pvz.lt fotografijos

Vėjų glostoma žvaigždė

Vėjų glostoma žvaigždė

Šį Lietuvos pajūrio lyglaukiuose stovintį žvaigždės formos namą architektas Mantas Petraitis (studija „Implant Architecture & Design“) vadina tiesiogine savo kūrybos reprezentacija.

Namo formą padiktavo gamta

Architektas M. Petraitis teigia, kad pirmąkart apsilankęs planuojamo namo vietoje savininkus bandė atkalbėti jį statyti. Vieta visuomet diktuoja daug sąlygų projektui, tačiau čia ji tapo pagrindiniu niuansu. Mat sklypas yra lyglaukiuose, buvusio kolūkio burokų lysvėse. Be įspūdingų horizontų – miškų, kalvų ir net kelių.

Savo sąlygas diktavo ir vėjas. Dar ir jūra prisidėjo. Vėjas čia pučia daugiau nei įprastai. Tad galima teigti, kad namo formą, kuri plane primena žvaigždę, padiktavo būtent šie niuansai.

„Stovint lyglaukiuose vėjas tiesiog skrodė kiaurai“, – apie projekto pradžią pasakoja architektas. Kaip dažnai būna, iš sąlyginių problemų gimsta unikalūs sprendimai. „Implant Architecture & Design“  komanda pasiūlė statyti žvaigždės formos namą, kuriame kiekvienas įdubimas tapo užuovėja. „Smagiausia, kai jau projektas gimė, visi suprato, kad jo idėja visgi veikia“, – šypsosi M. Petraitis. Pastatas neturi nei priekio, nei galo – visi fasadai vienodai svarbūs.

Tokia namo forma padėjo įveikti gamtos stichijas, tačiau pareikalavo kitų unikalių sprendimų. Mat prie jos reikėjo pritaikyti ir specialių formų langus. Pastarieji sukurti pagal individualų užsakymą, o tai – pakankamai retas atvejis.Detalės iš architekto kolekcijos

Papildomo žavesio suteikia išskirtinės detalės, kurias architektas paėmė iš asmeninės kolekcijos. Daug metų Londone dirbęs, dabar tarp šio miesto ir Lietuvos migruojantis ir projektus kuriantis M. Petraitis papasakoja turintis didžiulę interjero detalių kolekciją. „Esu sukaupęs ir vis radęs įsigyju vienetinių ar garsių dizainerių kurtų detalių. Kai oligarchai kraustėsi į Londoną, išpardavė tokius daiktus, kuriuos vertėjo pirkti vien pasižiūrėti, kaip jie sukurti. Jie savo prabangias vilas ir namus keitė į butus Londone, kuriuose keitėsi ir interjero detalės. Tad ankstesnių vietų daiktai buvo parduodami tiek per ebay, tiek per pažįstamus asmenis, dirbančius su interjero sprendimais“, – pasakoja jis.

Ši tema paliečia dar vieną itin svarbią globalią aktualiją – daiktų švaistymą. Atkurti, restauruoti ir panaudoti antram gyvenimui prikeltus daiktus ir medžiagas yra pagarba gamtai.

Statant šį namą buvo svarbus ekologiškumo, natūralumo aspektas. Kaip pasakojo architektas, tai – filosofija, kuria jis vadovaujasi. Pavyzdžiui, grindinys buvo „sulipdytas“ iš akmens atraižų, likusių nuo akmendirbių.

M. Petraitis Londone daug metų kūrė rekonstrukcijos projektus. Jo teigimu, ši patirtis sustiprino tai, kas buvo svarbu nuo karjeros pradžios – projekto ilgaamžiškumą. „Kai projektuoju, man svarbiausia, kad namas būtų sveikas ir ilgaamžis darinys, o dalys – lengvai keičiamos“, – apie namo galiojimo laiką sakė architektas.

Kuo daugiau sluoksnių, tuo didesnė tikimybė, kad tiek projektuotojai, tiek statybininkai padarys klaidų. Ilgaamžės medžiagos ir daiktai, kuriuos galima renovuoti, iš dalies apsaugi nuo klaidų ir grėsmės, kad po kiek metų namą reikės nugriauti ir statyti naują.

Lietuvos ir užsienio skirtumai

„Džiugu tai, jog Lietuvoje galima gamintojų prašyti savitų formų ir kūrinių. Be to, serijinės gamybos gaminio kainos ir nestandartinio gaminio kainos santykis nuteikia palankiai. Nėra tokių didelių skirtumų kaip daugelyje Europos šalių. Čia mes turime privalumą“, – džiaugiasi architektas.

Jis sako, kad Didžiojoje Britanijoje tam tikrų sprendimų net nebūtų įmanoma įgyvendinti, mat įvairūs draudimai trukdo kurti itin unikalias formas. „Didžiojoje Britanijoje klientai konservatyvesni nei Lietuvoje, tačiau nežinia, ar dėl draudimų, ar dėl to, kad lietuviai į dizaino sprendimus reaguoja atviriau iš nežinojimo“, – svarsto M. Petraitis.

 Laiminga pabaiga

Reziumuodamas pasakojimą apie namą Radailiuose architektas džiaugiasi ir dalinasi geromis emocijomis. Kūrimo procesas buvo be galo įdomus ir malonus, o rezultatas pasiektas būtent toks, kokio norėjosi nuo pat pradžių. Statybos truko dvejus metus, tačiau visiškai pateisino lūkesčius ir suteikė galimybę gimti unikaliems sprendimams.

„Šis namas reprezentuoja mano kūrybą. O architektams – tai pats geriausias įvertinimas. Čia pradinė vizija atkeliavo iki pat galo“, – džiaugiasi architektas.

Tiesa, namo interjero architektas neišskyrė. Jis integruotas ir kuriamas šeimininkų. „Name yra tik erdvės ir paviršiai. Integruoti baldai, erdvės ir paviršiai. Interjerą kuria patys žmonės“, – pokalbį pabaigė M. Petraitis.

Belieka grožėtis ir įsikvėpti.

Komentarai

Rodyti visus komentarus (51)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų