Enrikos Samulionytės nuotr.

Stalas iš dirbtinio akmens – visam gyvenimui

Stalas iš dirbtinio akmens – visam gyvenimui

Įkvėpta gamtos, dizainerė Agnė Balkė savo kūrinyje užfiksavo lengvą vandens bangavimą. „Wavy“ pavadintas darbo stalas išsiskiria ne tik idėja: stalviršis pagamintas iš retai tam naudojamos medžiagos – ilgaamžio dirbtinio akmens „Corian“.

A. Balkė sako, kad jai pačiai stalas – svarbi vieta, kur žmonės dažniausiai prisėda, kai nori kurti ar nuveikti ką nors prasmingo. „Wavy“ nėra pirmasis jos darbas. Dizainerės gerbėjai jau atpažįsta ir pastaraisiais metais sukurtus darbo stalus „Eglutė“ ir „Online“. Menininkė šypsodamasi pasakoja, kad pristačiusi šiuos kūrinius ėmė galvoti apie kitokios paskirties dizaino objekto, nebūtinai stalo kūrimą, todėl pasakė sau, kad jeigu dar ir kurs staliuką, tai tik iš dirbtinio akmens „Corian“.

„Pirmieji mano staliukai pagaminti iš kitų medžiagų: baltos MDF plokštės, medžio, tačiau stebiu, kas yra rinkoje, ką kuria kiti menininkai. Vieną kartą pamačiau iš „Corian“ pagamintą staliuką ir pagalvojau, kad ši idėja brangi, bet žavėjo medžiaga ir tai, kaip ją galima pritaikyti. Labai norėjau pati sukurti staliuką iš „Corian“, – prisimena autorė.

„Wavy“ idėją A. Balkė brandino gana ilgai, tačiau jį sukūrė per porą savaičių – darbus paskatino sparčiai artėjanti paroda, kurioje šį baldą norėjo pristatyti.

Gamtos atspindys

A. Balkė sako, kad idėjų darbams toli ieškoti nereikia, pagrindiniai motyvai atsiranda įkvėpti gamtos. „Žmogus yra iš gamtos. Daugelis menininkų remiasi čia pastebima motorika ar kitais motyvais. Gamta yra didelė mūsų mokytoja. Didžiausi menininkai iš jos sėmėsi įkvėpimo ir mokėsi“, – savo mintimis dalijasi kūrėja.

Šįkart A. Balkę įkvėpė vandens raibuliavimas – „Wavy“ kraštai atkartoja mažas bangeles, susiformuojančias nukritus vandens lašui. Šie nelygumai gali būti naudojami ir funkciškai – pasidėti rašikliui, kad šis nenuriedėtų nuo darbo stalo. Šiandien, vis labiau populiarėjant įvairioms meditacijos formoms, bangelės taip pat gali laikyti stiklo rutuliukus, kuriuos malonu ridenti pirmyn atgal – tai ramina, lyg žaidimas, kuris nukreipia mintis ir skatina mąstymą. Būtent pastaroji paskirtis dažnai sulaukia stalą apžiūrinčių žmonių nuostabos ir susižavėjimo.

Pasak A. Balkės, vandens bangavimą atspindi ne tik išvaizda, bet ir stalo pavadinimas. „Žodis Wavy sukuria skambėjimą, lingavimą. Man ne tik reikšmė, bet ir pats žodis fonetiškai labai siejasi su vandeniu“, – sako dizainerė. Tai jau antrasis darbo stalas, kuriam ji išrenka anglišką pavadinimą. A. Balkė patikina, kad specialiai to nedaro, tiesiog taip prilimpa. Be abejo, angliškas pavadinimas patogus – vykstant į parodas užsienyje nereikia jo versti ar svarstyti, kaip paaiškinti.

Kuriant staliukus A. Balkei svarbu, kad jie būtų ne tik estetiški, bet ir funkcionalūs, pakaktų erdvės susidėti būtiniausiems daiktams. Būtent dėl to visuose jos sukurtuose staliukuose įtaisyti stalčiai ar kitos vietos, kuriose patogu laikyti daiktus. „Mėgstu švarius paviršius, kad būtų galima kur nors įsidėti ar padėti. Dirbdamas vis tiek kažką naudoji arba turi asmeninių daiktų: rašiklį, kompiuterį, užrašų knygutę, telefoną, kroviklį. Svarbu, kad jie nesimėtytų, bet būtų pasiekiami“, – apie funkcionalumą kalba dizainerė. Staliukas „Wavy“ turi lengvai ištraukiamą ir talpų stalčių. Dizainerė sako, kad galvodama apie patogumą pirmiausia paklausia savęs, ar jai būtų malonu dirbti prie tokio stalo.

Ilgaamžis baldas

Nusprendusi staliuką gaminti iš „Corian“, A. Balkė žinojo, kad, nepaisant visų patrauklių šios medžiagos savybių, ji nėra pigi. Kaip pastebi dizainerė, dėl to baldo kaina gerokai išauga ir iš pirmo žvilgsnio gali gąsdinti. Vis dėlto ji patikina, kad investuoti pinigai atsiperka, nes dirbtinis akmuo „Corian“ pasižymi ilgaamžiškumu ir aukšta kokybe, atitinka ekologiško dizaino idėjas. „Yra įvairių versijų, kuo pasižymi ekologiškas dizainas. Viena iš jų – sukurtas daiktas ir po daug metų atrodys estetiškai“, – sako A. Balkė, akcentuodama nesenstančio medžiagiškumo ir dizaino svarbą.

Dizainerė priduria, kad stalai iš „Corian“ akmens gaminami retai, nors jis vienalytis ir yra gana praktiškas. Ši medžiaga netepli, nesugeria nešvarumų. „Ant jo nebaisu nei piešti, nei tapyti“, – nusijuokia pašnekovė. Dirbtinio akmens paviršių nesunku atnaujinti ar apgadinus pataisyti.

Vis dėlto A. Balkė pripažįsta, kad kuriant baldus svarbu ne tik pasirinktos medžiagos ar jų dizainas. Svarbiausia – pasiekti auditoriją, todėl net ir baigus kūrinį darbas nesibaigia. „Staliuką sukurti turbūt yra mažoji darbo dalis. Tai tarsi savęs išraiška, bet kas iš to, jeigu sukursi ir niekam to nerodysi? Norėtųsi, kad jis teiktų džiaugsmą ne tik tau, bet ir kitiems“, – apibendrina dizainerė.

A. Balkė džiaugiasi, kad „Wavy“ jau sulaukė pripažinimo ir gavo kelis dizaino apdovanojimus. Panašu, kad tai ir yra geras įrodymas, jog staliukas džiugina ne tik jo kūrėją.

www.hansgrohe.lt            www.ruukki.lt            www.baumit.lt            www.jung.lt

Galerija

 

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų