BUVO VERTA. Nepriklausomybės aikštės 9-ojo daugiabučio bendrijos gyventojai šią žiemą jau džiaugsis renovuoto namo privalumais. V. Bulaičio nuotr.

Daugiabučiams – vertinga kaimynų patirtis

Daugiabučiams – vertinga kaimynų patirtis

Daugiabučio gyventojams, pasiryžusiems atnaujinti savo namą, vienas svarbiausių dalykų yra ne tik kaina, bet ir renovacijos kokybė. Geriausia reklama tampa iš lūpų į lūpas perduodama informacija apie patogesnį gyvenimą, sumažėjusias sąskaitas už šildymą, estetiškesnį vaizdą ir pan. Tad prieš imantis tokių atsakingų darbų stengiamasi pasidomėti kaimynų patirtimi, pasirinkti žinių.

Nauda jau įsitikino

Panevėžio butų ūkio bendrovės direktorius Gintaras Ruzgys mano, kad gyventojai tiki kokybiška renovacija. „Mes turime daugiau namų, negu yra galimybė gauti finansavimą“, – pažymi jis.

Ramygalos gatvės 65-ojo ir 63-iojo daugiabučių namų bendrijų pirmininkė Jolanta Šukienė tvirtina, kad gyventojams dabar lengviau nei prieš keletą metų susitarti dėl renovacijos. Žmonės apie jos naudą sužino iš giminių, gyvenančių jau atnaujintuose namuose, pažįstamų, įsitikina, kad tikrai verta.

Ramygalos gatvės 65-asis daugiabutis baigtas renovuoti pernai ir nusiskundimų dėl darbų J. Šukienė neturi. Jei atsiranda kokių nors nedidelių defektų, jie pataisomi. Pirmininkės teigimu, dirbant visur kyla vienokių ar kitokių keblumų, ir tai natūralu.

Pasak J. Šukienės, pasitvirtino sprendimas apšiltinti pamatus. Dabar žiemą ir vasarą rūsyje tinkama temperatūra. Stogo apšiltinimas ir balkonų įstiklinimas taip pat išsprendė keletą problemų.

„Aš pati gyvenu penktame aukšte. Vasarą bute būdavo be proto karšta, reikėdavo jungti kondicionierių, dabar to prietaiso nebereikia. Ir žiemą bute šilta, pastovi temperatūra“, – džiaugiasi.

J. Šukienė sako, kad prieš renovaciją šaldavo kampinių butų gyventojai, o dabar jie džiaugiasi malonia šiluma.

Pakito ir šildymo sąskaitos. Matydami naudą, renovacijos panoro ir gretimo 63-iojo namo gyventojai.

Susiplanuoti iki smulkmenų

Nepriklausomybės aikštės 9-ojo daugiabučio bendrijos gyventojai šią žiemą sutiks jau renovuotame name. Lengva nebuvo – čia tvarkėsi net trys rangovai: vienam dingus, atsirasdavo kitas. Tačiau galutinis rezultatas džiugina. Kaip primena bendrijos pirmininkė Regina Navickienė, 48 butų namas statytas 1958 metais, tad rimto remonto jam reikėjo.

„Svarbiausia viską įvertinti, – pabrėžia ji. – Namo padėtį, ką būtent reikia keisti. Viską nuo pradžios iki galo gerai suplanuokite, kitaip neverta net nepradėkite.“

R. Navickienės nuomone, būtina žinoti, kas tiksliai ir kaip bus daroma daugiabutyje jį atnaujinant.

Prieš renovaciją pirmininkė domėjosi kitų namų gyventojų patirtimi, kad žinotų, kaip viskas turi atrodyti, ko reikia reikalauti iš statybininkų ir kita. „Nežinant sunku įvertinti, ar gerai padarė, ar blogai, nes nesu statybininkas“, – R. Navickienė tikina, kad kiti pirmininkai noriai dalijosi patirtimi.

Vos du eurai

Rajone taip pat nemažai gyventojų džiaugiasi renovacijos teikiama nauda.

Daugiabučių namų bendrijai „Melioratorius“ priklauso dešimt Dembavos daugiabučių, iš jų 7 jau renovuoti.

Bendrijos pirmininkas Saulius Burbulis prieš pirmojo namo renovaciją lankėsi ne viename seminare Panevėžyje, kartu su BETA dalyvavo ir išvažiuojamajame seminare – domėjosi kitų miestų gyventojų patirtimi. S. Burbulio nuomone, per renovaciją daug lemia žmogiškasis faktorius, o kadangi namą eksploatuoti vis tiek teks pirmininkui, taigi tenka viskuo pačiam ir domėtis.

„Kasdien eini, tiesiog gyveni prie to namo. O ką darysi?“ – juokauja bendrijos vadovas.

Pirmasis bendrijos daugiabutis renovuotas prieš dešimtmetį. Žinoma, pirmininko teigimu, medžiagų pasirinkimas buvo kitoks – pavyzdžiui, nebuvo akmens masės plytelės, – be to, dabar padaryti būtų galima daugiau nei tada.

„Aišku, tai yra brangiau, bet tikrai kokybiškiau, nes galima dirbti šaltyje“, – sako, kad gyventojai galbūt rinktųsi jau kitokias medžiagas, S. Burbulis.

Pasikeitė ir dembaviškių gyvenimo kokybė – namai ir gražesni, ir butuose šilčiau. Kitų renovuotų šios bendrijos daugiabučių gyventojai taip pat nesiskundžia. Ypač butuose įrengta šildymo apskaita.

„Įsivaizduokite, pas mus buvo tokių žmonių, kurie už šildymą per mėnesį mokėjo du eurus! Matote, kokios kainos, nors rajone šildymo įkainiai didesni nei mieste“, – tvirtina bendrijos pirmininkas S. Burbulis.

Renkasi gyventojai

Skaistgirių kaime Vebrupės gatvės daugiabutis dar teberenovuojamas. Tai nedidelis, išskirtinis keturių butų namas, statytas 1975-aisiais.

Pirmininkas Rimantas Montvila sako, kad gyventojai rinkosi iš kelių variantų. Fasadui naudota ventiliuojama keramika – tokios rajone dar nelabai kur pamatysi. Tai brangesnis variantas, tačiau užsakovams jis pasirodė priimtinesnis. Nors anksčiau namo stogas buvo plokščias, tam, kad vanduo netekėtų, per renovaciją įrengė dvišlaitį. O dar apšiltino pamatus, sienas, įrengė naujus nuotekų valymo įrenginius.

„Renovacija negąsdino, nes jos reikėjo, – tikina R. Montvila. – Kitokio varianto nebuvo. Individualiai kai kurių darbų padaryti neįmanoma – stogo juk vienas nesusiremontuosi.“

Nors renovacija dar nebaigta, rezultatais jau džiaugiamasi– namas išgražėjo, tapo šiltesnis. Tai pastebėta dar net nebaigus jo apšiltinimo darbų.

 

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų