Patekti į norimą darželį vis sudėtingiau, tačiau net ir gavę vietą tėvai negali būti tikri, kad jų vaikas bus saugus – neplanuotai tikrinant ugdymo įstaigas paaiškėjo, kad daugelyje trūksta elementarios tvarkos ir švaros. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Darželiai nepasiekiami ir nesaugūs

Darželiai nepasiekiami ir nesaugūs

Nors Panevėžys – ne Vilnius, kur vaikui darželio tenka laukti ne vienerius metus, tačiau nemažai pačių mažiausių panevėžiečių taip pat liko už borto.

Net ir tie, kuriuos tėvai užrašė vos gimusius. Savivaldybė ramina, kad paprastai rugsėjį ne visi užsirašiusieji praveria įstaigos duris, tad niekas neliks be vietos. Didesnį nerimą kelia darželių būklė – net ir visko matę specialistai, kai nepranešę apsilankė keliuose Panevėžio darželiuose ir išvydo, kokiomis sąlygomis ugdomi mažieji, buvo šokiruoti.

Rugsėjis – savotiškas išbandymas ne tik į pirmąją klasę, bet ir į darželį savo atžalas išleidžiantiems tėvams. Nors daugelis jau pasirašė sutartis ir gali ramiai laukti rudens, tačiau yra ir tokių, kurių vaikai nepateko į norimą darželį. Kai kuriuos norinčiųjų lankyti gerokai daugiau, nei galima priimti.

Kaip teigė Panevėžio miesto savivaldybės Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus vyriausioji specialistė Zita Satkauskienė, vaikų, norinčių lankyti darželius, išties daug. Į kai kurių miesto darželių eiles įrašyta net po 80 vaikų, nors geriausiu atveju galima priimti tik tris dešimtis, mat pačių mažiausiųjų grupėse jų negali būti daug.

„Jeigu į mokyklą išleidžiama keturiasdešimt vaikų – dvi grupės, tiek pat grupių galima formuoti ir rugsėjį, tačiau pagal higienos normas vaikų nuo dvejų iki trejų metų gali būti ne daugiau kaip penkiolika, o jeigu nuo metukų iki dvejų – tik dešimt. Tad įstaigos stengiasi kaip įmanoma lanksčiau sudaryti grupes, kad tik kuo daugiau vaikų būtų galima priimti“, – „Sekundei“ teigė Z. Satkauskienė.

Liko eilės gale

Nauja priėmimo į darželius tvarka, kai vaikai registruojami centralizuotai per internetinę sistemą, galioja dar tik antrus metus, bet ne visi tėvai žino, kad vaiką galima registruoti tik į vieną įstaigą. Kartais prašymus pateikia net kelioms, bet galiojantis yra tik vienas – pats paskutinis.

Neretai tėvai piktinasi, kad užregistravus vaiką jis būna eilės pradžioje, o kai ateina metas keliauti į darželį, mažylio nepriiima.

Kaip aiškino Z. Satkauskienė, taip atsitinka dėl to, kad atsiranda šeimų, kurios turi pirmumo teisę – daugiavaikės, studentų, moksleivių ar kariškių šeimos ar vienišos mamos Pirmumas taip pat teikiamas, kai norimą įstaigą lanko daugiau šeimos vaikų. Ir tik po to žiūrima į registravimosi datą.

„Eilė tikrai kinta, ypač jeigu yra šeimų, kurios turi pirmumą. Tad yra ir tokių atvejų, kai vaikas, pavyzdžiui, būna dešimtas, bet galiausiai nukeliauja į eilės galą. Jeigu taip atsitiko, kad vaikas liko be norimo darželio, reikėtų kreiptis į kitą, nes kai kuriuose vietų dar tikrai yra ir patiems mažiausiems“, – aiškino specialistė.

Tiesa, tą padaryti reikėtų iki rugpjūčio 1-osios, mat paskui į darželius bus priimami vaikai iš rajono. Planuojama, kad naujaisiais mokslo metais į darželius ateis 140 miesto vaikų, o vietų yra 151. Tad rajono vaikams liks vos 11 vietų, nors poreikis – kelis kartus didesnis.

„Dabar vaikų yra gerokai daugiau, nei turime laisvų vietų, tačiau praėjusių metų patirtis parodė, kad didelė dalis tų, kurie planavo lankyti darželį, taip ir neatėjo: vieni išvyko į užsienį, kitų tėvai nusprendė darželį atidėti vėlesniam laikui. Tad tie tėvai, kurių vaikai liko be darželio, bet eilėje yra pirmi ar antri, tegu kantriai laukia – gal atsiras laisva vieta. Arba gali ieškoti vietos kitur ir užsiregistruoti, kad atsiradus laisvai vietai galėtų būti perkelti į norimą darželį“, – patarė specialistė.

Skundų lavina

Švietimo skyriaus specialistai skundų sulaukia ne tik dėl priėmimo tvarkos, bet ir dėl grupių sudarymo. Tiesa, dalis pasipiktinusiųjų – anoniminiai, tad patikrinti informaciją ne visada įmanoma.

Tačiau yra ir tokių tėvų, kurie skundais užvertė ne tik Vaiko teisių kontrolieriaus įstaigą, bet ir visas įmanomas institucijas. Mat nuo praėjusių metų įsigaliojus naujoms higienos normoms grupės turi būti sudaromos tik iš to paties amžiaus vaikų. Pavyzdžiui, jeigu vaikui treji metai sueina spalį, jis liks lopšelio grupėje, nors tais pačiais metais tik pora mėnesių anksčiau gimęs bendraamžis jau keliaus į darželį.

Tačiau į priešmokyklinę grupę privalo eiti visi tais kalendoriniais metais gimę vaikai. Ne viena mama piktinosi, kad tokia tvarka neužtikrina ugdymo kokybės, nes būdamas su mažesniais vaikas netobulėja.

„Tokios yra higienos normos. Jeigu vaikas rugsėjo 1-ąją dar neturi trejų metų, jis negali būti priimamas į darželio grupę, kurią lanko nuo tokio amžiaus vaikai. Anksčiau tą buvo galima padaryti, bet dabar tvarka sugriežtinta. Darželio grupėje maksimaliai gali būti 20 vaikų, lopšelio – tik 15, nes kuo vaikai mažesni, tuo daugiau jiems reikia dėmesio. Bet jeigu vietų yra, tik suėjus atitinkamam amžiui vaikas gali būti perkeltas į vyresniųjų grupę“, – aiškino Z. Satkauskienė.

Tiesa, leidžiama formuoti ir jungtines grupes, pavyzdžiui, jeigu priešmokyklinukų grupėje nėra reikiamo skaičiaus vaikų, į grupę gali būti priimami ir keturmečiai ar penkiamečiai. Nors tokiu atveju pedagogams gerokai sunkiau dirbti, kai kurie tėvai net pageidauja, kad jų atžalos eitų į vyresniųjų grupę, mat vaikai greičiau subręsta ir pasirengia mokyklai.

Nustebino ir specialistus

Švietimo įstaigas tikrinančio Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Vida Vyčienė teigė, kad higienos normos tvirtinamos Sveikatos apsaugos ministerijos ir visi darželiai jų privalo laikytis, antraip gali susilaukti sankcijų. Didesnė problema, kai šių normų nepaisoma. Tėvai, išleisdami vaiką į darželį, tikisi, kad jis yra saugus ir prižiūrėtas, tačiau visai neseniai, kai tikrino darželius, specialistai buvo šokiruoti.

Pasak V. Vyčienės, apie tikrinimą darželiai būdavo įspėti mažiausiai prieš dešimt dienų, tad pažeidimų būdavo ne tiek jau daug, dažniausiai tokie, kuriems reikėdavo nemažų finansinių investicijų. Tačiau šį pavasarį Sveikatos centro specialistai atsitiktine tvarka patikrino devynis darželius, prieš tai jų neinformavę. Net šešiuose iš jų nustatyta daugybė pažeidimų.

„Tai, ką išvydome, mums patiems pasidarė baisu. Netvarka, nešvara, nesaugi aplinka – tokioje aplinkoje ugdytis vaikams negalima. Ir kas baisiausia, kad visiems šiems trūkumams pašalinti nereikia jokių finansų, tik atsakingesnio požiūrio į savo darbą“, – „Sekundei“ teigė vedėja.

Net penktadalyje įstaigų grupės buvo sudarytos nesilaikant higienos normų, kai kuriose darželiuose jos buvo didesnės, nei leidžiama. Baldai nepritaikyti vaikų ūgiui. Viename darželyje net nebuvo ant langų įrengtų ribotuvų, kad pravėrus langą vaikai neiškristų. Nors Savivaldybė kiekvienam darželiui buvo skyrusi lėšų jiems įsigyti.

Nustebino tai, kad net 33 proc. tikrintų darželių darbuotojai nebuvo išklausę privalomų higienos įgūdžių bei pirmosios pagalbos kursų. Vos ne pusėje įstaigų net nėra pirmosios pagalbos rinkinių arba jų turinys ne toks, koks turėtų būti.

V. Vyčienė ragina tėvus domėtis, kokioje aplinkoje ugdomi jų vaikai, o pastebėjus pažeidimus pranešti Visuomenės sveikatos centrui. "Sekundės" archyvo nuotr.

V. Vyčienė ragina tėvus domėtis, kokioje aplinkoje ugdomi jų vaikai, o pastebėjus pažeidimus pranešti Visuomenės sveikatos centrui. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Netvarka ir nešvara

Tačiau labiausiai šokiravo, kad daugelyje darželių trūksta elementarios tvarkos ir švaros. Pasak V. Vyčienės, kai kurios ugdymo įstaigos net neturėjo muilo ir kitų higienos priemonių, tad vaikų rankos nebuvo tinkamai plaunamos.

Dalyje darželių nėra rankšluosčių kojoms ar jie murzini. Trečdalis įstaigų neturėjo sąlygų plauti naktipuodžių, o tai – tiesiausias kelias plisti įvairioms infekcijoms.

Didesniųjų grupėse tualetuose nėra durų ar užuolaidų – dažniausiai šios kaba suvyniotos ir net suplyšusios. Kai kur tuo pačiu skuduru buvo plaunami ir tualetai, ir grupės, kur ant grindų žaidžia vaikai.

„Net 66 proc. įstaigų trūko elementarios higienos. Kaip pasakojo vieną iš darželių tikrinusios kolegės, minkšti žaislai buvo tokie murzini, kad atrodė, jog buvo užkasti į žemę, kurį laiką palaikyti ir atiduoti žaisti. Ne kartą organizavome mokymus apie žaislų saugą ir švarą, tiek pastangų įdėta, o rezultatai šokiruoja mane ne tik kaip pareigūnę, bet ir kaip močiutę. O viename darželyje valikliai ir dezinfekuojamosios priemonės buvo laisvai prieinamos vaikams. Net nereikia sakyti, kuo tai gali baigtis, jeigu smalsūs mažieji jų paragautų“, – atsakomybės stoka darželiuose baisėjosi V. Vyčienė.

Tikrinant rasta sulūžusių, nesaugių žaislų. Itin prasta situacija ir vaikų žaidimų aikštelėse – kai kurie darželiai iki šiol nedengia smėlio dėžių, netiria smėlio. Lauke – daug įrenginių, kurie kelia pavojų vaikų sveikatai ir net gyvybei.

„Mūsų specialistė sūpynes, kuriomis suposi vaikai, pakėlė vos dviem pirštais. Jos visiškai nestabilios, vaikai bet kada galėjo virsti ir susižaloti. Jų neliko darželyje tik po mūsų apsilankymo“, – pasakojo specialistė.

Neturi būti abejingi

V. Vyčienės teigimu, neplaninis patikrinimas atskleidė nemalonią tiesą – darželiuose tvarka būna tik prieš pasirodant tikrintojams, o vėliau – palaida bala. Todėl ji ragina tėvelius netylėti ir pamačius bet kokią netvarką, nerimą keliančių dalykų pranešti Nacionaliniam visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamentui. Tikrinami net ir anoniminiai skundai.

Kol patys tėvai aktyviai nepradės domėtis, kokioje aplinkoje ugdomi jų vaikai, tol situacija vargu ar pagerės. Kol kas nusiskundimų dėl pažeidimų darželiuose ar mokyklose – vienetai.

„Nepranešę tikrindami darželius pamatėme keturis kartus blogesnį vaizdą. Tai ne kas kita, kaip apsileidimas, už kurį atsakingi darželių vadovai. Jiems nurodyta iki naujų mokslo metų trūkumus pašalinti, tačiau raginu ir tėvelius domėtis, kur ir kam palieka savo vaikus. O mes savo ruožtu taip pat planuojame tikrinti“, – sakė V. Vyčienė.

Komentarai

  • Kodėl straipsnis tik abstraktus. Kam rašyti, jei nepateikiate konkrečių faktų. Pletkų lygio rašliava

  • Noretusi jog butu ivardinti darzeliai kurie padare daugiausiai ir grubiu pazeidimu.

    Kokiu jum faktu truksta?? Pavojingi suluze zaislai,valymo priemones pasiekiamos vaikams,murzini ranksluosciai. Cia kas,ne faktas??

  • Negi dabartiniam laikmetyje gali būti tokie darželiai, be švaros ir tvarkos????? Ką veikia darželių vadovai?
    Visas lauk,patikrinkit maistą.Gal per ilgai užsisėdėjo poniutės.Maistą prašome tikrinkit kas ketvirtį visuose darželiuose.Kur tas sveikatos centras su nemažu etatų kompanija,purtykit be gailesčio visus darželius ir mokyklas.Visi privalom dirbti…….

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų