Planet Football nuotr.

Taline vykusioje Ispanijos milžinų akistatoje triumfavo „Atletico“

Taline vykusioje Ispanijos milžinų akistatoje triumfavo „Atletico“

Taline vyko UEFA Supertaurės rungtynės, kuriose susitiko dvi Madrido komandos „Realas“ ir „Atletico“.  Susitikimą rezultatu 4:2 laimėjusi „Atletico“ komanda iškovojo trofėjų.

Estijos sostinės „Lilleküla“ arenoje Ispanijos milžinų akistatą stebėjo ir šių eilučių autorius.

Supertaurės mačuose susitinka Čempionų lygos ir Europos lygos nugalėtojai. Šiais metais „Realo“ komanda triumfavo Čempionų lygos turnyre, o „Atletico“ ekipa tapo Europos lygos laimėtoja.

Talinas pasiruošė

Tokio lygio futbolo rungtynių Baltijos šalyse dar nebuvo, todėl susidomėjimas jomis itin didelis. Šiais metais Estija kaip ir Lietuva mini svarbią sukaktį – 1918 metais Estija paskelbė apie savo nepriklausomybę. Šios sukakties proga UEFA suteikė teisę rengti Supertaurės rungtynes.

Nors UEFA Supertaurės rungtynėse  nebuvo „Real“ palikusio ir į Turino „Juventus“ išvykusio Cristiano Ronaldo, tai nė kiek nesumažino futbolo sirgalių susidomėjimo renginiu. Jų neatbaidė ir didelės bilietų kainos. Pigiausi bilietai į rungtynes kainavo 50 eurų, vidutinės klasės – 90 eurų, o brangiausi – 130 eurų. Bilietai buvo akimirksniu iššluoti, o rungtynes stebėjo sausakimšas 15 tūkstančių žiūrovų talpinantis stadionas.

Tiems, kuriems nepavyko patekti į areną, buvo galimybė stebėti rungtynes dideliame ekrane. Laisvės aikštėje jau susitikimo išvakarėse vyko įvairūs renginiai, skirti Supertaurės rungtynėms. Talino senamiestyje įrengtoje fanų zonoje vyko viktorinos, įvairios varžybos bei rungtys. Susirinkę futbolo aistruoliai vėlyvą trečiadienio vakarą kartu stebėjo tiesioginę rungtynių transliaciją.

2001metais atidarytame stadione namų rungtynes žaidžia Estijos nacionalinė rinktinė ir Talino komanda „Flora“. Futbolo rungtynėms skirtų sėdimų vietų yra 10 tūkstančių, bet prieš Supertaurės rungtynės vietų skaičius žiūrovams buvo padidintas dar penkiais tūkstančiais.Jau kuris laikas šis stadionas turėjo Estijos alaus daryklos pavadinimą „A. Le Coq“. Tačiau UEFA taisyklės neleidžia rengti tokio lygio susitikimų stadionuose, kurie pavadinti alkoholinius gėrimus gaminančios įmonės vardu. Estai greitai surado išeitį ir trumpam sugrįžo prie pirminio pavadinimo

Varžovai pažįstami

Iki rungtynių Taline  „Realas“ dėl Europos Supertaurės buvo kovoję šešis sykius ir iš jų laimėjęs keturis. Garbingą trofėjų „Realas“ buvo laimėjęs 2002, 2014, 2016 ir 2017 metais.

„Atletico“ ekipa Supertaurę buvo iškovojusi du sykius -2010 ir 2012 matais.

Mačas Taline buvo  jau penktasis, kai dėl Supertaurės varžėsi du Ispanijos klubai ir ketvirtasis per pastaruosius penkerius metus. Pastarąjį dešimtmetį šios šalies ekipos šiame mače nebuvo vos vieną sykį – 2013-aisiais, kai kovojo Miuncheno „Bayern” ir Londono „Chelsea“. Maža to, dar nė karto iki šių metų Supertaurės rungtynėse nesusitiko dvi komandos iš vieno miesto.

Iki šiol daugiausiai trofėjų – po penkis – savo kolekcijose „Barcelonos“ ir „Milano“ klubai. „Realas“  pergalės Taline atveju būfų prisijungęs prie šios garbingos kompanijos. „Karališkieji“ taip pat turėjo puikią progą tapti pirmąją ekipa, kuri Supertaurės trofėjų laimėjo trejus metus paeiliui.

Abiejų Madrido miesto klubų futbolininkai į Estijos sostinę atvyko rungtynių iškakarėse, antradienį ir apsistojo aukščiausio lygio viešbučiuose „Radisson Sky Blue“ bei „Swissotel“.

Prireikė pratęsimo

Jau pačioje mačo pradžioje į priekį išsiveržė „Atletico“. Ši komanda pirmavo po po žaibiško įvarčio. Diego Costa meistrišku smūgiu įmušė į varžovų vartus praktiškai iš nulinio kampo. 50-ąją sekundę įmuštas įvartis buvo greičiausias Supertaurės istorijoje.

26-ąją minutę „Realas“ pelnė išlyginamąjį įvartį. Po Garetho Bale‘o perdavimo galva kamuolį į vartus pasiuntė Karimas Benzema. Iki pertraukos daugiau pasižymėti abiejų komandų žaidėjams nepavyko.

Antrasis kėlinys prasidėjo gana panašiai – „Atletico“ vėl daugiau laiko žaidė su kamuoliu, bet pavojaus nebuvo nei prie vienų, nei prie kitų vartų.

62-ąją minutę Juanfranas savo baudos aikštelėje – po kampinio sužaidė ranka ir į „Atletico“ vartus buvo paskirtas 11 m. baudinys. Sergio Ramosas stojo jo realizuoti ir tai padarė sėkmingai – Madrido „Realas“ jau įgijo įvarčio pranašumą.

78-ąją minutę „Atletico“ komandai pavyko išlyginti rezultatą.“Realo“ baudos aikštelėje laisvės erdvę suradęs D. Costa vėl pasiuntė kamuolį į varžovų vartus.Iki pagrindinio laikos pabaigos rezultatas daugiau nebesikeitė ir ekipons teko žaisti pratęsimą

Po pagrindinio laiko rezultatas buvo lygus 2:2 ir komandos žaidė pratęsimą. Jo reto grožio įvartį įmušė Saulis, galingu smūgiu pasiuntęs kamuolį į vartus. „Atletico“ kamuolį perėmė po „Realo“ gynėjų klaidos. Netrukus į „Realo“ vartus krito dar vienas įvartis – pasižymėjo Koke, kuris padėjo tašką šiose rungtynėse.

Kontrastų miestas

Talinas – didžiausias Estijos miestas, išsiskiriantis nuostabiu senamiesčiu, įtrauktu į UNESCO Pasaulio kultūros paveldą. Senoji sostinės dalis tikrai traukia akį – čia gausu įspūdingų architektūros objektų, galima rasti daugybę įvairių šventyklų, o kerinčiais vaizdais Talino gyventojai ir svečiai gali grožėtis nuo apžvalgos aikštelių.

Deja, vos keli kilometrai nuo senamiesčio ir vaizdas apsiverčia aukštyn kojom. Sunku patikėti, tačiau miegamieji Estijos sostinės rajonai primena devyniasdešimtuosius – gatvės, šaligatviai, viešosios erdvės ar apšvietimo stulpai neatnaujinti dešimtis metų. Renovuotų daugiabučių galima rasti vos vieną kitą. Akivaizdu, jog Lietuvoje skiriamas daug didesnis dėmesys aplinkos tvarkymui bei mikrorajonų atnaujinimui.

Jūra neatrodo vertinama

Vos kelių žingsnių atstumu nuo senamiesčio pasiekiama Baltijos jūra. Milžiniškas Talino uostas yra įsikūręs pačioje miesto širdyje. Šiek tiek paradoksalu, tačiau iki artimiausio paplūdimio Piritos mikrorajone atstumas yra gerokai ilgesnis. Vis dėlto, panašu, jog jūros teikiami malonumai vietinių nedomina. Net ir karštą vasaros dieną vieninteliame oficialiame sostinės paplūdimyje saule mėgaujasi vos keli šimtai žmonių, daugelis jų – turistai. Stebina, jog šalia nematyti jokių mums įprastų pliažo pramogų: batutų, atrakcionų, tinklinio ar paplūdimio futbolo aikštelių. Piritos paplūdimyje tėra vos vienas restoranas, ir šis įrengtas viešbutyje.

Puikus susisiekimas

Talino gyventojai vieni pirmųjų visame pasaulyje viešuoju transportu važinėja nemokamai. Tokį sprendimą prieš kelis metus priėmė sostinės valdžios atstovai, siekdami paskatinti miesto gyventojus deklaruoti čia savo gyvenamąją vietą – tokiu atveju ir mokesčius administruoja tas pats miestas.

Miesto svečių transporto kainos taip pat neturėtų gąsdinti. 5 parų bilietas kainuoja vos 6 eurus – už šią sumą galima neribotai naudotis autobusų, troleibusų bei tramvajų paslaugomis.

Vilnių kamuojantis keblus susisiekimas su oro uostu čia išspręstas idealiai. Tramvajai bei autobusai kas keliolika minučių pasiima keleivius vos keli metrai nuo oro uosto durų.

Taip pat labai paprasta sužinoti transporto tvarkaraščius – specialiai tam sukurtos mobiliosios programėlės, juose maršrutai publikuojami net lietuvių kalba. Tiesa, pačių transporto priemonių būklė nėra ideali – oro kondicionieriai daugelyje autobusų ir tramvajų neveikia, pačio transporto amžius taip pat nėra mažas.

Nepraleidžia progos pasipelnyti          

Talinas – lietuviams gana brangus miestas. Senamiesčio kavinėse sotūs pietūs dviems žmonėms kainuoja nuo 25-30 eurų. Situacija geresnė tik nuošaliau nuo miesto centro įsikūrusiose maitinimo įstaigose. Tačiau maisto  prekių kainos prekybos centruose daugeliu atveju už parduodamas Lietuvoje brangesnės tik keliais centais.

UEFA Supertaurės rungtynių proga vietos verslininkai nusprendė papildomai pasipinigauti. Pavyzdžiui, apie 5 km nuo miesto centro įsikūręs viešbutis savo paslaugas pabrangino net 7 kartus – para dviviečiame kambaryje futbolo šventės metu kainuoja 350 eurų, kai paprastą dieną vos 50 eurų.

 

 

 

 

 

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų