Ievos Vaišvilienės fotografija

Šiaudai ir molis – tvirtas duetas namų statybai

Šiaudai ir molis – tvirtas duetas namų statybai

Šis Lentvaryje esantis kompaktiškas namas jungia tradicines medžiagas, naujas statybos technologijas ir žmogaus kūrybingumą. Jis pastatytas iš šiaudų skydų, o vidaus apdailai naudotas baltasis molis.

Aplinkai draugiška konstrukcija

Architektai Ramunė ir Gytis Gasperaičiai namą suprojektavo saugomoje Lentvario dvaro teritorijoje, todėl privalėjo atsižvelgti į paveldosaugos reikalavimus. Šio nedidelio statinio erdvinė šerdis – stogą siekiantis gyvenamasis kambarys su atvira virtuve. Šalia jo – miegamasis su stiklu atitverta vonia ir šeimininkės studija. Atviri mediniai laiptai veda į mansardą, kurioje suplanuota pora miegamųjų, bibliotekos zona, antrasis vonios kambarys.

Ievos Vaišvilienės fotografija

„Šis namas nėra mūsų pirmasis suprojektuotas iš šiaudų skydų. Statėme jį jau gerai susipažinę su statybos technologija, prieš tai išbandę ir Lietuvoje gana populiarų būdą, kai į karkasą dedami šiaudų ryšuliai – kitkos“, – sako projekto autoriai. Jie pabrėžia, kad tarp šių statybos būdų yra didelis kokybės skirtumas. Šiaudų skydai ­– konstrukciniai, tikslių matmenų, tankiai užpildyti šiaudais. „Tai statybinė sistema. Įmonė „Ecococon“, su kuria bendradarbiaujame, ją yra sertifikavusi vokiečių „Passivhaus Institut“ (vok. Pasyvaus namo institute), – paaiškina ir priduria, kad jų užsakovai – išsilavinę, kūrybingi žmonės, suprantantys ekologijos svarbą ir norintys sveikai gyventi.

Didelę darbo patirtį turinti architektų pora vardija daugybę šiaudų, kaip statybinės medžiagos, privalumų: ekologiški, pigūs, nereikia iš toli vežti, ilgaamžiai, atsparūs pelėsiui ir ugniai, gerai išlaiko šilumą. Apie dešimt šiaudų skydų namų suprojektavę specialistai pastebi, kad idėja įpresuoti šiaudus į tvirtą medinį karkasą yra itin sėkminga: „Sunku sugalvoti aplinkai draugiškesnę konstrukciją. Turime su kuo palyginti, nes esame išbandę tikrai daug statybos būdų.“

Ievos Vaišvilienės fotografija

Gasperaičiai sako, kad šiaudų skydai – lanksti statybos priemonė, kurią vaizdžiai palygina su „Lego“ kaladėlėmis. Jie gali būti įvairių matmenų, gaminami pagal projektą gamykloje, o statybvietėje sumontuojami per porą dienų. „Iš skydų galima statyti dviejų aukštų namų sienas, ant jų remti perdangas, stogą. Stogo danga, išorės, vidaus apdaila gali būti pati įvairiausia“, – patrauklias šios statybos sistemos savybes vardija pasyvių namų specialistai.

Molis – ekologiškas ir universalus

Šiaudinių namų vidaus apdailai galima naudoti įvairias medžiagas, tačiau architektų favoritas – molis, kurį vadina unikaliu: jis plastiškas, antistatiškas, patalpoje palaiko komfortišką oro drėgmę (apie 50 proc.). Šiaudinių skydų sienos tinkuojamos maždaug 3 centimetrų storio rudo molio sluoksniu, nepridedant cemento ar gipso. Jis apsaugo nuo aplinkos triukšmo, užtikrina konstrukcijos sandarumą ir akumuliuoja šilumą.

Lentvario namo interjerui architektai parinko baltojo molio apdailą, kuri atstoja dažymą. „Molį galima tonuoti pigmentais, pridėti į jį įvairiausio dekoratyvinio užpildo: šiaudų atplaišėlių, akmenukų – čia jau galima smagiai padžiazuoti“, ­– šypsosi Gasperaičiai ir pabrėžia, kad tai – sveikatai nekenksmingas paviršius. Svarbu, kad pažeidus ar sutepus sieną galima nesunkiai sutaisyti – užtenka užtrinti baltojo molio skiediniu. Tiesa, toks tinkas, palyginti su cementiniu, yra minkštesnė, gipsui pagal kietumą prilyginama medžiaga. Sienų paviršius, kurie turi būti atsparūs ir apsaugoti nuo drėgmės, reikia alyvuoti.

Ievos Vaišvilienės fotografija

Molį galima naudoti ir grindų dangai – aslai. Ji klojama labai panašiai, kaip ir sienų danga. Tik gausiai įmirkoma alyva, užtrinama, poliruojama. Aslos spalva priklauso nuo to, kokį molį ir pigmentus naudojame. Ant jos galima piešti. Lentvario namo šeimininkė taip ir padarė – subtiliai dekoravo savo studijos grindis“, – sako specialistai.

Alyvuota molio asla yra stipresnė nei sienos ir lengvai valoma, tačiau jos paviršius, palyginti su keraminių plytelių, labiau pažeidžiamas, todėl labai atsparioms patalpoms patariama imti kitas medžiagas.

„Šviesi asla, baltu moliu tinkuotos sienos ir lubos, balinto medžio durys vizualiai praplečia nedidelio namo erdvę bei suteikia jam architektūrinio vientisumo“, – pastebi Gasperaičiai.

Tokioje „švarioje“ aplinkoje derinome „tikrus“ interjero elementus: šeimininkės iš anksto nusižiūrėtą natūralaus akmens stalviršį, šiurkščias sendinto medžio virtuvės baldų dureles, asketiškus laiptus ir iš ankstesnių namų atkeliavusius antikvarinius baldus.

Ievos Vaišvilienės fotografija

„Didžiausias iššūkis kuriant interjerą buvo nedideliame name sužadinti erdvumo pojūtį, neaukojant funkcionalumo ir privatumo. Įėjus į vidų atsiveria erdvė, į kurią iš kelių pusių patenka natūrali šviesa. Į antro aukšto vonią ir darbo kambarį šviesos įleidžiame per vidinius langus iš svetainės, todėl visos šios patalpos optiškai padidėja, kuria intrigą“, – komentuoja projekto autoriai.

Kai kuriuos interjero elementus (šviestuvus, svetainės staliuką su įspūdinga medžio šaknimi ir grūdinto stiklo stalviršiu, baltuoju moliu dekoruotas rozetes, jungiklius, kilimą svetainėje ant sienos) kūrė ir gamino patys namo šeimininkai. Pasak architektų, toks subtilus ir jautrus užsakovų dalyvavimas namo kūrime erdvėms suteikė autentiškumo ir sakralumo.

Daugiau informacijos apie šiaudinius namus   https://ecococon.eu/ .

_______________________________________________________________________________________________________________________

www.hansgrohe.lt                     www.ruukki.lt                     www.baumit.lt                    www.jung.lt

_______________________________________________________________________________________________________________________

Galerija

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų