Aiškinsis, koks teismas turėtų nagrinėti sudegintos dembaviškės artimųjų bylą prieš valstybę

Aiškinsis, koks teismas turėtų nagrinėti sudegintos dembaviškės artimųjų bylą prieš valstybę

Vilniaus apygardos administracinis teismas atnaujino administracinės bylos pagal Dembavoje, Panevėžio rajone, nužudytos merginos artimųjų skundą Lietuvos valstybei dėl neturtinės žalos atlyginimo ir nutarė kreiptis į Specialiąją teisėjų kolegiją su prašymu nuspręsti, ar šią bylą iš tiesų turėtų nagrinėti Vilniaus apygardos administracinis teismas.

Prieš ketvertą metų, 2013-ųjų rugsėjo 21-ąją, Dembavoje automobilio bagažinėje sudegintos merginos artimieji kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą prašydami priteisti jiems iš Lietuvos valstybės 4 milijonus eurų neturtinei žalai atlyginti.

Pagrobta ir uždaryta automobilio bagažinėje mergina 10 kartų iš savo mobiliojo ryšio telefono skambino Bendrosios pagalbos centro telefonu prašydama pagalbos, tačiau jos nesulaukė. BPC įranga nerodė nukentėjusiosios mobiliojo ryšio telefono numerio, be kurio šios įstaigos darbuotojai negalėjo nustatyti tikslios skambinančiosios buvimo vietos. Pareiškėjai prašo teismo pripažinti, kad Lietuvos valstybė, neužtikrinusi faktinės galimybės nustatyti bendruoju pagalbos telefonu skambinančiojo buvimo vietos, nevykdė įstatyme nustatytos pareigos, t. y. pažeidė Europos Sąjungos direktyvas.

Vilniaus apygardos administraciniam teismui išnagrinėjus šią didelės apimties bylą, kilo klausimų dėl bylos teismingumo. Teismo nuomone, nukentėjusiosios patirtos žalos, padarytos galimai neteisėtais Lietuvos valstybės veiksmais, klausimas negali būti nagrinėjamas atskirai nuo klausimo dėl nukentėjusiajai padarytos neturtinės žalos nusikaltimą padariusių asmenų veiksmais.

Teismas, atsižvelgęs į pareiškėjų skundo pagrindą, baudžiamosios bylos duomenis, teisinį reguliavimą ir teismų praktiką, priėjo prie išvados, kad nagrinėjamu atveju ginčas dėl neturtinės žalos atlyginimo turėtų būti nagrinėjamas bendrosios kompetencijos teisme, ir nusprendė atnaujinti bylos nagrinėjimą bei kreiptis į Specialiąją teisėjų kolegiją su prašymu spręsti pareiškėjų keliamo ginčo rūšinio teismingumo klausimą.

Ši teismo nutartis neskundžiama.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų