„Emeco“ fotografijos

Kėdė kariniam laivynui ir namams

Kėdė kariniam laivynui ir namams

1944 m. žinomo baldų gamintojo „Emeco“ sukurta kėdė „Navy“, rodos, jau tada pralenkė laiką. Ji pasižymėjo tvarumu, ilgaamžiškumu ir praktiškumu – tuo, ko taip dažnai ieško šiuolaikinis žmogus.

 Kėdė „Navy“ gimė iš poreikio. Kaip sufleruoja iš anglų kalbos išverstas pavadinimas, pirmiausiai ji naudota kariniuose laivuose. Ugniai ir torpedoms atsparus baldas buvo pagamintas iš perdirbto aliuminio, tad jau 1944 m. atspindėjo šiandien svarbias tvarumo idėjas. Kūrėjai apskaičiavo, kad ši lengva kėdė bus tinkama naudoti maždaug 150 metų.

Sakoma, kad susirinkime, kuriame laivynas sprendė, ar baldas tinkamas laivams, „Emeco“ įkūrėjas Wiltonas Carlylesas Dingesas jį išmetė iš viešbučio šešto aukšto (kai kurie šaltiniai teigia, jog iš aštunto). Taip jis norėjo pademonstruoti kėdės patvarumą. Panašu, kad demonstracija pavyko, nes baldas tik atšoko nuo žemės ir nesulūžo. Specialiai laivynui sukurta kėdė turi kilputes, kuriomis ji pritvirtinama prie denio. Panašu, kad gamintojų žadėtas ilgaamžiškumas nebuvo tik žodžiai. Sakoma, jog pirmosios serijos kėdės vis dar naudojamos.

Bėgant laikui „1006 Navy“ tapo tikra dizaino klasika ir iš karinių laivų persikėlė į viešbučius, restoranus, biurus, mokyklas ir namus. Iki 2012 m. pagaminta daugiau nei milijonas vienetų. Visos kėdės gaminamos tokiu pat būdu kaip anksčiau – tam reikia maždaug trijų dienų ir 12–14 specialistų, o darbo procesą sudaro 77 žingsniai. Apie šiuos etapus net yra sukurtas dokumentinis filmas „77 žingsniai“. Jo režisierius – žymaus dizainerio Charleso Eameso anūkas Eamesas Demetriosas.

Daugelis galvoja, kad kėdė „Navy“ yra pagaminta iš vientisos medžiagos, tačiau iš tiesų ją sudaro dvylika dalių. „Emeco“ ir šiandien neatsisako idėjos kurti paprasto dizaino ilgaamžes kėdes iš perdirbtų medžiagų. Tiesa, laikui bėgant atsirado įvairių variacijų, iki 2014 m. buvo sukurtos net 88 baldo versijos.

Viena jų – bendras projektas su „Coca-Cola“. 2010 m. pristatyta kėdė „111 Navy“, pagaminta iš perdirbtų šio gaiviojo gėrimo butelių. 111 numeriu pavadintam baldui prireikė mažiausiai tiek butelių. Gamintojai tvirtina, kad šis projektas padėjo iš sąvartyno išgelbėti 33 milijonus „Coca-Cola“ butelių.

Šiemet, minint 75-ąsias „Navy“ metines, kultinis baldas pagamintas iš medžio. „Emeco“ nenutolo nuo savo idėjos ir priėmė sprendimą naudoti medieną, įsigytą iš vietos medienos perdirbėjų, kurie taip pat puoselėja tvarų santykį su gamta. Be to, kaip akcentuoja patys gamintojai, medis visuomet siejasi su natūralumu.

Gamintojai įsitikinę, kad „Navy“ sėkmės paslaptis paprasta – ją lėmė aukšti standartai ir idėjos laikymasis. „Jau Antrojo pasaulinio karo metais kiekvienai kėdei mes skyrėme didžiulį dėmesį – pradedant medžiagomis, dizainu, baigiant techniniais sprendimais. Būtent todėl jos atlaikė laiko išbandymus. Šiandien ir toliau gaminame kėdes, kurios atitinka standartus, paveldėtus iš mūsų įkūrėjų. Mes tikime, kad mūsų istorija yra mūsų ateitis“, – 75-ojo kėdės jubiliejaus proga sakė „Emeco“ vadovas Greggas Buchbinderis.

Komentarai

Rodyti visus komentarus (104)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų