Organizatorių nuotr.

Benamių čempionate – naujos pažintys ir užmegzti ryšiai

Benamių čempionate – naujos pažintys ir užmegzti ryšiai

Meksikos sostinėje Meksike vykusiame pasaulio benamių futbolo čempionate Lietuvos komanda tarp 40 dalyvavusių šalių užėmė aštuntą vietą.

Lietuvos benamių rinktinės treneriu buvo panevėžietis, praeityje žinomas futbolininkas Marius Pažemeckas, o konsultantu – futbolo klubo „Panevėžys“ direktorius Bronius Vaitiekūnas.

 Įžiebiama viltis

Benamių čempionatuose dalyvauja žmonės, praeityje turėję problemų dėl alkoholio ar narkotikų vartojimo. Pasaulio benamių čempionatai skirti suvienyti socialines negandas ir priklausomybės ligas įveikiančius žmones, o jų pavyzdžiu įžiebti viltį atsidūrusiesiems bėdoje bei paskatinti juos nenuleisti rankų nelaimėje. Žodis „benamiai“ nereiškia, kad žmogus neturi kur gyventi. Pasaulio benamių čempionate dalyvauja jau visiškai pasveikę žmonės.

Pagal nuostatus futbolininkas pasaulio benamių čempionate gali dalyvauti tik vieną kartą. Tokiu būdu siekiama kuo daugiau žmonių pakviesti į šį jau tradiciniu tapusį renginį. Tas pats žmogus gali vykti su savo šalies rinktine į kitus čempionatus, bet jau ne kaip žaidėjas, o kaip treneris, vadovas, konsultantas ar rėmėjas.

Iš viso pasaulio benamių čempionate dalyvavo 40 šalių rinktinės, suskirstytos į 8 pogrupius po 5 komandas. Į antrąjį etapą, kur buvo kovojama dėl 1–24 vietų, iš kiekvieno pogrupio pateko po tris geriausias komandas. Prasčiau pasirodžiusios ekipos varžėsi dėl 25–40 vietų.

Pirmajame varžybų etape lietuviai iškovojo keturias pergales ir patyrė vieną pralaimėjimą. Mūsų šalies komanda 9:2 nugalėjo Rumuniją, 8:2 – Kirgiziją, 6:4 – Bulgariją ir 5:2 – Lenkiją. Vienintelį pralaimėjimą Lietuvos benamiai patyrė 0:3 nusileidę Bosnijos ir Hercegovinos komandai, kuri ir tapo šio pogrupio nugalėtoja.

Mūsų šalies rinktinės sudėtyje buvo žaidėjų iš Kauno, Alytaus, Molėtų, taip pat lietuvių, šiuo metu gyvenančių Anglijoje bei Danijoje. Šių metų Lietuvos rinktinei atstovavo ir legendinio trenerio Benjamino Zelkevičiaus sūnus Benjaminas, komandai vadovavo kaunietis Stasys Pranevičius.

Pakartojo pasiekimą

Savo pogrupyje likę antri mūsų šalies futbolininkai pateko į antrąjį varžybų etapą. Šiame etape lietuviams teko sužaisti dar ketverias rungtynes. Mūsų komanda 6:4 įveikė JAV ir 2:1 – Kolumbiją, bet 3:6 nusileido Kosta Rikai ir 2:7 Portugalijai. Su šia komanda vėl teko susitikti čempionato ketvirtfinalyje. Po atkaklios kovos portugalai šventė pergalę 6:4 ir pateko į pusfinalį. Mūsų šalies rinktinei teko kovoti dėl 5–8 vietų. Lietuviai iš pradžių po baudinių serijos 5:6 pralaimėjo Pietų Afrikos Respublikos atstovams, o paskui 1:7 nusileido Bosnijos ir Hercegovinos ekipai.

Pasaulio benamių čempione tapo Meksikos rinktinė, finale nugalėjusi Čilę. Bronzos medalius iškovojo vengrai, rungtynėse dėl trečiosios vietos nugalėję portugalus.

Tuo pačiu metu vyko ir moterų pasaulio benamių čempionatas. Meksikos komanda, kaip ir vyrų ekipa, iškovojo pirmąją vietą.

Benamių futbolo čempionatas vyko 16-ą kartą. Lietuviams tai buvo 13-osios pirmenybės. Užimta aštunta vieta – vienas aukščiausių pasiekimų. Tokią pačią vietą Lietuvos benamiai užėmė 2012 metais.

 Pačiame centre

Pasaulio čempionatas vyko pačiame Meksiko centre, visiškai šalia prezidentūros esančiame sporto komplekse. Susitikimai vienu vyko trijose skirtingose aikštėse. Pagrindinėje „Zocalo“ aikštėje, kur tribūnose telpa daugiau nei trys tūkstančiai žiūrovų, kelis sykius teko rungtyniauti ir mūsų rinktinei.  Čia nuskambėjo Lietuvos himnas ir „Trys milijonai“.

Komandai vienu metu atstovaudavo trys aikštės žaidėjai, plius vartininkas. Futbolo rungtynių laikas – du kėliniai po 7 minutes. Lietuviams per dieną tekdavo sužaisti po dvejas trejas rungtynes.

Pasaulio benamių čempionate, įskaitant teisėjus, savanorius, žaidėjus, dalyvavo per 700 žmonių, o per savaitę visose rungtynėse apsilankė apie 150 tūkstančių žiūrovų. Visi susitikimai tiesiogiai buvo transliuojami YouTube kanalu.

Laisvalaikiu mūsų šalies delegacija iš arčiau susipažino su Meksiko miestu, kuriame labai dideli kontrastai – nuo prabanga tviskančio centro iki visiško skurdo priemiestyje. Lietuviai turėjo galimybę gladiatorių arenoje stebėti meksikietiškas imtynes, aplankyti actekų piramides. Vykdami į Meksiką, lietuviai apsilankė prie garsaus Niagaros krioklio. Lėktuvu pasiekti Meksiką mūsų šalies delegacijai reikėjo trijų persėdimų. Mūsų šalies atstovai skrido maršrutu Kaunas–Londonas–Torontas–Meksikas.

Lietuvos rinktinė turėjo puikų palaikymą, kurio pavydėjo kai kurių šalių komandos. Kiekvienai rinktinei buvo priskirta po du vietinius savanorius. Mūsų šalies komandai padėjo meksikietis Eduardas ir jau antrus metus Meksikoje gyvenanti lietuvė Kristina Paukštytė.

 Užmegzti ryšiai

„Labai susidraugavome ne tik su šiais dviem savanoriais, bet ir su visa Meksikos lietuvių bendruomene. Kuo šilčiausius žodžius galima pasakyti apie lietuvių bendruomenės Meksikoje pirmininkę Ritą Sidaravičiūtę, kuri kiekvieną dieną mūsų delegacijai rodė išskirtinį dėmesį. Į mūsų komandos rungtynes atvykdavo po 20–30 lietuvių, gyvenančių šioje šalyje“, – „Sekundei“ sakė Lietuvos rinktinės konsultantas Bronius Vaitiekūnas.

Pašnekovas pasidžiaugė, kad pavyko užmegzti glaudžius santykius su Lietuvos garbės konsulu Meksikoje Ronenu Waisseriu Landau.

„Konsulo seneliai anksčiau gyveno Kazlų Rūdoje, todėl Ronenui Waisseriui Landau mūsų šalis nėra svetima. Mes Lietuvos garbės konsului padovanojome FK „Panevėžys“ firminį šaliką ir kelias valandas kalbėjomės apie futbolą. R. W. Landau labai domisi futbolu ir įdėmiai klausėsi, kaip „Panevėžio“ komanda neseniai pateko į Lietuvos A lygos čempionatą. Sutarėme, kad ir ateityje glaudžiai bendradarbiausime. Lietuvos garbės konsulas Meksikoje sakė, jog bandys tarpininkauti, kad būtų sužaistos draugiškos rungtynės tarp „Panevėžio“ ir Meksikos klubų. Galbūt pavyks kažkam iš panevėžiečių išvykti rungtyniauti anapus Atlanto, gal kažkas iš šios šalies atvyks atstovauti mūsų miesto komandai“, – kelionės įspūdžiais su „Sekunde“ dalijosi FK „Panevėžys“ direktorius B. Vaitiekūnas.

Komandos treneris Marius Pažemeckas teigė, kad aštuntoji vieta – geras rezultatas, bet komanda galėjo būti ir dar aukščiau.

„Pritrūko šiek tiek sportinės sėkmės ketvirtfinalio susitikime su portugalais. Tame mače pirmavome du kartus, bet rungtynių pabaigoje kelis kartus apmaudžiai suklydome ir pralaimėjome. Pergalės atveju būtume patekę tarp keturių stipriausių planetos komandų. Nors tokiose varžybose galioja taisyklės, kad atstovauti savo šaliai gali tik priklausomybę turėję asmenys, niekas į tai per daug nesigilina. Kai kuriose komandose rungtyniavo profesionalūs futbolininkai, todėl mums mėgėjams joms pasipriešinti buvo be galo sunku“, – „Sekundei“ sakė M. Pažemeckas.

 Rėmėjas – milijardierius

Paklaustas, ar yra tikimybė tokį čempionatą surengti Lietuvoje, treneris atsakė neigiamai.

„Įvairiais skaičiavimais, pasaulio benamių čempionatas kainuoja apie 9 milijonus eurų. Tai labai didelė suma. Beveik visas išlaidas padengia šalis organizatorė. Mums, kaip ir visoms kitoms komandoms, nei nakvynė, nei maitinimas nekainavo. Iš savo lėšų reikėjo tik atvykti į Meksiką. Visus noriu nuraminti, kad iš valstybės biudžeto nebuvo skirta nė vieno cento. Kelionės išlaidas apmokėjome patys. Šio čempionato vienas pagrindinių rėmėjų buvo vienas turtingiausių pasaulio žmonių, Meksikos milijardierius Carlosas Slimas, kuris atvyko asmeniškai pasveikinti aštuonių geriausių komandų“, – teigė M. Pažemeckas.

Kitų metų pasaulio benamių futbolo čempionatas vyks Velso sostinėje Kardife.

 

 

Komentarai

  • Iš Tavęs turi imti pavyzdį visi.

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų