„KWK Promes“ projektas. Juliuszo Sokołowskio fotografija

Projektas Lenkijoje: namas, primenantis kosminį laivą

Projektas Lenkijoje: namas, primenantis kosminį laivą

Pirmasis architekto Roberto Konieczny susitikimas su užsakovu neatrodė daug žadantis, kadangi didžiausias prašymas buvo suprojektuoti namą, kurio planas būtų dabartinio kopija. Tačiau per bendras diskusijas pavyko pasiekti konsensusą. Lenkijoje, šalia Vyslos upės, nusileido kosminį laivą primenantis šiuolaikinis aštriabriaunis statinys. Kaip ir sutarta, naujasis namas atspindi stipriausius buvusio užsakovo būsto bruožus ir įkūnija esminius naujos aplinkos privalumus.

Namas stovi sklypo centre. Kaspinu išsiraitęs takas iš vienos pusės veda į namą, o kitoje, kliento pageidavimu, vingiuoja prieplaukos link. Teritorija miškinga, tačiau palikta laisvų plotų, kurie tiesiog užsėti vejos žole. Viskas suprojektuota atsižvelgiant į kaspino formos balto betono taką, kurio viduryje stovi gyvenamasis namas. Juo judant skirtingais rakursais atsiveria upė, želdynai ir namo architektūra.

Kaspino motyvas akivaizdus ne tik teritorijos plane. Juo paremta ir architektūrinė gyvenamojo namo idėja. Tiesiai taku einanti juosta name triskart apsisuka ratu, sudarydama sienas ir stogą. Užsakovo pageidavimu, visos bendros patalpos įrengtos antžeminiame aukšte, todėl gyventojai jaučiasi saugiau. Baltas monumentalus antras aukštas tarsi sklendžia pakibęs ant viduje paslėptų kolonų. Siekiant sustiprinti kontrastą ir skrydžio įspūdį, antžeminio aukšto sienos visiškai įstiklintos.

„KWK Promes“ projektas. Jarosławo Syreko fotografija

Į namą patenkama pro garažą, į kurią atveda vingiuotas betoninis takas. Iš čia kelias suka į holą, kuris, būdamas namo centre, paskirsto lankytojų srautus į kitas patalpas. Daug dėmesio skirta erdviai treniruoklių salei. Pro didelius vitrininius langus atsiveria vaizdinga Vyslos panorama. Šalia įrengti svečių miegamieji ir sanitarinis mazgas, techninės patalpos. Pakilę aukštyn randame didelę bendrą erdvę su svetaine, šešių vietų valgomuoju ir virtuve. Ši zona užima daugiau nei pusę antro aukšto. Kita pusė skirta miegamajam, sanitariniams mazgams, bibliotekai ir darbo kambariui.

Kiemo, planavimo, architektūriniai ir namo fasado elementai sukurti pagal vieną aiškią idėją. Betoninio tako kaspinas „pakyla“ į viršų ir įgauna sunkumo. Triguba segmentacija žymi fasadą, o vietoje ir laiku suprojektuoti linkiai tarsi pratęsia jį, sudarydami stogą ir pereidami į taką, vedantį prieplaukos link. Kadangi forma idėjiškai yra gryna ir aiški, smulkiau erdvės skaidyti nebegalima.

„KWK Promes“ projektas. Juliuszo Sokołowskio fotografija

Aiški architektūra suteikia taktą vidaus erdvėms. Šios taip pat yra minimalistinės. Patalpos erdvios ir šviesios, balta spalva – tarsi fonas, kartu su stiklinėmis vitrinomis atveriantis gamtos vaizdus. Spalvinei atsvarai sukurti sandėliavimo patalpos padengtos tamsaus medžio plokšte, grindys tęsia kieme prasidėjusią betono tradiciją. Baldai tamsūs. Jie tarsi akcentai traukia dėmesį efemeriškoje erdvėje ir atskleidžia patalpos paskirtį.

„KWK Promes“ architektai pateikė labai aiškią ir žavingą idėją, kuria remdamiesi suprojektavo kiemą, namą ir jo vidaus erdves, ne tik įgyvendindami užsakovo norus, bet ir kūrybiškai juos interpretuodami.

Galerija

Komentarai

Rodyti visus komentarus (169)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų