Ievos Vaišvilienės nuotraukos

Namai pagal poreikius

Namai pagal poreikius

Turėti tik tiek, kiek iš tiesų reikia – šį klientų išsakytą pageidavimą architektai Ramunė ir Gytis Gasperaičiai vadina vienu iš ekologiškumo principų. Juo vadovaudamiesi suprojektavo 109 m2 šildomo ploto namą iš šiaudų skydų, kuriame patogiai gyvena 5 asmenų šeima ir jų augintiniai.

Atidžiai įsiklausyti į žmonių poreikius ir jų vertybes – tai, pasak architektų, yra vienas esminių dalykų projektuojant namus. „Kai užsakovai patys priima sprendimą, kad nori šiaudų skydų namo, akivaizdu – jie turi ekologiškai orientuotą savimonę. Ekologiškumas, mano manymu, yra susijęs su žmogaus sąmoningumu. Svarbu, kur tu gyveni, kaip gyveni ir ką paliksi po savęs. Ši šauni jauna šeima pageidavo nedidelio šiaudų skydų namo – tik tokio dydžio, kokio reikia. Su stotele elektromobiliams. Iššūkis rimtas – suprojektuoti, kad būtų jauku, funkcionalu, o kiekvienas centimetras – panaudotas, kad saulė šildytų, bet nekaitintų“, – sako R. Gasperaitienė.

Ievos Vaišvilienės nuotraukos

„Sutarėme, kad šis „ekonamas“ turės ir etninių bruožų, – priduria Gytis. – Ekologija, architektūros tradicija, modernumas čia susipynę. Šiaudais, neseniai gausiai naudotais stogams dengti, dabar novatoriškai užpildomi skydus. Iš šių skydų namo sienos sumontuojamos per vieną ar dvi dienas.“

Namas vienaukštis, tradicinis ilgas, su dvišlaičiu čerpėmis dengtu stogu, tačiau kartu ir modernus. Pietinės dalies terasos stogas dengia ir pagrindinį įėjimą – įstiklintą prieangį. Prieškambario erdvė nedidelė, tačiau kiekviena niša panaudota maksimaliai, kad užtektų vietos daiktams, o autentiškos detalės suteiktų jaukumo. Architektai suprojektavo sieninę spintą su veidrodinėmis durimis ir atviromis kabyklomis – ji praplečia erdvę. Šalia kamino esančioje nišoje įtaisyta nedidelė spinta, kurioje mažiesiems gyventojams patogu pasikabinti lauko drabužėlius, o viršutinėse lentynose puikiai telpa dviračių šalmai.

Kaip įžanga į gyvenamąją erdvę įrengtas baldas iš prieškambario pusės tarnauja kaip spinta, o iš svetainės – kaip atvira knygų lentyna. Baltišku R. Gasperaitienės sukurtu raštu dekoruotas fasadas yra ir jaukus šviestuvas.

Bendrojoje patalpoje verda šeimos gyvenimas – čia įrengta atvira virtuvė, valgomasis ir svetainė. Šalia nedidelės virtuvės šeimininkės pageidavimu architektai suprojektavo kambarėlį buities rakandams sudėti.

Gyvenamojoje erdvėje palikta atvira balintomis dailylentėmis apkalta stogo konstrukcija ir sijos. „Šios sijos yra konstrukcinės. Jos sąmoningai paliktos atviros. Viršuje įtaisėme LED juostas. Taip gavome daug viename: aukštą erdvę, konstrukcijomis pagyvintą interjerą ir apšvietimą“, – paaiškina R. Gasperaitienė. Interjero apdailai architektai naudojo natūralias kelių rūšių medžiagas: molio tinką, medį ir plytas. Bendrojoje erdvėje pastatytą geltonų plytų pertvarą jie vadina antrinio dizaino elementu, nes jos – seno išardyto namo. Šios pertvaros fone puikiai atrodo maža balta krosnelė. Koridoriaus sienos apkaltos dailylentėmis, kurios itin praktiškos, kai namo gyventojų nemažai.

Ievos Vaišvilienės nuotrauka

Koridorius veda į miegamuosius, du sanitarinius mazgus ir pagalbines patalpas. Kad jis neatrodytų tamsus ir nuobodus, virš visų durų yra skaidraus stiklo viršlangiai – natūralios šviesos šaltiniai. Koridoriaus gale – tėvų miegamasis, kuriame iš tolo akį traukia natūrali dekoracija – šiaudų langelis. Šią detalę akcentuoja specialus apšvietimas. Šalia šeimininkų miegamojo įrengta drabužinė, iš kurios, neišeinant į koridorių, galima patekti į skalbyklą, o iš ten – į vonios kambarį. Projekto bendraautorė džiaugiasi, kad skalbyklą pavyko atskirti nuo vonios ir išlaikyti skoningesnę.

Labai svarbi interjero ypatybė – baltojo molio paviršiai. Rupios faktūros sluoksnelis dengia ir sienas, ir lubas. „Puiki apdailos medžiaga, – sako G. Gasperaitis. – Ja padengto paviršiaus nebereikia dažyti. Labai lengva restauruoti, dekoruoti, o svarbiausia – baltasis molis neturi jokių sveikatai kenksmingų lakiųjų medžiagų. Šis privalumas, mano nuomone, yra itin svarbus šiuolaikiniuose energiškai efektyviuose, labai sandariuose pastatuose. Šio namo sandarumas ypač geras. Dirbome su laiko patikrintu, labai sąžiningu rangovu, kuris buvo tikras namą kuriančios komandos narys“, – paaiškina architektas.

Architektai sako, kad ekologijos negalima išmokti. Nesvarbu, ar ji madinga, ar ne. Tai gyvenimo būdas. Darna su savimi, aplinka, įsiklausymas, stebėjimas ir nuolatinis mokymasis. „Visada džiugu rasti bendraminčių ir kurti drauge“, – pabrėžia jie.

Galerija

 

Komentarai

Rodyti visus komentarus (44)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų