Scanpix nuotr.

Kultinis objektas: smaragdinė šviesa

Kultinis objektas: smaragdinė šviesa

Traukiamoji virvelė, smaragdinis stiklas – tokia lempa filmuose dažnai šviečia ant detektyvo, teisininko ar bankininko darbo stalo. Žalią šviesą skleidžiantis šviestuvas „Emeralite“ (dar žinomas kaip „Bankininko šviestuvas“) tapo kultiniu objektu ir ne vieno darbo stalo puošmena.

1909-iaisiais Harrisonas D. McFaddinas užpatentavo „Bankininko šviestuvo“ idėją ir tais pačiais metais suspėjo paleisti pirmąją modelį į prekybą. Originalus šviestuvo pavadinimas „Emeralite“ sudarytas iš angliškų žodžių emerald („smaragdinis“) ir light („šviesa“) pagal skleidžiamą žalsvą šviesą. Manoma, kad žalią šviesą D. McFaddinas pasirinko neatsitiktinai. Psichologai teigia, kad ji ramina, skatina susikaupimą ir dėmesingumą.

Praėjus trims dešimtmečiams nuo įkūrimo, šviestuvus gaminusi įmonė buvo perpirkta ir pervadinta į „The Emeralite“. Šios permainos dažnai skambiai vadinamos „pabaigos pradžia“. Įmonė dar kurį laiką egzistavo, tačiau vis mažėjo ir nyko. Po tuometinio savininko Charleso Innesso Browno mirties 1960 m. ji buvo vėl perparduota ir dar kartą pervadinta į „Tilarem“. Įdomu, kad pavadinimas yra senojo „Emeralite“ atitikmuo, skaitant jį nuo pabaigos, tačiau nubraukus raidę e. Nepaisant visų pastangų, po kelerių metų įmonė panaikinta.

Scanpix nuotr.

Sakoma, kad visą šviestuvo „Emeralite“ istoriją galima suskaidyti į keturis pagrindinius etapus. Pirmasis – „4873 serijos“ laikotarpis. Jie gaminti nuo 1909 m. iki 1916 m. ir buvo gana paprasti palyginti su vėlesniais „Bankininko šviestuvais“. Vėliau – „8734 serijos“ laikas, kuris truko maždaug iki 4-ojo dešimtmečio. Trečios serijos šviestuvai „Nr. 9“ buvo gaminami trumpiausiai, maždaug penkerius metus iki Antrojo pasaulinio karo. Jie nežymiai skyrėsi nuo ankstesnių modelių. Pagrindinis skirtumas – šviesa sklido gerokai plačiau, todėl reikėjo dviejų lempučių.

Ketvirtasis laikotarpis įmonei pats skaudžiausias ir truko maždaug du dešimtmečius. Tuomet gaminti šviestuvai sulaukė mažesnio susidomėjimo, todėl kolekcininkai vis dažniau ėmė ieškoti prieš karą pagamintų modelių. Skirtingų serijų šviestuvų kaina įprastai svyruoja nuo 300 iki 1200 dolerių, tačiau dėl geros būklės gali šoktelėti ir gerokai aukščiau. Galima rasti ir įvairiai patobulintų šviestuvų – su įmontuotu laikrodžiu, rašaline ar kalendoriumi.

Šiandien klasikinis „Bankininko šviestuvas“ populiarus ir kitais pavidalais. Pavyzdžiui, „Studio Cheha“ sukūrė šiuolaikinį atitikmenį, kurio pagrindas pagamintas iš beržo ir metalo, o gaubtas – iš plonų LED lempučių tinklo. Jis yra dvimatis, tačiau įžiebus sukuria trimačio vaizdo iliuziją. Be to, galima rasti prabangių „Tiffany“ stiliaus šviestuvų „Emeralite“.

„Bankininko šviestuvas“ tapo kultiniu simboliu, kuris padeda sukurti darbinę atmosferą – tai pastebi ir kino režisieriai. Šio šviestuvo gerbėjai netgi sudarinėja filmų ir serialų sąrašą, kuriuose jį galima išvysti. Tame sąraše – daugiau nei 50 filmų, kuriuose bent akimirką parodomas smaragdinis šviestuvas, tarp jų žinomi TV serialai „Draugai“, „Tvin Pyksas“, „Avinėlių tylėjimas“ ir apie Džeimsą Bondą.

Tie, kurie šiandien nori įsigyti originalų bankininko šviestuvą, turi nusiteikti rimtoms paieškoms – jis gana retas. Vis dėlto yra ir gera žinia – galima rasti daug skirtingų šiuolaikinių variacijų, kurios gali būti tiek labai aukštos kokybės, tiek ir meninės vertės.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų