kiti miestai tą patį daro, tik kažkodėl atkreiptas dėmesys į Panevėžį ir susikoncentruota nubausti būtent jį. Manome, kad nepagrįstai baudžiama viena savivaldybė, kai tas pats vyksta ir kitose“, – sako R. Pauža.

Direktorius aiškina, jog išpildyti Konkurencijos tarybos reikalavimas trijų mėnesių per maža.

„Mes nutraukėme sutartį su „Specialiu autotransportu“, sudarėme laikinąją ir dabar atskiriame veiklas bei rengiamės paskelbti atliekų vežėjo konkursą. Tas greitai nepasidaro. Negalime tiesiog imti nustoti vežti šiukšles, nors pagal Konkurencijos tarybos išaiškinimą tarsi taip ir turėtų būti. Nežinau, ar gyventojai būtų laimingi, jei taip padarytume“, – teigia R. Pauža.

Mato grėsmę paskęsti atliekose

Jei planuojamą konkursą laimėtų nebe Savivaldybei pavaldus „Panevėžio specialus autotransportas“, administracijos vadovo nuomone, nėra garantijų, kad į atliekų rinką koją įkėlęs privatus verslas nebankrutuos ar, pamatęs, kad veikla nepelninga, jos nenutrauks.

Tačiau tokiu atveju, pasak R. Paužos, Savivaldybei būtų ganėtinai sudėtinga greitai surasti kitą atliekų vežėją. Mat „Panevėžio specialus autotransportas“, nelaimėjęs konkurso, būtų pasmerktas bankrutuoti arba privalėtų persiorientuoti į kitas veiklas.

„Privataus atliekų vežėjo bankroto atveju Savivaldybė liktų be gelbėjimosi rato – vėl turėtų skelbti konkursą, o tai ne vienos dienos darbas. Gali nutikti, kad kol atsirastų naujas laimėtojas, Panevėžyje nebūtų kam tvarkyti šiukšles. Vidaus sandoris tam ir reikalingas, kad Savivaldybė užtikrintų atliekų išvežimą ir miestas būtų švarus. Čia ne kokia užgaida“, – aiškino R. Pauža.

Atimtų pragyvenimo šaltinį

Iš Savivaldybės gaunami užsakymai – vienintelis „Panevėžio specialaus autotransporto“ išgyvenimo šaltinis. Įmonė atsakinga už miesto tvarkymą, beglobių gyvūnų gaudymą bei komunalinių atliekų išvežimą. Nors visoms šioms paslaugoms teikti Savivaldybė nebuvo skelbusi konkurso, Konkurencijos taryba reikalauja sutartį nutraukti tik dėl šiukšlių išvežimo. Šioji paslauga sudaro apie 60 proc. visos „Panevėžio specialaus autotransporto“ veiklos.

Jos netekti, bendrovės direktoriaus Rolando Ramūno teigimu, reikštų geriausiu atveju įmonės restruktūrizavimą ir būrį bedarbių. Šiuo metu įmonėje dirba apie 250 žmonių.

„Maždaug 40 proc. šalies savivaldybių šitą veiklą vykdo jų pačių įmonės ir niekas čia nemato nieko blogo. Juolab kad savivaldybėms sudaryti vidaus sandorius su savo įmonėmis ir dabar nedraudžia Viešųjų pirkimų įstatymas. Teismas Konkurencijos įstatymą turbūt iškėlė aukščiau. O tiedu įstatymai vienareikšmiškai vienas kitam prieštarauja“, – teisinį nesusipratimą regi R. Ramūnas.

Komentarai

  • Pakeiskite plokštelę ašarotojai. Laikas seniai susimažinti savo valdžios aparatą.Reikia dirbti, o ne imituoti darbą …

  • Jau visą savaitę krūvos atliekų riogso šalia konteinerių Pilėnų kvartale įvairiose vietose : šalia Margirio 17 , Tilvyčio 61 ir t.t . Kas vyksta ? Gal kažkas organizuoja dizenterijos protrūkį mieste ?

    • Atsakyti
  • O tai dabar kalnai šiukšlių prie konteinerių – gerai?!

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų