Aštrusis pagalbininkas

Aštrusis pagalbininkas

Prieskoninį augalą garstyčią vartojo dar senovės Romoje. Buvo manoma, kad jei ją valgysi ryte tuoj pat atsikėlęs, būsi nuovokesnis. Romos moterys ją pritaikydavo kur kas žemiškesniesiems norams įgyvendinti: dėdavo į mylimiesiems gaminamus patiekalus aistrai sukelti.

Garstyčia, kaip ir daugelis prieskoninių augalų, padeda virškinimui: kelia apetitą, gausina skrandžio sulčių išsiskyrimą, gerina maistinių medžiagų pasisavinimą. Liaudies medicinoje garstyčia vartojama nuo daugelio ligų.

Ja gydydavo skorbutą, vandenligę, dusulį. Esant galvos skausmui sumaišydavo 3 šaukštelius garstyčių su vandeniu iki tirštos košelės, palaikydavo 5 min., tepdavo ant audinio skiautelės ir dėdavo ant sprando 5 minutėms. Dantų skausmą maldydavo kramtydami garstyčių grūdelius. Sergant astma ir angina šio augalo nuoviru skalaudavo gerklę. Garstyčių aliejų vartodavo sustingusiems sąnariams, augliams, šlapimo akmenligei gydyti.

Garstyčių lapelių kompresus, mums žinomus nuo vaikystės, sugalvojo dar Avicena. Jis juos rekomenduodavo dėti sergant bronchine astma, esant sąnarių skausmams, sėdimojo nervo uždegimams.

Šiais laikais garstyčias dažniau vartoja peršalimo ir reumatinėms ligoms, pleuritui, neuritui, radikulitui gydyti. Veikiant šilumai audiniuose pagerėja kraujotaka, dėl to mažėja uždegimas. Sergant bronchitu ir pneumonija garstyčių lapeliai dedami ant nugaros, laringitu – ant priekinės kaklo dalies, bronchitu – ant krūtinės.

Kojų vonelės – 2 šaukštai garstyčių miltelių į vonelę karšto vandens – padeda peršalus, esant sąnarių ligoms, smarkiai sumažėjus kraujospūdžiui. Pasikaitinus reikia apsimauti šiltas kojines ir gultis į lovą. Sergant sloga garstyčių miltelių įberiama į kojines 1-2 valandoms.

Šis universalus augalas yra vartojamas ir grožio procedūroms. Jų milteliais plaunama galva (šalina pleiskanas), o vonelės rankoms suteikia švelnumo ir minkštumo.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų