Šventinės prekybos pavojai

Šventinės prekybos pavojai

Kol verslininkai ieško, kaip prieš didžiąsias šventes išjudinti pirkėjus, nesnaudžia ir sukčiai. Todėl policija įspėja saugotis nesąžiningų pardavėjų internete.

Likus mėnesiui iki Kalėdų prasideda intensyvus šventinės prekybos periodas. Skaičiuojama, kad šiuo laikotarpiu sugeneruojama kone 30 proc. metinės mažmeninės prekybos apyvartos.

Praėjęs penktadienis prekybininkams buvo “juodasis”, o pirmadienis bus “kibernetinis”. Nuo prekybos centrų tuo pačiu metu bando neatsilikti ir elektroninė prekyba. Todėl pirmadienį jie skelbia “kibernetiniu” ir siūlo medžioti nuolaidas.

Pirkimo karštine naudojasi ir sukčiai

Lietuvos pašto užsakymu atlikto šalies gyventojų pirkimo internetu įpročių tyrimo duomenimis, praėjusias metais per „juodojo penktadienio“ išpardavimą užsienyje pirko kas aštuntas įprastai internetu perkantis Lietuvos gyventojas, o kas dešimtas internautas, pagautas pirkimo karštligės, tuštino ir Lietuvos elektroninių parduotuvių lentynas. Per masinį išpardavimą prieš Kalėdas tiek lietuviškose, tiek užsienio internetinėse parduotuvėse apsiperka trečdalis mūsų šalies pirkėjų.

Tačiau prekybos ekspertai ragina gyventojus nepasiduoti pirkimo karštinei ir neprarasti budrumo. Perkantiesiems internetu rekomenduojama rinktis patikimas internetines svetaines, elektronines parduotuves, nes šiuo laikotarpiu aktyviai veikia sukčiai.

Netikros parduotuvės

Netikra el. parduotuvė – bene populiariausias sukčiavimo būdas. Nusikaltėlis ar jų grupė sukuria interneto svetainę su skambiu pavadinimu. Tokia svetainė vizualiai dažniausiai atrodo ganėtinai patraukliai ir nesukelia įtarimų.

Svetainės adreso vardas ar pavadinimas gali būti panašus į realiai egzistuojančios normalios elektroninės parduotuvės adresą. Tokioje parduotuvėje siūlomų „prekių“ asortimentas gali atrodyti realistiškas ir  gana platus, kadangi sukčiai gali automatiniu būdu įkelti nors ir dešimtis tūkstančių skirtingų prekių aprašymų.

Netikros parduotuvės tikslas – per kuo trumpesnį laiką gauti kuo daugiau pinigų iš patiklių žmonių, o vienintelis būdas tai padaryti  – ženkliai mažesnės kainos. Aišku, pernelyg mažos kainos sukelia įtarimą, todėl šalia to yra sugalvojamas ir pasiteisinimas: atidarymo, įmonės  jubiliejus ar naujos siuntos gavimo iš bankrutuojančio tiekėjo progomis.

Pirkimo procesas gali vilioti, tačiau pervedę pinigus nieko negausite. Pažymėtina ir tai, kad galimybė atsiskaityti grynaisiais pinigais tokiose svetainėse nenumatoma.

 Pigūs automobiliai

Pastaruoju metu dažnai pasitaiko atvejų, kai žmonės būna apgauti pirkdami prekes internetinių skelbimų portaluose. Itin paplito sukčiavimas išviliojant avansą už fiktyviai parduodamą prekę.

Tai populiaru tapo automobilių pardavimo portaluose. Juose atsiranda skelbimai apie neva parduodamus naujus ir pigius automobilius. Pirkėjas viliojamas, pateikiant informaciją apie gerą automobilio komplektaciją, techninę būklę.

Paskambinus nurodytu telefonu, pardavėjas stengiasi sudominti visapusiškai girdamas automobilį. Tačiau pageidaujant parduodamą transporto priemonę apžiūrėti, pardavėjas ima pasakoti istoriją, kad automobilis dar nėra atvežtas į Lietuvą ir yra užsienyje. Automobilis esą  geras, tačiau bus atvežtas tik pasirašius internetu atsiųstą sutartį ir pervedus 10 procentų avansą į pardavėjo sąskaitą. Jeigu atvežus automobilio būklė neatitiks pirkėjo lūkesčių pardavėjas pažada pinigus grąžinti.

Su panašiu atveju buvo susidūręs panevėžietis Andrius. Jis internete rado apynaujo automobilio skelbimą, kuriame kaina nuo įprastos skyrėsi kone trigubai.

“Pirkėjas savo telefono numerio nenurodė ir siūlė rašyti elektroninį laišką. Kiekviename atsakyme jis  kūrė istorijas apie mašinos būklę, ridą, siuntė nuotraukas. Galiausiai pradėjus kalbėti apie pirkimą paprašė nemažo avanso, nes esą pirkinį  dar reikia atgabenti iš Amerikos ir taip pardavėjas apsidraustų, kad pirkėjas nedings”, – „Sekundei“ pasakojo vyras.

Pradžioje jį viskas lyg ir tenkino, maža kaina taip pat ragino skubėti. Tačiau pamokytas draugų panevėžietis sukčiaus elektroninį paštą patikrino internete ir rado daugybę nusiskundimų dėl sukčiavimo ir pranešimų apie tykantį pavojų.

O visai neseniai Andrius susidūrė su dar vienu nesąžiningų pardavėjų pasipelnymo būdu. Jam paskambinęs rusakalbis su didele nuolaida pasiūlė pirkti kompanijos “Ford” akcijas. Skambinusiojo telefono numeris buvo lietuviškas. Panašius pasiūlymus šiomis dienomis gavo ne vienas pilietis. Toks įtartinas pardavimo verslas mėgstamas įkalinimo įstaigose kalinčių „verslininkų“.

Kalėjimo verslininkai

Panevėžio policijos duomenimis, internete dažnai pasitaiko nesąžiningos prekybos atvejų. Apie neegzistuojančias elektronines parduotuves pareigūnai duomenų nekaupia. Tačiau reguliariai pranešama apie  nusikaltėlius, kurie deda skelbimus apie parduodamus daiktus ir gavę pinigus dingsta.

Paskutinis toks atvejis Panevėžio apskrityje buvo Rokiškyje, kur vyras skelbimų portale paskelbė pirksiąs multimediją automobiliui. Į tokį pranešimą tuoj pat atsiliepė sukčius ir pasiūlė už beveik pusantro šimto eurų įsigyti reikalingą daiktą.

Pirkėjui persiuntus pinigus, tariamas pardavėjas patikino negavęs jų ir paprašė pakartoti pavedimą. Taip iš rokiškėno susirinkęs nemažą sumą nusikaltėlis prapuolė su visa preke.

“Panašūs nusikaltimai išaiškinami. Bet tas žmogus, į kurio sąskaitą pervedami pinigai, dažniausiai net nesupranta, jog buvo įtrauktas į nusikalstamą veiką. Žmogus nurodo, kad tai padaryti jo paprašė pažįstamas. O to dar kitas. Ir pabaiga vėl kalėjime. Problema, kad nuteistieji kali ilga laiką ir dar didesnė bausmė jų nebegąsdina”, –  minėtus atvejus komentavo Panevėžio vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Karolina Miganovičienė.

Jos teigimu, Panevėžio apskrityje dažiausiai pasitaiko, kad sukčiai siūlo prekes socialiniuose tinkluose, skelbimų portaluose. Didžiausios sumos išviliojamos iš įmonių, kai atsiunčiamas laiškas apie įspėjimą susimokėti už prekes ar paslaugas į sukčių nurodytą sąskaitą.

Komentarai

  • Jei jau siuntiesi prekes internetu, tai siusk is patikimu ir visiems zinomu tinklapiu. Tik taip gali buti tikras, kad siunta tikrai ateis.

  • Paprasciausiai issiuskite anksciau, kad po to nekiltu klausimai “ o kur siunta? “ Labai paprasta pamesti siuntinius kai toks srautas keliauja svenciu laikotarpiu

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų