Gretos Skaraitienės / „Fotobankas“ fotografija

Gamtos ritmu Labirintijoje – svečiuose dizainerės J. Januškevičiūtės sodyboje

Gamtos ritmu Labirintijoje – svečiuose dizainerės J. Januškevičiūtės sodyboje

Atvažiavus į dizainerės Jurgitos Januškevičiūtės sodybą aplanko sugrįžimo namo jausmas. Gamtos ir žydinčių raktažolių apsuptas rąstinis namelis neturi jokių įmantrių architektūrinių elementų, jame tiesiog gera būti. Su Jurgita kalbamės vėsų gegužės rytą krosnyje jaukiai spragsint malkoms, kvepiant kepamam varškės apkepui ir pro langą bei praviras duris dvelkiant gaiviam pavasario vėjui.

 Ant kalvos, miško užuovėjoje, esančią Jurgitos sodybą norisi vadinti rojumi žemėje. Ji pasakoja, kad čia tvarkosi jau maždaug dvidešimt metų. Dizainerė lakoniška: „Viskas neatsirado iš karto.“ Kiekvienas akcentas savo vietos ieškojo pamažu, be jokios skubos.

Gretos Skaraitienės / „Fotobankas“ fotografija

„Ir dabar daug kas daroma. Kai ką keiti, kai ką išmeti“, – ramiai kalba sodybos šeimininkė ir pripažįsta, kad šiandien jau nesunkiai gali išmesti nereikalingus daiktus, prie jų neprisiriša. Vis dėlto laikas padarė savo darbą. Ji sutinka, kad dabar kai kurie sprendimai būtų kitokie. Pavyzdžiui, natūralaus medžio spalvą norėtųsi pakeisti į baltą, vietoj medinių žaliuzių – kabinti užuolaidas, tačiau viskam savas laikas.

Įrengiant sodybą Jurgitai mūzų vaikytis nereikėjo, nuopelnus ji atiduoda gamtai. Pasak kūrėjos, viskas padiktuota natūralios prigimties ir praktiškumo. Rąstinio namo ji norėjo dėl patogumo. Į nuolat negyvenamus sodybų namus atvažiavus savaitgaliui juntamas nemalonus kvapas. Rąstų sienos neleidžia orui užsistovėti, jis laisvai cirkuliuoja, todėl viduje visada gaivu. Tiesa, tai ir kainuoja – šiluma išgaruoja gerokai greičiau, bet, kaip šypsodamasi priduria Jurgita, „židinys dega, ir šilta“.

Gretos Skaraitienės / „Fotobankas“ fotografija

Krosnelė visą namą šildo ir žiemą. Nors šeimininkė prisipažįsta šaltuoju metų laiku atvykusi iš sostinės neskubanti nusirengti palto, bet truputis laiko, puodelis arbatos, ir jau galima jaukiai leisti laiką su knyga rankose.

Natūralūs sprendimai

Dizainerė pasakoja, kad planuodama norėjo jaukaus ir mažo namelio, kad nereikėtų tarnauti dideliems plotams. Ji juokiasi, kad, nors ir vietos nėra daug, visi draugai lengvai sutelpa, jau turi įprastas nakvynės vietas.

Vienintelis dalykas, kurio įsirengdama namą Jurgita neplanavo aukoti, – aukštis. Ji sako, kad gyvendama senamiestyje pripratusi prie aukštų lubų, todėl nenorėjusi savęs įsprausti į siauras erdves ir užmiestyje. Nors dizainerė sutinka, kad šią erdvę buvo galima naudoti papildomiems kambariams įrengti, tačiau dėl savo pasirinkimo nė trupučio nesigaili.

Gretos Skaraitienės / „Fotobankas“ fotografija

Sodybos šeimininkė tvirtina, kad jai nereikėjo sekti tendencijų, visada žinojo, ko nori. „Darai natūraliai, teisingai, paprastai ir jaukiai, man nereikia jokių grožių“, – nedaugžodžiauja ji. Jurgita su šypsena prisimena, kaip liepė statybininkams iškalti kambarį juodlentėmis. „Jie man sako: ponia, ką jūs čia darote? Sakau: nesukit man galvos, kalkit. Kai jie užbaigė, nudažėm, sako: gražu, gal ir nieko tokio. Bet visą laiką mane durnino“, – juokiasi ji.

Sodybos šeimininkei tenka rūpintis ne tik rąstiniu nameliu, bet ir gretima aplinka. Nusileidus akmeniniais laiptais prie ežero, stovi pirtis, o pakėlus galvą aukštyn – namelis medyje. Jis, pasakoja Jurgita, yra dukros ir senelio bendras projektas. Abu rinko vietą, kur tiktų įkelti namelį, planavo, kaip šis atrodys. Tarp medžių kamienų įrengto namelio langai atsukti į ežerą, todėl čia laiką leisti mėgsta ne tik vaikai, bet ir suaugusieji.

Kartu su metų laikais

Dizainerė pasakoja, kad sodybos poreikis atsirado natūraliai – gyvendama Vilniaus senamiestyje paprasčiausiai pasiilgo ramybės. Iš Druskininkų kilusi kūrėja prisimena, kad visą laiką stebėjo savo tėvus, kurie turi sodą, daržą. Tikriausiai tai sužadino ir jos pačios norą prisiliesti prie žemės. Šalia namo pasodintas nedidelis darželis, kur jau žaliuoja salotos, o sklaidydama braškių lapus Jurgita pastebi, kad greitai galės džiaugtis ir pirmosiomis šio sezono uogomis. Ji prisipažįsta daržininkyste užsiimanti minimaliai, tačiau, kai didžiąją dalį laiko praleidi mieste, kitaip neišeina. „Čia – tiesiog atsipalaidavimo vieta. Nors, aišku, darbo reikia įdėti labai daug. Bet kai negalvoji, kad tai – darbas, o manai, kad tai – poilsis, tada viskas kitaip“, – kalba šeimininkė.

Gretos Skaraitienės / „Fotobankas“ fotografija

Darbų sodyboje netrūksta, tačiau, pasak Jurgitos, jie labai priklauso nuo metų laiko. Vasarį reikia surinkti šakas, sugrėbti lapus, likus mėnesiui iki Joninių – apkarpyti pušų ūglius, prisirinkti raktažolių, beržų lapų, prisidžiovinti pavasarinių žolių eteriniams aliejams. Šalia obelų geltonuoja trys aviliai, todėl vasarą reikia pasirūpinti jais. Tuo pat metu tenka pjauti pievas, prižiūrėti daržą.

Gyvenimas čia sukasi gamtos ritmu. „Pagal tai, kokia spalva augalai žydi, žinau, koks metų laikas. Pavasaris prasideda nuo geltonos. Labai įdomu stebėti, kaip keičiasi gamta, ir jeigu ką nors praleidi, pavėluoji, tada būna liūdna“, – sako Jurgita. Pavasarį pievoje geltonuoja pienės, kurias vėliau keičia kitų spalvų augalai, kol galiausiai prieš rudenį ji nusidažo čiobrelių mėlynumu.

Gretos Skaraitienės / „Fotobankas“ fotografija

Jurgitos sodyba turi ir pavadinimą – Labirintija. Taip ji praminta dėl šalia pasodinto labirinto. 770 buksmedžio krūmelių – tiek jų sudaro spiralinį labirintą, kuriame, pasak šeimininkės, tvyro ypatinga energija, ją pajunta net skeptikai. Jurgita paaiškina, kad einant takeliais reikia neštis du akmenukus: vieną – dešinėje rankoje (jis simbolizuoja tai, ką norime palikti), kitą – kairėje (jame telpa visi troškimai ir svajonės). Jeigu tikėsime, labirintas suteiks tai, ko norime, ir pasiims tai, ko mums nereikia.

Sodybos savininkė pasakoja, kad šį labirintą formavo penkerius metus. Tai tik patvirtina, kad norint, jog išsipildytų kai kurios svajonės, reikia įdėti pastangų ir pačiam, o ne tik stipriai tikėti. Pavyzdžių toli ieškoti nereikia, vienas jų – Labirintija.

Galerija

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų