Kniaudiškių 39-ojo namo bendrija paruošė automobilių aikštelės įrengimo projektą, paskaičiavo darbų sąmatą, susirado rangovą ir net jau nuėmė esamos senos aikštelės bortelius, bet, susikirtus Savivaldybės ir Aplinkos ministerijos pozicijoms, darbai sustojo. M. Garucko nuotr.

Daugiabučių kiemuose įstrigo ir valdžia

Daugiabučių kiemuose įstrigo ir valdžia

Pirmasis Lietuvoje parengęs išskirtinę tvarką, kaip padėti sutvarkyti automobilių aikšteles, esančias daugiabučių namų kiemuose, Panevėžys gerokai įstrigo. Paaiškėjus, kad dauguma tokių aikštelių net neregistruotos, Savivaldybė, baimindamasi investuoti į ne savo turtą, sumojo jas perimti. Nors, pasak miesto valdžios, tokią išeitį leidžia įstatymai, dėl gyventojams reikalingų aikštelių perėjimo į valdiškas rankas užprotestavo Aplinkos ministerija.

Ne savo turto netvarkys

Jau daug metų Aukštaitijos sostinės daugiabučių namų kiemai dūsta nuo jų aikštelėse netelpančių transporto priemonių. Šių metų pradžioje Panevėžio savivaldybė paskelbė radusi būdą, kaip veiksmingiau pagelbėti gyventojams sprendžiant automobilių statymo problemą.

Ji parengė ir patvirtino tvarką, pagal kurią pati galėtų finansiškai prisidėti gyventojams įrengiant, sutvarkant ar padidinant automobilių aikšteles, kartu pakvietė daugiabučių namų bendrijas ruošti tokių darbų projektus.

Galimybė su Savivaldybės pagalba susitvarkyti aplinką panevėžiečiams pasirodė patraukli ir miesto vadovus užplūdo bendrijų prašymai.

Visgi geri ir dosnūs užmojai užstrigo.

„Nespėjome į senąjį traukinį, o dabar įstrigome su nauju. Gyventojai nekantriai laukia, kada turės normalią automobilių aikštelę, jau ir bortelius nusiėmėme.“ D. Labanauskienė

Savivaldybė išsiaiškino, kad senosios daugiabučių namų aikštelės niekam nepriklauso arba jas yra išsinuomojusios namų bendrijos. Valdžia tvirtina, jog investuoti biudžeto lėšas į Savivaldybei nepriklausantį turtą jai neleidžia teisės aktai.

„Buvo parengta priemonė, skatinusi daugiabučius tvarkytis aplinką, platinti kiemuose stovėjimo aikšteles ir taip išlaisvinti gatves nuo automobilių. Viskas klojosi gerai, kol atėjo laikas svarstyti finansavimą. Pagal Biudžeto sandaros įstatymą Savivaldybė neturi teisės investuoti ne į savo turtą. Naujai rengiamos aikštelės mums smarkiai nekliūva, bet ką daryti su senosiomis, kurios nepriklauso niekam arba jau yra išnuomotos“, – teisės aktų užkardas mato Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Tomas Jukna.

Gyventojai įstrigo laukime

Klausimą, ką daryti, kad visi daugiabučiai galėtų gauti finansinę paramą paplatinti automobilių stovėjimo aikštelėms kiemuose, Savivaldybė sprendžia jau du mėnesius. Rugsėjį turėjo būti pradėtas tokių jai pateiktų projektų finansavimo svarstymas. Kai kurios bendrijos net ir savo kiemus pradėjo ardyti, laukdamos aikštelių renovacijos.

Antai Kniaudiškių g. 39-ojo namo bendrija, pasidavusi prieš kurį laiką garsiai iš Savivaldybės ėjusiai agitacijai, išsinuomojo valstybinės žemės sklypą prie daugiabučio, paruošė automobilių aikštelės įrengimo projektą, apskaičiavo darbų sąmatą, susirado rangovą ir net jau nuardė esamos senos aikštelės bortelius. Tiesa, tokie namo planai nepajuda iš vietos jau ne pirmi metai. Gyventojai, prisidedant Savivaldybei, namo aplinką sutvarkyti norėjo dar iki naujai patvirtintos tvarkos, tik nebespėjo.

„Nespėjome į senąjį traukinį, o dabar įstrigome su nauju. Gyventojai nekantriai laukia, kada turės normalią automobilių aikštelę, jau ir bortelius nusiėmėme“, – kalbėjo trypčioti vietoje priverstos Kniaudiškių g. 39-ojo namo bendrijos pirmininkė Daiva Labanauskienė.

Šio namo gyventojai apskaičiavo, kad jiems patogesnis kiemas turėtų atsieiti apie 15 tūkst. eurų.

Nesusikalba su ministerija

Kiek konkrečiai Panevėžio savivaldybė galės kompensuoti namų bendrijoms jų daugiabučių aikštelių sutvarkymo išlaidų, vis dar neaišku. Tokių projektų ant administracijos direktoriaus pavaduotojo stalo jau guli vienuolika, o norinčiųjų dalyvauti programoje dar laukia kelios dešimtys.

T. Jukna aiškina, jog apskaičiuoti paramą trukdo kilusios problemos dėl nekilnojamojo turto prie daugiabučių nuosavybės.

Šiuo klausimu Panevėžio savivaldybė kreipėsi ir į Nacionalinę žemės tarnybą. Ten pasiūlyta įregistruoti senosiose daugiabučių namų automobilių aikštelėse servitutą. Du Lietuvos teisės aktai, pasak T. Juknos, Savivaldybei leidžia perimti iki 1989 metų sukurtą ir neįregistruotą turtą. Vadinasi, aikštelės prie daugiabučių taptų ne namo bendrijos, tai yra gyventojų, o Savivaldybės nuosavybe. Tokiu atveju Savivaldybei dar tektų sumokėti kompensaciją valstybei. Tačiau tai esą ne kliūtis vardan paramos žmonėms.

T. Juknos teigimu, paskaičiuoti paramą daugiabučių aikštelėms tvarkyti trukdo kilusios problemos dėl nekilnojamojo turto prie daugiabučių nuosavybės. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Bet tokiai išeičiai, pasak pavaduotojo, prieštarauja Aplinkos ministerija, o šios motyvai Panevėžio valdžiai iki šiol nesuprantami.

„Visi miestai prisideda tvarkant daugiabučių namų aikšteles ir niekur nėra rimtos tvarkos – pinigai investuojami į neregistruotą turtą, kai kur net žemės sklypai iki galo nesutvarkyti. Mes pasiruošėme viską tvarkingai ir teisingai – užstrigome, likome nesuprasti. Kadangi visi taip daro, esame raginami nepaisyti tvarkos ir daryti bet kaip. O galbūt ateis vieną dieną ir paklaus, kodėl duodame biudžeto pinigus iki galo neišsprendę visų reikalų“, – teigė pavaduotojas.

Į susitikimą neatvyko

Panevėžio savivaldybė dėl tokių kliūčių, anot T. Juknos, pakliuvo į kuriozinę situaciją – įstatymai leidžia, o ministerija – ne. Be to, Panevėžio valdžia šiuo atveju jaučiasi it kenkėja.

„Paprašėme Seimo narės Guodos Burokienės pagalbos. Bet viskas persisuko taip, kad mus apkaltino nedalyvaujant susitikimuose, kuriuose spręstas šis reikalas“, – užsiminė pavaduotojas.

Parlamentarė G. Burokienė patvirtino sulaukusi Savivaldybės prašymo padėti išspręsti klausimą dėl tarsi niekieno turto prie daugiabučių. Specialiai dėl panevėžiečių Seimo narė sukvietė į susitikimą net kelias institucijas. Tarp jų – Žemės ūkio ministeriją bei Savivaldybei problemų sukėlusią Aplinkos ministeriją, taip pat Nacionalinės žemės tarnybos bei Savivaldybių asociacijos atstovus. Pasak G. Burokienės, pakviestas buvo ir Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius Rimantas Pauža. Parlamentarė teigė pati asmeniškai dar savaitę iki svarbaus susitikimo apie jį pranešusi direktoriui. Tačiau susirinkus institucijų atstovams, iš Panevėžio valdžios nepasirodė niekas. Seimo narės teigimu, susitikimo metu ji sulaukusi vicemero Alekso Varnos skambučio ir atsiprašymo dėl tokio nesusipratimo.

Keistas noras

Dėl panevėžiečių bendradarbiavimo priekaištų pareiškė ir susitikime dalyvavusi aplinkos viceministrė Rėda Brandišauskienė. Jos teigimu, su Panevėžio vadovais nepavyksta susisiekti net telefonu.

„Manau, kad kurdama naują tvarką dėl automobilių aikštelių, Panevėžio savivaldybė sugalvojo perteklinius reikalavimus, norėdama apsaugoti savo interesus. Investuoti galima ir į ne savo turtą, tik reikia pasiruošti tam tikrus namų darbus, o esanti programa tam visai neprieštarauja“, – „Sekundei“ teigė viceministrė.

Kitų savivaldybių praktika, anot R. Brandišauskienės, rodo, kad galima išspręsti klausimą gerokai paprasčiau. Todėl viceministrei neaišku, kodėl Panevėžio savivaldybė nori perimti prie daugiabučių neregistruotas automobilių aikšteles.

„Funkciškai tos aikštelės nuo seno susijusios su daugiabučiais ir juose veikiančiomis bendrijomis. Jos čia tvarkosi ir mes džiaugiamės tokiu daugiabučių gyventojų ūkiškumu. Tad kodėl Savivaldybė turėtų pasiimti šį turtą sau? Taip nutikus, gyventojams kiltų rizika, kad šiose aikštelėse Savivaldybė ateityje gali sugalvoti ką nors statyti. Toks turtas ir taip yra valstybės, o savivaldybė – jos vietininkas“, – aiškino R. Brandišauskienė.

Viceministrės teigimu, klausimas dėl Aukštaitijos sostinės kiemų vis dar nenurimo. Jį bus bandoma aptarti tarpinstituciniuose susitikimuose su Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetu Seime. Tikimasi, kad pavyks paruošti bendrus kriterijus visoms savivaldybėms, kaip spręsti problemą, į kurią pirmasis įpuolė Panevėžys.

„Svarbu tik, kad dirbant ministerijoms, Seimui ir kitoms institucijoms pats Panevėžys rodytų iniciatyvą bendradarbiauti“, – pabrėžė viceministrė.

Komentarai

 • o kodel savivaldybe turi finansuot?Manau,kiekvieno gyventojo reikalas,jei jam truksta vietos.Savivaldybe nefinansuoja privaciu namu kiemo tvarkymui,tai kodel cia tokia malone turetu but?

  • 100 butų namas susidės po 150 eurų butui ir išsiasfaltuos, o tu savo privačiame name kokio didumo aikštelę išasfaltuosi už 150 eurų? Katinui aptūpti. Kelkis į daugiabutį ir gyvensi pigiai.

  • Panevėžio savivaldybė kreipėsi ir į Nacionalinę žemės tarnybą. Ten pasiūlyta įregistruoti senosiose daugiabučių namų automobilių aikštelėse servitutą. Du Lietuvos teisės aktai Savivaldybei leidžia perimti iki 1989 metų sukurtą ir neįregistruotą turtą.
   SAVIVALDYBĖ TURI SUMOKĖTI KOMPENSACIJĄ VALSTYBEI.

   • Atsakyti
   • mokestį už slogą!

   • Seimūnams algų tai reikia!

   • o kai žirafa taps partijos ženklu…

   • Kompensacija valstybei? Iš miesto biudžeto? Beprotnamis?????? Įstatymiška.

 • Seimo nariai turi atsakingai priėminėti įstatymus, o tai kur besi pirštą, ten vienas įstatymas prieštarauja kitam, viena ministerija – kitai.

  • gandragalviams išeis kada pamatyti daugiau nei vienos varlės vieną šlaunį? Aprėpti visą balą reikia ir akių, ir smegenų.

  • Tiek įstatymiškų žlagbaumų kad ir kvėpuoti be antspaudo ir spec leidimo nebus galima.

   • Atsakyti
  • Pažiūrim pvz. į mūsų Seimo narius: Urbšys pilnu krūviu dirba KK2 ir panašaus lygio laidelėse, laiko galvot jam lyg ir nebėra; Matelis jau senokai perėjo į konservų ginklanešių gretas, tik panašu dirba jų žurnalistu, nes kad yra Seimo narys lyg ir nepajėgė suprast. O dabar įsivaizduokim, kaip ji taiso įstatymų spragas. Pavyksta? Man niekaip 🙂

   • su musu istatymais kaip su senom kelnem, kai lopas ant lopo, o šikna plika. Etatinis mokytoju apmokejimas vien ko vertas. Varna is Panevezio, kodel nesudalyvavai ir i akis ziuredamas neisaiskinai?

 • Akibrokštas grynas atsiprašinėti ne už savo daržą, o ten, kur Seimas nesužiūri. Taigi Alpinkos ministerija pavaldži ne Varnai.

  • Juk ambicijų yra.

  • Urpsio planas veikia juk be mero sunku viska atlikti iki galo nes laikinai dirbantis žmogus negali visko suspeti ir uz mera ir uz save. Grazinti miestui Rackauska.

   • Gražinti miestui Račkauską, dar pridėti urpšą – abiem po kastuvą ir pirmyn aikštelių tvarkyti.

 • Nu ir istatymai.. Gal urbsys bekvykdamas apie tarnyste zmogui galetu seime mazdaug ta ir padaryt? Butu bent vienas naudingas darbas per sesis metus

  • Prižadės kitai kadencijai, jeigu laiko nuo KK2 atliks..

 • Atsiprasau uz seimo narius, kurie nesugeba dirbti savo darbo… Nieko neprimena? 😉

  • Atsakyti
  • už jų geismą iškeikti savivaldybę, pataikaujant ir lankstantis ministerijai.

   • Atsakyti
  • didelis atsiprasymas panevezieciu

 • Gaisre gaisre, užsigesink pats, nelysk į akis ir netrukdyk snausti.

  • Atsakyti
 • Nu pasaulio pabaiga – ar yra kas mūsų merui ir jo svitai netrukdo ? Umbrasas, įstatymai, šermuonėliai, gyventojai ir medžiai, ar mažai kančių ir tukdymų ? Dar ir Aplinkos ministerija ten pat. Kur žiūri Popiežius ir Juknevičienė su NATO ?

  • Nesazininga A. Varnai uzkrauti dar seimo darbo klausimus. Kas veza tam krauna, ar ne? Zmogus be atostogu aria.

 • Seimūnai! Tai gal imkitės veiklos? Kažin ar buvot išrinkti atlikti labai nevykusius vaidmenis KK2. Bent aš tikėjausi kitko. Dabar daug kalbų apie valdžios priartinimą žmonėms ir nulis judesio į tą pusę. Urbšy, kiek ten laiko savivaldybių komitetui vadovavai? Ir ką? Nieko, kaip visada, tik tie patys aktoriniai pasirodymai. Metus, du, tris dar galima kentėti. Bet dabar jau, mano nuomone, darosi panašu į deputato parodiją.

  • pazadu nes turiu drasos prisiimti asmenine atsakomybe per dvi kitas kadencijas

   • Tiksliai, kai pačio darbų nėra, tai ir atsakomybės nėra už ką prisiimt. Tai ką daryt? Apsidairai, už ką čia prisiėmus ir jami. Jei toliau taip progresuos, artėjant pavasariui išgirsim, kaip atsiprašinėja ir atsakomybę prisiima už prezidentę… už popiežių… Ką čia stabdyt, už patį aukščiausią, kad tokį pasaulį sutvėrė 🙂

    • Kodėl tik as 1000 proc. zinau kad galiu galiu galiu imti atsakomybe uz Daukanto a?

 • „Kadangi visi taip daro, esame raginami nepaisyti tvarkos ir daryti bet kaip. O galbūt ateis vieną dieną ir paklaus, kodėl duodame biudžeto pinigus iki galo neišsprendę visų reikalų“

  • Atsakyti
  • Bepigu ministerijai raginti, jų STT už keistus raginimus neišsives. Ar čia tikslas toks? Kad dar kelis iš Panevėžio savivaldybės išvestų už baisius nusikaltimus? Ir kam jau tada rūpėtų kad ministerija rekomendavo taip elgtis?

   • Varna išskrido į pietus

    • Ir dar du varniukus pasiėmė…

   • kodėl neapleidžia jausmas kad Urbšio nagai prikišti ir šičia?

    • Atsakyti
    • Ar Labanauskas valstietis savivaldybėje išdirbo 1 mėnesį?

 • Straipsnio pavadinime įsivėlė klaida. Turu būti – Panevėžio valdžia įstrigo ir daugiabučių kiemuose. Atiduodu idėja už dyka, nereikės sukti galvos dėl būsimų straipsnių pavadinimų. Tik įrašyti, kur dar įstrigo. Dar tokios šniurkšniojančios visų skriaudžiamos valdžios Panevėžys nėra turėjes. Darosi gėda.

  • As siulyciau taip: istatymu leidejai kisa koja gyventojams. Argi ne? Prileidzia istatymu priestaraujanciu vienas kitam, tada sako darykit kaip iseina. Cia normalu?

   • Atsakyti
   • Nenormalu tik tai kad iš 60 savivaldybių nuolat įstringa tik viena. Bet ir tai jau normalu. Kokie lyderiai tokie ir darbai.

    • Kad tie iklimpimai komiski? Del krepsinio cempionato iklimpo, nes, kaip sako pats prokuroras, vyrai negavo asmenines naudos, dirbo, kad cempionatas ivyktu. Cia normalu? At labiau parodo iklampinancios institucijos problemas?

  • Kokią min-isteriją perkėlė į Panevėžį?

 • Panevėžio valdžia visiškai nepadeda spręsti daugiabučių gyventojų problemų ir ypač dėl stovėjimo aikštelių. Neja sunku patvirtinti tvarką pagal kuria gyventojai galėtu tvarkyti savo teritorijas ir savivaldybei būtu mažiau galvos skausmo, bet matyt jai kaip žirafai „nedašunta“.

Rodyti visus komentarus (40)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų