Abiturientams aidi paskutinis skambutis (fotogalerija)

Abiturientams aidi paskutinis skambutis (fotogalerija)

Daugiau nei devyniems šimtams Panevėžio miesto ir 149 rajono abiturientams nuaidėjo paskutinis skambutis. Egzaminų maratonas tik įsibėgėjo, tačiau pamokos, namų darbai ir linksmos pertraukos – jau praeitis.

Paskutinio skambučio šventę abiturientai šventė itin spalvingai ir triukšmingai. Gatves užpildė balionais išpuošti ir garsiai signalizuojantys automobiliai, aikštes – puošnūs šurmuliuojantys jaunuoliai.

Pedagogai sako pastebintys, kad, palyginti su ankstesnėmis kartomis, mokyklinių švenčių svarba po truputį blanksta.

Anot Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos direktorius Raimondo Dambrausko, gyvenimas diktuoja savas korekcijas. Prieš dešimtmetį mokykla klegėdavo ir ūždavo iki pat vidurnakčio, tiesiog skęsdavo vainikų ir varpelių jūroje. Dabar abiturientams tokie akcentai nebėra labai svarbūs. Jis svarsto, kad tam įtakos turėjo šiandieninės tendencijos: jaunimas daugiau bendrauja socialiniuose tinkluose nei realybėje, o klasių kaip ir nebelikę, abiturientai per ketverius metus gimnazijoje taip ir nespėja „susicementuoti“.

„Su ašaromis ir glėbiais gėlių į Paskutinio skambučio šventę abiturientai jau tikrai nebeateina. Tradicijos ir vertybės po truputį keičiasi. Kone kiekvieną savaitgalį į susitikimus atvyksta mokyklą prieš kelis dešimtmečius baigusios laidos. Joms mokykla buvo antri namai. Kaip bus su šia karta, nedrįstu spėlioti“, – svarstė R. Dambrauskas.

Pažymiai nebėra tikslas

Šiemet J. Balčikonio gimnaziją baigia 179 abiturientai: 109 merginos ir 70 vaikinų. Anot direktoriaus, anksčiau gimnaziją rinkdavosi tik labai pažangūs ir gabūs vaikai, dabar priimami visi. Pastebima, kad aukšti akademiniai rezultatai nebėra varomoji jėga.

„Turime ir labai gerai besimokančiųjų, ir silpniau pasiruošusių. Moksleiviai taip nebekovoja dėl pažymio. Tos vidinės ugnelės nėra, bet gal egzaminų rezultatai parodys kitaip“, – viliasi R. Dambrauskas.

Dalis mokinių net neplanuoja pirmais metais toliau mokytis – jų planuose kelionės, darbas ar savanoriavimas. Tai gana naujas reiškinys, nors Vakaruose tokia praktika gana įprasta ir normali. Apie trisdešimt gimnazistų – viena klasė iš šešių planuoja studijuoti užsienyje.

Kraunasi lagaminus

Panevėžio „Minties“ gimnaziją šiemet palieka 102 abiturientai. Mokyklos direktorius Egidijus Samas taip pat pastebi, kad lyginant su ankstesnėmis kartomis, ši turi mažiau motyvacijos.

„Visokių pamąstymų yra – vieni svarsto mokytis, kiti dirbti, treti keliauti. Ne iš vieno sulaukėme net klausimo, ar kitas galės paimti brandos atestatą, nes jie jau bus išvykę į užsienį dirbti. Ir kasmet tokių išvykstančiųjų daugėja“, – pabrėžė E. Samas.

Jis svarsto, kad gal dar po kelerių metų nebeliks ir išleistuvių tradicijų, mat jau dabar į jas susirenka tik dalis abiturientų. O kai kada net ir visai jų atsisakoma. Direktorius džiaugėsi, kad Paskutinio skambučio šventė abiturientams vis dar svarbi.

„Paskutinio skambučio šventės tradicija vis dar gyvuoja. Nors atrodo, kad tokios šventės – sovietmečio palikimas, nes kitur Vakaruose jų nėra, jos būtinos. Juk tai savotiškas atsisveikinimas su mokykla. Abiturientams tai pati laukiamiausia diena“, – kalbėjo E. Samas.

Sunkumų nebijo

„Sekundės“ kalbinti Panevėžio abiturientai prisipažino, kad Paskutinio skambučio akimirkos jautrios. Kazimiero Paltaroko gimnazijos abiturientė Elena Valkiūnaitė atvirai sakė – labiausiai jai gaila atsisveikinti su draugais, bet džiaugiasi paliekanti mokyklą. Visi tie dvylika metų jai atrodo ganėtinai įtempti. Visuomenės spaudimas siekti geriausių rezultatų kiek išvargino, tačiau ji tikisi, kad vargas atsipirks su kaupu. Mergina baigė Dailės mokyklą, turi meninių gabumų, bet savo ateitį sieja su technologijomis – planuoja studijuoti Vilniaus universitete šviesos inžineriją.

„Reikia skirti, kas yra darbas ir hobis, nes pavertus hobį darbu jis nebeteiks tiek daug malonumo. Domiuosi gamtos mokslais, ypač fizika, todėl planuoju mokytis šviesos inžineriją – apie lazerius ir saulės kolektorius. Visada buvau maksimalistė, man įdomu tai, kas sunku ir nauja. Visi humanitariniai ir socialiniai mokslai aiškūs, o tiksliesiems perprasti reikia daugiau pastangų. Mokslas šiais laikais atveria begalę galimybių, norisi tai išnaudoti. Kai yra noro, tuomet stengiesi, o kai stengiesi, tai ir sekasi“, – savo sėkmės receptą atskleidė Elena.

Jai prieš akis – dar nesibaigęs egzaminų maratonas. Dėl to abiturientė šiek tiek jaudinasi, tačiau egzaminams ruošėsi visus metus, todėl pasitiki savo jėgomis.

„Jeigu ir nesurinksiu šimtukų, tai nebus gyvenimo tragedija. Atvirkščiai, savotiškas spyris dar daugiau mokytis ir tobulėti, tik jau universiteto suole. Bus gaila palikti gimtąjį miestą, ypač dabar, kai Panevėžyje vyksta tiek daug pokyčių, bet bus labai gera sugrįžti į atsinaujinusį miestą“, – šypsojosi Elena.

Mokslus tęs sostinėje

J. Balčikonio gimnazijos abiturientas Tomas Jurkevičius sakė metus, praleistus mokyklos suole, atsiminsiantis kaip pačius gražiausius. Nors dar laukia egzaminai, jų nesibaimina, nes pasitiki savo jėgomis.

„Mokykla visuomet išliks mano širdyje. Į egzaminus žiūriu labai ramiai. Svarbiausia nuosekliai mokytis visus metus, tada nereikės naktinėti prieš egzaminus. Tai yra raktas į sėkmę“, – atskleidė Tomas.

Vaikinas apsisprendė ateitį susieti su informacinėmis technologijomis. Jį nuo pat mažų dienų itin domino kompiuteriai ir programavimo pasaulis, tad rinksis informacinių sistemų inžineriją. Šių specialistų dabar itin trūksta, tad tikisi, kad tokia profesija garantuos stabilų pragyvenimo šaltinį.

„Planuoju keliauti į Vilnių ir toliau tęsti mokslus, kad turėčiau aukštąjį išsilavinimą. O po studijų, jeigu turėsiu stabilų darbą, neatmetu galimybės grįžti ir į Panevėžį, kuris tikrai turi potencialo“, – planais pasidalijo T. Jurkevičius.

Tendencijos teikia vilties

Ilgą laiką Aukštaitijos sostinė, kopusi iš demografinės duobės, pagaliau gali atsipūsti – nors mokyklos suolą palieka 908 abiturientai, kitąmet pirmą kartą duris į mokslo ir žinių pasaulį pravers panašus skaičius pirmokų – 909. Tiesa, šie skaičiai nėra galutiniai, nes priėmimas į pirmąsias klases vis dar vyksta.

Į naujus mokslo metus su viltimi žengs ir rajono mokyklos. Šiemet gimnazijas turėtų baigti 149 abiturientai, o į pirmąją klasę turėtų atkeliauti 270 vaikų.

 

Galerija

Komentarai

 • Kiek daug gražių jaunų veidų netrukus paliksiančiu mūsų miestą

  • Atsakyti
  • Sėkmės Tau, jaunime, – mūsų miesto ir mūsų šalies puošmena !

 • Šiandien moksleiviai, rytoj studentai, o kai gaus diplomą, bus bedarbiai.

  • Arba ne bedarbiai,o puikus specialistai ir geri žmonės.

  • Svarbu savo negatyvu visus apvempti.

 • Kas nori dirbti darbo visada randa. Buvo labai gaila, kad dukryte palieka namus, bet dabar dziaugiuosi, kad baigus universiteta, turi megstama darba ir tiek veiklos, kad paros neuztenka.

 • Gražūs jauni žmonės, deja, kiek iš jų liks Lietuvoje? Sėkmės Jums, mielas jaunime.

Rodyti visus komentarus (7)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų