Andriaus Stepankevičiaus fotografija

Išniręs iš miško: namas gimęs iš noro gyventi darniai su gamta

Išniręs iš miško: namas gimęs iš noro gyventi darniai su gamta

Vaizdingoje vietoje už Nemenčinės iškilusio namo viziją sužadino unikalus sklypas ir noras darniai sugyventi su gamta. Aplinkai ir žmogui draugišką projektą įgyvendinusios „Arch Design“ architektės Akiko Tutlys ir Jūratė Norkutė konkurse „Tendencijos“ pelnė publikos simpatijas.

Architektės pasakoja, kad ilgas vienaaukštis namas banguojančiu stogu šioje vietoje atsirado po ilgų diskusijų ir ieškojimų. Į specialistes kreipęsi šeimininkai pageidavo lenkto statinio, tačiau ilgainiui nuspręsta pasirinkti kompromisinį variantą – išlenkti tik stogą. Pasak J. Norkutės, toks stogas organiškai susilieja su aplinka, atkartoja netoliese esančio ežeriuko ir reljefo vingius. Fasadinėje pusėje įrengta plati stoginė pridengia per visą namo ilgį ištįsusią medinę terasą.

Stoginę tarytum grakščiai prilaiko dvi varpelio formos lietvamzdžių kolonos – namo šeimininko idėja, kurią jis parsivežė iš kelionių po užsienį. Lyjant lietui šie stulpai virta žaismingais fontanais.

Andriaus Stepankevičiaus fotografija

Karkasinio namo apdailai panaudotos termomedienos lentos. „Norėjome, kad visa architektūra būtų vertikali, lygiuotų su pušimis. Panaudojome ir šiek tiek gontų, kurie primena pušų kamienus“, – kalba architektė J. Norkutė. Tokios pat rusvos medžio malksnos dengia ir garažą. „Šitokiu būdu garažą norėjome atskirti nuo pagrindinio namo, kad jis būtų atskiras segmentas“, – idėją paaiškina A. Tutlys.

Pristatydama projektą architektė A. Tutlys sako, kad namo forma itin paprasta, primena raidę H. Kolegė priduria, kad šis pastatas yra modernus dviejų galų trobos atitikmuo: „Vienoje pusėje – poilsio zona su miegamuoju, drabužine bei jogos kambariu, kitoje – svetainė, virtuvė, svečių kambarys, ūkinė zona bei garažas.“

Andriaus Stepankevičiaus fotografija

Išskirtinius šio namo sprendimus įgyvendino rangovai „Kedro namai“, vystantys individualius ekologiškų namų projektus.

Architektės pasakoja, kad įgyvendinant projektą buvo laikomasi ekologiškumo idėjos, daug dėmesio skirta ne tik medžiagoms, bet ir energijos taupymui, komfortabilumui. Bendradarbiaudamos su ekologiškų namų statytojais jos apsisprendė, kad namas bus karkasinis, nes rąstiniam reikia kur kas daugiau medienos. Izoliacijai vietoj akmens vatos naudota iš medžio pjuvenų pagaminta ekovata. Stogą dengia tvari cinkuota skarda, o tradicinį vidaus apdailos tinką pakeitė molis.

„Pradėjome galvoti, kas yra ekologiškas namas. Lietuvoje tai suprantama kaip gera šilumos izoliacija, bet pasaulis linksta manyti, kad ekologija yra sveiko gyvenimo būdas. Svarbus ne tik energijos taupymas, bet ir komfortiškas gyvenimas“, – sako A. Tutlys. Iliustruodama savo žodžius, ji rodo schemą, kurioje apibrėžti trys komfortiško gyvenimo kriterijai. „Pirmiausia – energijos taupymas, bet apšiltinę namą išpildome tik trečdalį sistemos reikalavimų. Tuomet eina vidaus oro kokybė. Šią problemą išsprendėme pastatę karkasinę sieną su kvėpuojančia ekovata. Trečia sąlyga – komfortas, t. y. kiek dienų į namus patenka natūralios saulės šviesos ir kiek jos energijos efektyviai galime suvartoti“ , – trijų krypčių ekologiško namo statybos planą aiškina A. Tutlys.

Andriaus Stepankevičiaus fotografija

J. Norkutės teigimu, dėl „kvėpuojančių“ išorinių sienų net ir žiemą į šio namo vidų patenka pakankamai drėgmės, todėl patalpų nereikia papildomai drėkinti.

Lenktas stogas užstoja daug šviesos, todėl teko pasukti galvą, kaip ja džiaugtis būnant bet kurioje patalpoje, ypač namo gilumoje esančioje svetainėje. „Be to, ir miškas meta ilgą šešėlį, tad name gana tamsu. Natūraliai saulei gaudyti įstatėme keletą stoglangių“, – sako J. Norkutė. Jų skaičius kruopščiai apskaičiuotas, kad namas nepatirtų šilumos nuostolio. Stoglangis įstatytas ir dušinėje – vienintelėje patalpoje, nesusisiekiančioje su išore. Fasade suprojektuoti dideli langai ne tik įleidžia šviesos, bet ir atveria vaizdingą miško bei ežero panoramą.

Funkcines zonas suplanavusios architektės toliau kurti namus paliko kūrybingiems šeimininkams.

www.hansgrohe.lt               www.ruukki.lt               www.baumit.lt               www.jung.lt

Galerija

Komentarai

Rodyti visus komentarus (27)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų